آخرین تغییرات در قوانین اقامت ترکیه در سال ۲۰۲۳

2023-03-25
0 نظر
اقامت ترکیه

آشنایی با انواع اقامت ترکیه (Residence in Turkey)، برای افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند بسیار مهم است. با بالاگرفتن توجه ایرانیان به مهاجرت به کشورهای دیگر، ترکیه به عنوان همسایه ایران مورد توجه خیلی از افراد قرار گرفته است و شرایط خوب طبیعی و اقتصادی باعث جذب روزافزون مهاجران ایرانی به ترکیه شده است. در این مطلب شرایط دریافت و مزایای انواع اقامت در ترکیه را بررسی می‌کنیم. اقامت ترکیه و هر آنچه که برای مهاجرت به آن نیاز دارید. با آریا کویین همراه شوید!

آنچه در این یادداشت می خوانید:

 • اقامت در ترکیه و نکاتی که باید بدانید!
 • کیملیک ترکیه چیست؟
 • شرایط جدید اقامت در سال ۲۰۲۳
 • دلایل مهاجرت به ترکیه
 • انواع اقامت
 • هزینه انواع اقامت
 • تفاوت اقامت با شهروندی ترکیه در چیست؟

اقامت ترکیه و نکاتی که باید بدانید!

هر ایرانی با توجه به توافقات فی مابین ترکیه و ایران، می تواند بدون ویزا تا ۸۹ روز در ترکیه حضور داشته باشد، اما چنانچه بیش از مدت مذکور قصد اقامت در ترکیه را داشته باشید، می بایست مطابق با موازین و قوانین ترکیه یکی از انواع اقامت ترکیه را انتخاب نمایید و به اداره مهاجرت درخواست اقامت دهید.اگر قصد مهاجرت به ترکیه را دارید بهتر است پیش از مهاجرت با انواع اقامت ترکیه آشنا شوید! اطلاع از شرایط و مزایای هر کدام از انواع اقامت در ترکیه به شما کمک می کند تا مسیر مهاجرت را به درستی طی کنید. یکی از ساده ترین روش های دریافت اقامت ترکیه در سال های اخیر، اخذ اقامت ترکیه از طریق اجاره خانه بوده است، اما در حال حاضر و با تغییران قوانین ترکیه این امکان بسیار سخت تر از گذشته شده است.

کیملیک ترکیه چیست؟

برای اقامت در ترکیه بیش از ۹۰روز، اداره مهاجرت ترکیه پس از بررسی‌های لازم به شما کارتی می‌دهد که درواقع مجوز حضور شما در خاک این کشور است و کیملیک نامیده می‌شود. این کارت صرفا مجوز اقامت در ترکیه است و به معنی دریافت پاسپورت و یا اجازه اشتغال و تحصیل نمی‌باشد و برای هرکدام از این‌ها باید جداگانه اقدام کرد.

کیملیک در دست

کیملیک (Kimlik) چیزی شبیه کارت ملی ما در ایران است که بر روی آن عکس مالک کارت،‌ نام پدر و مادر، تاریخ انقضا، سال تولد، ملیت و برخی مشخصات دیگر است، این کارت یک شماره ۱۱ رقمی دارد. کارت اقامت یا همان کیملیک را باید همیشه همراه داشته باشید چون به منزله کارتی برای احراز هویت شماست.

انواع کیملیک کدامند؟

کارت قرمز: رایج‌ترین کارت اقامت در این کشور است و به عنوان کارت اقامت توریستی نیز مطرح می‌شود. این کارت در مدت زمان‌های ۶ماهه، یک‌ساله و دوساله صادر می‌شود و تنها به معنی مجوز زندگی در این کشور است.
کارت زرد:‌ برای اقامت تحصیلی به افراد اعطا می‌شود. با داشتن این کارت حق تحصیل و زندگی در ترکیه و همچنین کار پاره‌وقت دانشجویی را دارا خواهید بود.
کارت آبی: کارت آبی درواقع مجوز کار در ترکیه است و به افرادی که در این کشور قصد اشتغال دارند اعطا می‌گردد.
این کارت‌ها تنها مجوزهایی برای زندگی در این کشور هستند و داشتن آن‌ها به معنای شهروندی ترکیه نیست.

