ثبت آدرس در اداره نفوس ترکیه + مراحل انجام آن (Adres kaydi)

2023-03-31
0 نظر
ثبت نفوس در ترکیه

برای ثبت نفوس در ترکیه (Adres kaydi) باید چه مراحلی طی شود؟  اگر شما نیز یکی از افرادی هستید که به تازگی به ترکیه مهاجرت کرده است، اسم اداره نفوس ترکیه را شنیده‌اید. این اداره شبیه اداره ثبت احوال در ایران است و در همه محله‌های ترکیه وجود دارد.

تمدید اقامت در نفوس

وظیفه این اداره، ثبت ازدواج، گرفتن گواهی‌نامه، تمدید اقامت، ثبت نفوس در ترکیه و… است. شما به عنوان یک فرد خارجی باید برای انجام کارهای خود به اداره نفوس مراجعه کنید. یکی از کارهایی که باید انجام دهید، ثبت آدرس در اداره نفوس ترکیه است. با آریا  کوئین همراه باشید تا با دلایل ثبت نفوس در ترکیه بیشتر آشنا شوید.

آشنایی با اداره نفوس ترکیه

در سال 1881 اداره ثبت نفوس ساخته شد که اولین سرشماری را در سال 1927 انجام داد و از سال 1934 قانون نام خانوادگی را برای افراد تعیین کرد تا نام‌های مستعار در بین مردم حذف شود و هر فردی با نام اصلی یا خانوادگی‌اش شناخته شود. در سال 2002 با لازم‌الاجرا شدن قانون خدمات جمعیتی، حوزه کاری اداره نفوس گسترده‌تر شد و میزان خدمات آن بیشتر گردید.

نوماراتاژ چیست؟ همه چیز درباره شرایط دریافت نوماراتاژ

خدماتی که در اداره ثبت نفوس ترکیه انجام می‌شود

اداره ثبت نفوس معادل اداره ثبت احوال در کشور ما است، با این تفاوت که خدمات بیشتر و گسترده‌تری ارائه می‌دهد:

ثبت و تغییر محل اقامت

یکی از راه‌های دریافت اقامت، خرید خانه یا ارائه اجاره نامه است پس از آن شما باید به اداره نفوس ترکیه مراجعه کنید تا با ارائه مدارکی، نشان دهید که ساکن ترکیه هستید. اداره نفوس به شما برگه‌ای تحویل خواهد داد که نشان‌دهنده محل زندگی شما است.

ثبت و تغییر محل اقامت

همان‌طور که در ایران، ثبت احوال از ما می‌خواهد که تغییر در محل زندگی خود را به این اداره گزارش دهیم، اداره ثبت نفوس نیز این درخواست را از شهروندان و ساکنین ترکیه دارد. پس اگر محل اقامت شما در ترکیه تغییر کرد، موضوع را به این اداره گزارش دهید تا آدرس جدید برای شما ثبت شود.

آخرین قوانین اقامت ترکیه در سال ۲۰۲۳

تغییر در نام و نام خانوادگی

برای تغییر نام و نام خانوادگی در ترکیه، باید به اداره نفوس مراجعه کنید و با ارائه مدراک مربوطه، به خواسته خود برسید.

ثبت ازدواج و طلاق در اداره نفوس

جالب است بدانید که ثبت ازدواج در ترکیه به صورت بین‌المللی انجام می‌شود پس هنگامی‌که ازدواج خود را در اداره نفوس ترکیه ثبت کنید، سندی به شما داده خواهد شد که بین‌المللی بوده و می‌توان آن را به همه زبان‌ها ترجمه کرد. شما می‌توانید این سند را در همه کشورهای عضو کمیسیون بین‌المللی احوالات استعلام کنید.

ثبت ازدواج و طلاق در ترکیه

شاید زندگی به‌گونه‌ای پیش رفت و خواستید یا مجبور شدید که طلاق بگیرید. برای انجام این کار نیز باید به اداره نفوس ترکیه مراجعه کنید.

اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج چگونه است؟

آدرس نفوس برای ساخت حساب بانکی موردنیاز است

هنگامی‌که می‌خواهید با برگه اقامت خود (کیملیک) اقدام به افتتاح حساب نمایید، به برگه نفوس نیاز دارید. برای دریافت این برگه باید به اداره نفوس مراجعه کرده و اجاره نامه یا سند خانه را همراه با یک قبض به نام خود تحویل دهید تا آدرس شما در ترکیه ثبت شود و بتوانید کار افتتاح حساب خود را انجام دهید. ثبت آدرس و تایید آن توسط بانک حدود 24 ساعت طول می‌کشد.

صفر تا صد افتتاح حساب بانکی در ترکیه

دریافت گواهی‌نامه ترکی

برای دریافت گواهی‌نامه نیز به ثبت نفوس نیاز دارید

یکی از کارهای اداره نفوس ترکیه، ارائه گواهی‌نامه است پس هنگامی‌که با گواهی‌نامه ایران به ترکیه بروید، می‌توانید با مراجعه به این اداره، به مدت محدود، گواهی‌نامه ترکیه را دریافت نمایید. اگر به دنبال دریافت گواهی‌نامه دائمی هستید، باید از روش دیگری اقدام کنید.

انجام امور تولد و وفات

اگر در ترکیه یکی از اعضای خانواده خود را از دست دادید یا به خواست خود و به لطف خدا صاحب بچه‌ای شدید، باید این موضوع را نیز به اداره نفوس گزارش دهید. این اداره کارهای مربوط به سرشماری را انجام می‌دهد برای همین اطلاعات مربوط به تولد و مرگ را باید به اطلاع آن برسانید.

صدور کیملیک اتباع ترکیه

برای صدور کارت اقامت یا کیملیک خود نیز باید بخشی از مراحل کار را زیرنظر اداره نفوس ترکیه انجام دهید.

صدور کیملیک اتباع ترکیه

انجام کارهای مربوط به گذرنامه

می‌خواهید گذرنامه خود را تمدید کنید یا هر کار دیگری مرتبط با آن انجام دهید، مسیر شما به اداره ثبت نفوس خواهد رسید.

همه چیز درباره پاسپورت ترکیه

انجام سایر کارهای ثبتی شهروندان خارجی و ترک

بیشتر کارهای مربوط به ثبت در این اداره انجام می‌شود.

برای ثبت آدرس در اداره نفوس ترکیه، چه باید کرد؟

  • اجاره نامه یک ساله خود را نوتر کنید
  • قبض‌های آب و برق خانه را به نام خود نمایید.
  • به اداره مهاجرت ترکیه که نزدیک محل زندگی شماست، مراجعه کنید.
  • بعد از ثبت آدرس در سامانه E-DEVLET ترکیه، امکان مشاهده آدرس ثبت شده برای شما وجود دارد.

سامانه E-DEVLET

خرید خانه در استانبول و نکاتی که باید به آن دقت کنید!

نکاتی که درباره اداره ثبت نفوس در ترکیه وجود دارد

برای مراجعه به این اداره باید از طریق یکی از شرکت‌های مهاجرتی وقت بگیرید و هزینه آن را پرداخت نمایید. هنگام مراجعه به این اداره، باید مدارک شناسایی خود را همراه داشته باشید. برای یافتن نزدیک‌ترین اداره ثبت نفوس، می‌توانید به سایت فرمانداری شهری که ساکن هستید، مراجعه نمایید.

صفر تا صد خرید خانه در ترکیه

سخن پایانی

اگر به ترکیه مهاجرت کرده باشید، محال است که به اداره ثبت نفوس در ترکیه مراجعه نکرده باشید. اداره نفوس ترکیه خدمات متنوعی را انجام می‌دهد و همه برای انجام کارهای خود حداقل یک بار در زندگی به این اداره مراجعه خواهند کرد. یکی از این کارها ثبت آدرس در اداره نفوس ترکیه است. ما در این مقاله سعی کردیم تا موارد لازم را برای شما شرح دهیم، اگر همچنان سوالی در ذهن شما بدون جواب مانده است، با ما در تماس باشید.

1/5 - (1 امتیاز)

پیام بگذارید