جدیدترین شرایط و قیمت خرید خانه در ترکیه در سال ۲۰۲۳

2023-08-31
0 نظر
خرید خانه در ترکیه

وقتی بحث خرید خانه در ترکیه در میان باشد، اطلاع از شرایط و قوانین خرید ملک در ترکیه بسیار پر اهمیت می گردد. آشنایی با شهرهای پرطرفدار برای خرید ملک و سرمایه گذاری، مناطق مناسب در استانبول و شناخت از محله های مناسب برای خرید خانه به شما کمک می کند تا بهترین تصمیم را گرفته و انتخاب درستی داشته باشید.

به طور مثال در آخرین تغییراتی که در ابتدای سال ۲۰۲۳ در ترکیه اعمال شد، برخی از قوانین و شرایط دریافت پاسپورت ترکیه با خرید ملک تغییر نمود. همچنین برخی از مناطق استانبول نیز به مناطق ممنوعه برای اخذ اقامت از طریق اجاره خانه اضافه شد. ما در این مقاله به موارد مهمی که پیش از سرمایه گذاری باید به آن ها اشراف داشته باشید اشاره کرده ایم. برای آشنایی با شرایط خرید خانه در شهر استانبول کلیک کنید.

خرید خانه در ترکیه

همه چیز درباره خرید خانه در ترکیه

ترکیه به عنوان کشوری با اقتصاد رو به توسعه و آب و هوا و جغرافیای خوب و از طرفی فرهنگ و تاریخ غنی شناخته می‌شود. این کشور با جاذبه‌های گردشگری طبیعی و تاریخی، هرساله گردشگران بسیاری را از سراسر دنیا جذب می‌کند و به عنوان یکی از مهم‌ترین قطب‌های گردشگری دنیا شناخته می‌شود.

با توجه به این شرایط مناسب و در کنار امکاناتی که دولت ترکیه برای سرمایه‌گذاران خارجی در نظر گرفته است، خرید خانه در این کشور رونق زیادی پیدا کرده است. با خرید خانه در این کشور در صورتی که قوانین خاصی رعایت شود، اقامت و پاسپورت این کشور نیز به شما اعطا می‌شود. همچنین با اجاره خانه در این کشور نیز می‌توان اقامت آن را دریافت کرد که در ادامه به شرایط آن می‌پردازیم.

آخرین قوانین شهروندی و خرید خانه در ترکیه در سال ۲۰۲۳

آخرین اصلاحیه های قوانین ترکیه در سال ۲۰۲۳ میلادی عبارتند از:

۲ قانون جدید شهروندی در سال ۲۰۲۳

آخرین قوانین دولت و اداره مهاجرت ترکیه به شرح زیر می باشد:

۱- امکان خرید ملک به صورت اشتراکی و دریافت پاسپورت برای ۲ خانواده وجود ندارد. بدین ترتیب که اگر ملک با ارزش بیش از ۸۰۰ هزار دلار هم خریداری شود نمی توان برای ۲ خانواده درخواست شهروندی ترکیه داد.

۲-  در قانون جدید بر روی هر ملک فقط ۱ بار می توان شهروندی دریافت نمود.

هرچیزی که برای شهروندی ترکیه باید بدانید!

قوانین ۲۰۲۳ خرید و اجاره خانه در استانبول

پیش از خرید خانه در ترکیه باید قوانین تصویب شده اثرگذار در این مساله را بدانید. در سال ۲۰۲۳ قانون جدیدی درباره خرید و اجاره خانه در استانبول به تصویب رسید.

 • خرید ملک در منطقه فاتیح: در سال ۲۰۲۱ خرید خانه در منطقه فاتیح استانبول توسط اتباع خارجی ممنوع اعلام شد.
 • اجاره خانه و اخذ اقامت کوتاه مدت از این طریق در منطقه اسنیورت
 • خرید ملک به ارزش ۷۵ هزار دلار در شهرهای بزرگ و ۵۰ هزار دلار در شهرهای کوچک برای دریافت اقامت ترکیه. (برای دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک باید در شهر استانبول ملکی به ارزش ۷۵ هزار دلار خریداری شود).