شرایط جدید اقامت ترکیه در سال ۲۰۲۳

طبق آخرین تغییرات دولت ترکیه که به اداره مهاجرت ترکیه ابلاغ شده، ۳ تغییر جزیی در شرایط اخذ شهروندی ترکیه صورت گرفته که عبارتند از:

۱- امکان خرید ملک به صورت اشتراکی و اخذ شهروندی ترکیه وجود ندارد. حتی اگر ارزش ملک ۸۰۰ هزار دلار باشد باز هم امکان دریافت پاسپورت برای ۲ خانواده وجود ندارد.

۲- در قانون جدید بر روی هر ملک فقط یک بار شهروندی اعطا می شود و با فروش ملک به خریدار بعدی امکان دریافت پاسپورت برای خریدار بعدی وجود نخواهد داشت.

۳- شرکت های سازنده و فروشنده ملک نمی توانند شریک خارجی داشته باشند حتی اگر سرمایه گذار خارجی پاسپورت ترکیه را دریافت کرده باشد. در صورت عدم رعایت این قانون، دولت ترکیه به خریدارن واحدهای سازنده شهروندی نخواهد داد.

اصلاحیه شهروندی ترکیه مورخ اول مارچ ۲۰۲۳

در اصلاحیه جدید شرط عدم مشارکت با شریک خارجی حذف شده و در صورت سازندگان ترک می توانند با سرمایه گذاران خارجی مشارکت نمایند و یا سرمایه گذار خارجی خود به تنهایی می تواند اقدام به خرید ملک، ساخت و ساز و فروش ملک به خارجی ها نماید و منعی در اعطای شهروندی وجود ندارد.

دلایل مهاجرت به ترکیه

 • از آن‌جایی که ترکیه در بین کشورهای اروپایی قرار دارد و همچنین از اقتصاد و صنعت رو به رشدی برخوردار است، گزینه‌ای امن برای مهاجرت به حساب می‌آید.
 • از طرف دیگر دین و فرهنگ مردم ترکیه با مردم ایران اشتراکات زیادی دارد و از نظر فرهنگی خو گرفتن با محیط آن آسان‌تر است.
 • به دلیل نزدیکی به ایران و ارتباط خوب دو کشور و همچنین عدم نیاز به ویزا، یکی از بهترین گزینه‌های سفر و مهاجرت به حساب می‌آید.
 • هزینه‌های زندگی، تحصیل و تفریح در ترکیه از کشورهای اروپایی و آمریکایی به مراتب کمتر است.

پرچم ترکیه و مسجد ایاصوفیه

انواع اقامت ترکیه

شهروندان ایرانی می‌توانند تا ۹۰روز در خاک کشور ترکیه بدون نیاز به هرگونه ویزا بمانند. اما در این مدت اجازه فعالیت‌های غیر توریستی همچون تحصیل و کار ندارند. برای ادامه سکونت در ترکیه باید اقدام به دریافت اقامت و مجوز کنید. به طور کلی اقامت در ترکیه به ۲ دسته اقامت موقت و اقامت دائم تقسیم می شود که اقامت توریستی، تحصیلی، اقامت از طریق اجاره جز اقامت های کوتاه مدت و اقامت از طریق سکونت بلند مدت ترکیه و یا اخذ شهروندی ترکیه به عنوان اقامت بلند مدت محسوب می شوند. در ادامه به معرفی انواع اقامت در ترکیه خواهیم پرداخت.

با انواع اقامت ترکیه آشنا شوید:

 • اقامت دائم ترکیه
 • اقامت توریستی یا یکساله
 • اقامت از طریق تحصیلی
 • اقامت از طریق  اشتغال
 • اقامت از طریق سرمایه‌گذاری
 • اقامت از طریق ازدواج
 • اقامت از طریق اجاره و خرید خانه

اقامت ترکیه با مجوز

اقامت دائم ترکیه!