قوانین خرید خانه در استانبول

یکی از مناطق محبوب ایرانی‌ها در استانبول منطقه اسنیورت بوده است. اسنیورت با خانه‌های خوش‌قیمت و ساختمان‌های تازه ساختش همواره مورد توجه اتباع خارجی بوده است اما اداره مهاجرت ترکیه در سال ۲۰۲۱ اعلام کرد که اجاره خانه در اسنیورت توسط اتباع خارجی و اخذ اقامت از این طریق ممنوع است. هرچند خرید خانه در این منطقه برای اتباع خارجی مانعی ندارد. علاوه بر این مناطق دیگری نیز در استانبول به مناطق ممنوعه اضافه شده که برای اطلاع بیشتر و آگاهی از جزئیات آن می توانید با کارشناسان آریا در تماس باشید.

محدودیت‌های خرید خانه در ترکیه برای اتباع خارجی

در هر کشور محدودیت‌هایی برای اتباع خارجی به خصوص در زمینه خرید زمین وجود دارد. ترکیه این محدودیت‌ها را برای جذب سرمایه‌های خارجی کاهش داده است. این محدودیت‌ها امروزه به این صورت است:

 • هر تبعه خارجی می‌تواند تا ۳هکتار زمین در ترکیه بخرد.
 • خرید زمین در مناطق امنیتی یا نظامی ممنوع است.
 • برای خرید اعتباری از بانک‌های ترکیه، اتباع خارجی نیز می‌توانند اقدام کنند.
 • در صورت نقض قوانین مربوط به خرید ملک، فرآیند خرید ابطال می‌شود
 • فرآیند خرید ملک در نهایت باید به تایید ارگان‌های دولتی برسد.
 • خرید خانه و زمین در بافت روستایی برای خارجی‌ها ممنوع است.

محدودیت های خرید ملک در ترکیه

خرید خانه ارزان در ترکیه

خرید ملک در کشور ترکیه برای ایرانیان بسیار باصرفه است. چرا که با پول خرید یک خانه متوسط و قدیمی در یک محله متوسط تهران، می‌توان خانه‌ای مدرن در یکی از محلات خوب استانبول خرید و قیمت خانه نسبت به ایران بسیار پایین‌تر است. علاوه بر مدرن و استاندارد بودن آپارتمان‌ها در ترکیه، امکان دریافت اقامت این کشور نیز با خرید خانه‌ای به ارزش حداقل ۵۰ هزار دلار در شهرهای کوچک و در شهرهای بزرگ ۷۵ هزار دلار امریکا وجود دارد.

مراحل خرید خانه در ترکیه

در مرحله اول باید خانه مد نظر خود را پیدا کرده و از صحت مدارک نظیر سند و امکان اسکان آن مطمئن شوید. قرارداد فروش ملک در ترکیه حاوی اطلاعات خریدار و اطلاعات مربوط به ملک است. در صورت عدم تسلط به زبان ترکی حتما یک مترجم مسلط با خود همراه داشته باشید.

خرید خانه در ترکیه

در این مرحله باید پیش پرداختی را برای خرید خانه واریز کنید و سپس استعلام خانه توسط اداره اسناد ترکیه گرفته شود. دلیل این استعلام این است که خانه نباید در منطقه نظامی یا امنیتی باشد و یا دارای بدهی مالیاتی، بانکی و … باشد.

مرحله بعدی انجام فرآیند انتقال سند و پرداخت باقی مانده پول است.

مدارک لازم برای خرید ملک در ترکیه

 • ۶ قطعه عکس
 • شماره مالیاتی
 • اصل پاسپورت و ترجمه رسمی و تایید شده آن
 • ارائه مدارک مترجم رسمی همراه
 • مدارک مربوط به حساب بانکی در ترکیه

در صورتی که خانه خریداری شده توسط شما ارزش حداقل ۲۵۰هزار دلار امریکا داشته باشد می‌توانید جهت دریافت شهروندی و اقامت ترکیه برای خودتان به همراه همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال درخواست بدهید.