اقامت دائم از طریق خرید ملک به ارزش ۴۰۰ هزار دلار و یا سرمایه گذاری در بورس، اوراق بهادار، بانک های ترکیه به ارزش ۵۰۰ هزار دلار اعطا خواهد شد. البته با روش های دیگری نیز می توان به اقامت دائم و اخذ شهروندی ترکیه رسید، به طور مثال افرادی که دارای مجوز کار یا همان چالیشما ایزین هستند چنانچه ۵ سال در ترکیه سکونت داشته باشند و در طی این مدت دارای قرارداد رسمی باشند و برای آن ها بیمه پرداخت شده باشد و مالیات داده باشند و به زبان ترکی مسلط باشند می توانند درخواست اقامت دائم و شهروندی ترکیه بدهند.

خرید خانه در استانبول و نکاتی که باید به آن دقت کنید!

اقامت توریستی یا اقامت یکساله ترکیه!

منظور از اقامت توریستی، اقامت بیشتر از ۸۹ روز می باشد و ارتباطی به سفرهای کوتاه مدت ندارد. اقامت توریستی برای آن دسته از افرادی صادر می شود که قصد سفر به ترکیه و دیدن شهرهای مختلف ترکیه را دارند و به همین منظور به آن ها متناسب با صلاحدید اداره مهاجرت بین ۶ ماه تا یک سال اجازه اقامت داده می شود.

از طریق تحصیل صاحب اقامت ترکیه شوید!

با افزایش اعتبار مدارس و دانشگاه‌های ترکیه و اقدام به جذب دانشجویان برتر از سراسر دنیا، این کشور به عنوان مقصدی برای تحصیل مدنظر قرار گرفته می‌شود. دانشگاه‌های ترکیه در حال افزایش رنک و اعتبار هستند و در خیلی از رشته‌ها به خصوص پزشکی، جزو برترین دانشگاه‌ها قرار گرفته‌اند.
یکی از بهترین راه‌ها برای اقامت در ترکیه، اقدام برای اخذ اقامت تحصیلی است. لازم به ذکر است اکثر دانشجویان بین‌المللی که در ترکیه درس می‌خوانند، برای مقاطع بالاتر بسیار راحت‌تر می‌توانند در دانشگاه‌های اروپا و آمریکا اپلای کنند. علاوه بر این ترکیه جزو کشورهای برنامه اراسموس و اراسموس مندوس هم هست.
نوع دیگری از اقامت تحصیلی برای ماندن در خاک ترکیه، ثبت نام در کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی مانند دوره‌های زبان ترکی است. از این راه بیشتر برای تمدید اقامت استفاده می‌شود.

اقامت ترکیه از طریق کار

برای دریافت مجوز کار در ترکیه، باید توسط کارفرمایی معتبر در این کشور پذیرفته شوید. جهت کاریابی هم از فرصت اقامت ۹۰روزه بدون ویزا می‌توانید استفاده کنید و هم پس از دریافت کارت کیملیک ترکیه. برای درخواست اقامت کاری پیش از آن می بایست اقامت یکساله و کیملیک را داشته باشید. مزیت اقدام به مجوز کاری در ترکیه این است که پس از ۵ سال می‌توانید شهروندی و پاسپورت این کشور را دریافت کنید. تسلط به زبان ترکی و انگلیسی و تخصص و مهارت حرفه‌ای در یکی از رشته‌های مورد نظر این کشور برای اکثر کارها ضروری است.

اقامت ترکیه از طریق تحصیل

اقامت از طریق سرمایه‌ گذاری در ترکیه

با سرمایه‌گذاری و یا افتتاح سپرده‌های بانکی به مبلغ ۵۰۰ هزار دلار آمریکا نیز می‌توانید پاسپورت ترکیه را دریافت کنید. روش‌های دیگر سرمایه‌گذاری در ترکیه شامل ثبت شرکت، خرید ملک، سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی، سرمایه‌گذاری از طریق سهام و اوراق و سرمایه‌گذاری بدون حق کار می‌باشد و این سرمایه‌گذاری‌ها به شهروندی و دریافت اقامت و پاسپورت ترکیه منجر می‌شوند. برای سرمایه‌گذاری در ترکیه باید حداقل ۱۸سال سن داشته باشید.