 گرفتن پاسپورت از طریق خرید ملک در ترکیه

برای اخذ پاسپورت ترکیه، پس از خرید خانه‌ای به ارزش ۴۰۰هزار دلار و یا بیشتر، می‌توانید درخواست خود را مبنی بر دریافت شهروندی ترکیه ارسال کنید. نکته مهم این است که خانه خریداری شده نباید به مدت سه سال فروخته شود و این شرایط باید رعایت شود.

خرید خانه در ترکیه و اخذ پاسپورت

شما با خرید هر ملکی به ارزش کمتر از ۴۰۰ هزار دلار می‌توانید اجازه اقامت ترکیه را دریافت کنید. در این روش به شما اقامت یک ساله اعطا می‌گردد و این اقامت از نوع توریستی است. یعنی امکان فعالیت‌های شغلی و یا تحصیلی با این نوع اقامت وجود ندارد. در این شرایط می‌توانید در ترکیه استخدام شوید و با پرداخت بیمه به مدت ۵سال و یا ثبت شرکت، اقدام به دریافت شهروندی و اقامت دائم کنید.

اقامت ترکیه با اجاره خانه

از طریق اجاره خانه در ترکیه می‌توانید اقامت توریستی این کشور را دریافت کنید. نکته قابل توجه در این زمینه تغییر قانون مربوط به اقامت توریستی با اجاره خانه است.
تا سال ۲۰۲۰ اقامت توریستی با اجاره خانه با اعتبار دوساله اعطا می‌شد و پس از آن نیز قابل تمدید بود اما از سال ۲۰۲۱ با اجاره خانه در ترکیه، اقامت توریستی با اعتبار یک‌ساله به شما اعطا می‌گردد و تا یک‌سال از این طریق امکان تمدید وجود ندارد. مگر اینکه از راه‌های دیگر همچون شرکت در دوره‌های آموزشی مانند یادگیری زبان ترکی اقدام به تمدید اقامت خود کنید.

برای آشنایی با اقامت توریستی ترکیه کلیک کنید!

هزینه خرید ملک در ترکیه

در ترکیه علاوه بر هزینه خرید خانه هزینه‌های جانبی دیگری نیز وجود دارد:

 • هزینه حق خاک ترکیه
 • هزینه‌های مربوط به بیمه درمانی که ضروری است.
 • هزینه‌های مربوط به انتقال سند
 • هزینه‌های پس از خرید خانه مانند مالیات و هزینه خدمات

خرید آپارتمان در ترکیه

بهترین شهرها برای خرید ملک در ترکیه

در حال حاضر استانبول یکی از بهترین گزینه ها برای خرید ملک و سرمایه گذاری در ترکیه است و اگر به آمار و ارقام نگاهی بیندازید خواهید دید که استانبول بالاترین آمار جذب سرمایه در حوزه املاک و مستغلات را طی سال های اخیر داشته و پس از آن شهرهای آنکارا، ازمیر، آنتالیا و آلانیا توانسته اند به ترتیب سرمایه های خارجی را جذب کنند.

با لوکس‌ترین محله‌های استانبول آشنا شوید!

خرید خانه در ترکیه به پول ایران

با توجه به قوانین جدید ترکیه، حداقل قیمت خرید ملک در ترکیه برای اخذ اقامت ترکیه در شهرهای کوچک ۵۰ هزار دلار و به پول ایران با دلار ۴۵ هزار تومان می شود ۲.۲۵۰.۰۰۰.۰۰۰ دو میلیارد و دویست و پنجاه میلیون تومان و برای شهرهای بزرگ ملک به ارزش ۷۵ هزار دلار می شود ۳.۳۷۵.۰۰۰.۰۰۰ سه میلیارد و سیصد و هفتاد و پنج میلیون تومان.

ارزان‌ترین محله‌های استانبول کدامند؟

تفاوت شهروندی و اقامت ترکیه در چیست؟

طبق قوانین ترکیه، اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه طی شرایطی امکان پذیر است که عبارتند از خرید ملک به ارزش ۴۰۰ هزار دلار و یا سرمایه گذاری در بازار بورس و سهام و بانک های ترکیه به ارزش ۵۰۰ هزار دلار. چنانچه شخص ملکی را به ارزش ۴۰۰ هزار دلار خریداری کند می تواند، دولت ترکیه به او و اعضای خانواده اش شهروندی ترکیه را اعطا می نماید.