هرچیزی که برای دریافت شهروندی ترکیه باید بدانید!

اخذ اقامت ترکیه با خرید خانه

خرید ملک در ترکیه یکی از بهترین و سریع‌ترین راه‌های دریافت اقامت و شهروندی این کشور است و علاوه بر این نوعی سرمایه‌گذاری سودآور نیز به حساب می‌آید. به این منظور باید خانه‌ یا زمینی به ارزش حداقل ۴۰۰هزار دلار آمریکا در ترکیه بخرید و بعد از گذشتن مدت کوتاهی می‌توانید پاسپورت ترکیه را دریافت کنید.

خرید خانه و ماشین حساب

البته برای خرید ملک در ترکیه محدودیت هایی در حداقل مبلغ ملک خریداری شده وجود دارد که عبارتند از: برای دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک در شهرهای کوچک ارزش ملک باید ۵۰ هزار دلار و در شهرهای بزرگ نظیر استانبول و آنکار حداقل مبلغ ملک باید ۷۵ هزار دلار باشد.

لازم به ذکر است برای دریافت شهروندی و پاسپورت ترکیه خانه یا زمین خریداری شده به مدت سه سال نباید فروخته شود و در رهن دولت خواهد ماند.

با آخرین قوانین و شرایط خرید ملک در ترکیه آشنا شوید!

اقامت از طریق ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه با رعایت قوانینی همچون استخدام حداقل ۵ کارمند ، یکی از راه‌هایی است که منجر به اخذ اقامت ترکیه می‌شود. حداقل سرمایه برای ثبت کشور در این کشور حدود ۱۰هزار لیر است. البته این راه اگر تنها به دلیل اخذ اقامت باشد منطقی نیست و پیشنهاد نمی‌شود. در جدیدترین تغییرات قوانین اقامت با ثبت شرکت میزان گردش مالی شرکت های ثبت شده باید بالای یک میلیون لیر در سال باشد و شرکت ملزم به پرداخت مالیت عملکرد خود می باشد.

اقامت ترکیه از طریق ازدواج

ترکیه یکی از کشورهایی است که اگر با یکی از شهروندان آن، چه زن و چه مرد، ازدواج کنید؛ شهروند این کشور محسوب شده و اقامت و پاسپورت آن را دریافت می‌کنید. لازم به ذکر است قوانین ترکیه برای جلوگیری از ازدواج‌های صوری، قوانین سخت‌گیرانه‌ای وضع کرده است.

اقامت ترکیه از طریق ازدواج

برای اخذ اقامت از این طریق اولا هردو فرد باید بالای ۱۸سال داشته باشند و ثانیا حداقل ۳سال از زندگی مشترک‌شان گذشته باشد. اثبات تمکن مالی برای زندگی در ترکیه، داشتن حداقل مسکن مورد نیاز و نداشتن مسائل امنیتی از دیگر شرایط دریافت اقامت از این طریق است. پس از ۵سال از دریافت اقامت از طریق ازدواج، می‌توانید برای شهروندی و پاسپورت اقدام کنید.

اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج چگونه است؟

اقامت ترکیه برای فرزندان بالای ۱۸سال

درصورتی که در ترکیه خانه بخرید و از این طریق اقامت آن را دریافت کنید، همسر و فرزندان زیر ۱۸سال شما نیز این امتیازات را دریافت می‌کنند اما برای فرزندان بالای ۱۸سال باید از راه‌های دیگری همچون اقامت تحصیلی اقدام کرد.

همه چیز در خصوص اخذ تابعیت ترکیه از طریق فرزند

هزینه انواع اقامت ترکیه

 • اقامت توریستی یکساله: ۳۰۰۰ لیر ۶ میلیون تومان
 • اقامت تحصیلی یکساله: ۳۵.۰۰۰ لیر ۷۰ میلیون تومان
 • اقامت کاری یکساله: ۴۵.۰۰۰ لیر ۹۰ میلیون تومان
 • تمدید اقامت توریستی: ۲۵۰۰ لیر ۵ میلیون تومان

مبنای محاسبه تمامی هزینه‌ها برای انواع اقامت بر اساس دلار می‌باشد، اما در زمان پرداخت، هزینه با توجه به قیمت دلار محاسبه و به لیر از شما دریافت می‌شود.

مدارک لازم برای درخواست اقامت ترکیه

 • تکمیل فرم راندوو
 • پاسپورت
 • کپی نوتر شده آخرین مهر ورود به ترکیه
 • نوتر کردن اجاره نامه همراه با مالک در نوتر (باید حضور مالک در اجاره نامه نوتر شده قید شود)
 • خرید بیمه سلامت
 • دریافت کد مالیاتی (Vergi Numarası)
 • واریز حق خاک و هزینه صدور کیملیک
 • کپی سند منزل (تاپو) و نوماراتاژ
 • ۴ قطعه عکس ۶X۴
 • تکمیل فرم تمکن مالی و میزان موجودی خود در بانک ترکیه

البته با توجه به اعمال سختگیری‌های بیشتر از سوی اداره مهاجرت ترکیه برای اعطای مجوز اقامت و یا تمدید اقامت، ممکن است مدارک دیگری هم در روز مصاحبه از شما درخواست نماید.

دفتر اسناد رسمی در ترکیه

تفاوت اقامت ترکیه با شهروندی در چیست؟

اخذ اقامت ترکیه با خرید ملکی به ارزش ۵۰ هزار دلار در شهرهای کوچک و یا ۷۵ هزار دلار در شهرهای بزرگ امکان پذیر است. چنانچه حداقل مبلغ خرید ملک در ترکیه بیش از ۴۰۰ هزار دلار باشد، خریدار مطابق با قوانین کشور ترکیه می تواند برای خود، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال درخواست شهروندی و پاسپورت ترکیه نماید.

با مزایای پاسپورت ترکیه آشنا شوید!

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره با متخصصین امور مهاجرت به ترکیه می‌‌توانید با تیم آریا کوئین در ارتباط باشید. همچنین جهت خرید بهترین خانه در ترکیه و استانبول با ما در تماس باشید.

سخن آخر:

ما در این مقاله به تعریف اقامت ترکیه پرداختیم و شما را با انواع اقامت ترکیه آشنا نمودیم. چنانچه قصد مهاجرت و اقامت در ترکیه را دارید بهتر است پیش از مهاجرت از شرایط اخذ اقامت ترکیه مطلع شوید. به خاطر داشته باشید از ابتدای سال ۲۰۲۲ شرایط دریافت اقامت ترکیه با اجاره ملک دستخوش تغییرات زیادی شد و بسیاری از پرونده ای اقامتی ریجکت شدند. این سیاست در سال ۲۰۲۳ نیز با همان سختگیری از طرف دولت ترکیه اجرا شده است. در حال حاضر مطمئن ترین روش اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک می باشد.

سوالات متداول:

 • اقامت در ترکیه برای ایرانیان به چه صورت است؟
  با توجه به روابط خوب ایران با ترکیه شرایط دریافت اقامت ترکیه کار سختی نیست اما با توجه به اصلاحات صورت گرفته در قانون مهاجرتی ترکیه امکان دریافت اقامت با اجاره ملک کمتر از گذشته شده است.
 • آیا امکان اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک وجود دارد؟
  بلی، با خرید ملک در ترکیه با ارزش ۵۰ هزار دلار در شهرهای کوچک و ۷۵ هزار دلار در شهذهای بزرگ امکان اخذ اقامت ترکیه وجود دارد.
 • شرایط دریافت اقامت ترکیه از طریق کار به چه صورت می باشد؟
  در صورت دریافت آفر کاری از طرف کارفرمای ترک، داشتن قرارداد رسمی امکان دریافت اقامت کاری وجود دارد.
Rate this post

پیام بگذارید