اگر شخص ملکی کمتر از ۴۰۰ هزار دلار خریداری کند به او اقامت ترکیه اعطا می شود و اجازه داده خواهد شد تا برای مدت یک سال در ترکیه اقامت نماید. این زمان سالانه قابل تمدید می باشد. اقامت ترکیه دارای مزایای زیادی نیست درصورتی که شهروندی ترکیه دارای مزایای بسیاری است که می توانید برای آشنایی با مزایای آن از مقاله مزایای پاسپورت ترکیه بازدید نمایید.

آخرین قوانین اقامت ترکیه

سایت خرید خانه در ترکیه

یکی از وب سایت هایی که شما می توانید گزینه های متنوع ملکی را در آن مشاهده کنید وب سایت آریا کوئین می باشد که به صورت مستمر آپدیت می شود و جدیدترین پروژه های ترکیه و به ویژه شهر زیبای استانبول در آن قرار داده می شود. پروژه های مسکونی، اداری، تجاری و حتی املاک ویلایی. علاوه بر این گزینه های بسیار زیادی برای اجاره نیز وجود دارد که مناسب با بودجه و محله می توانید انتخاب نمایید.

آیا خرید خانه در ترکیه با ۷۰۰ میلیون تومان امکان پذیر است؟

خیر، زیرا قیمت املاک در ترکیه بسیار بالاتر از این ارقام می باشد. علاوه بر این طبق قوانین اداره مهاجرت ترکیه، حداقل قیمت ملک در شهرهای کوچک ۵۰ هزار دلار و در شهرهای بزرگ نظیر استانبول و آنکارا و … حداقل قیمت خرید ملک برای دریافت اقامت ترکیه ۷۵ هزار دلار می باشد.

سخن آخر:

ما در این مقاله به معرفی شرایط و قوانین خرید خانه در ترکیه پرداختیم و نکاتی را در خصوص سرمایه گذاری در حوزه املاک و مستغلات بیان نمودیم. اگر چنانچه قصد خرید ملک در ترکیه را دارید بهتر است پیش از هرچیز نسبت به انتخاب شهر و مناطق و محله های آن اقدام نمایید. علاوه بر این انتخاب شرکت های مشاور املاک که دارای مجوز از ترکیه هستند می تواند به شما در خرید مطمئن ملک در ترکیه کمک بسزایی نماید. یادتان باشد هر مشاور املاکی قابل اعتماد نبوده و بهتر است به سوابق، تجربیات و پرونده های موفق خرید و ملک و اخذ شهروندی آن ها دقت نمایید. شرکت آریا کوئین با داشتن صدها پرونده موفق شهروندی و عقد قرارداد با برترین سازنده های ترکیه می تواند بهترین گزینه ها را به شما معرفی نماید. برای بازدید رایگان از پروژه های ملکی ترکیه با مشاوران و کارشناسان متخصص ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول:

 • آیا خرید خانه در ترکیه با یک میلیارد تومان امکان پذیر است؟
  در حال حاضر با توجه به شرایط و قوانین خرید ملک در ترکیه، چنانچه ملکی به ارزش کمتر از ۵۰ هزار دلار در شهرهای کوچک و ۷۵ هزار دلار در شهرهای بزرگ خریداری شود امکان دریافت اقامت وجود نخواهد داشت.
 • آیا در ترکیه امکان خرید خانه به صورت اقساطی وجود دارد؟
  بلی، امکان خرید ملک از برخی از پروژه ها به صورت اقساط ۱ تا ۳ ساله وجود دارد.
 • آیا با خرید ملک در ترکیه می توان شهروندی ترکیه را دریافت نمود؟
  چنانچه ملکی که خریداری می نمایید ۴۰۰ هزار دلار  یا بالاتر باشد، می توانید برای خود، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال درخواست شهروندی نمایید.
5/5 - (2 امتیاز)

پیام بگذارید