بهترین مدارس ترکیه؛ برای تحصیل

2023-05-10
0 نظر
مدارس ترکیه

آشنایی با بهترین مدارس ترکیه؛ برای مهاجران یکی از موارد مهمی است که باید  در نظر بگیرند. یکی از اصلی‌ترین دغدغه و چالش‌های مهاجرین به کشور ترکیه وضعیت ادامه تحصیل و مدرسه فرزندانشان است. آن‌ها نمی‌دانند که پس از مهاجرت آیا فرزندانشان می‌توانند به‌آسانی در مدارس ترکیه ثبت‌نام کرده و درس بخوانند؟

تحصیل و مدرسه

و … همه‌ی این عوامل دست‌به‌دست هم می‌دهند تا متقاضیان مهاجرت را برای تصمیم‌گیری گمراه کنند. به همین سبب هم ما تصمیم گرفتیم در این مقاله به معرفی سیستم آموزشی و بهترین مدارس کشور ترکیه بپردازیم. لذا اگر شما هم با مدارس ترکیه آشنایی ندارید و ادامه تحصیل فرزندانتان شما را سردرگم کرده است تا انتهای این مطلب با آریا کوئین همراه شوید!

بهترین مدارس ترکیه برای تحصیل کدام‌اند؟

قبل از اینکه به معرفی بهترین مدارس موجود در ترکیه بپردازیم بهتر است ابتدا با سیستم آموزشی و انواع مدارس موجود در ترکیه آشنا شویم.

آخرین قوانین اقامت ترکیه

معرفی سیستم آموزشی و انواع مدارس ترکیه:

همانند ایران تحصیل در مدارس کشور ترکیه نیز برای دانش‌آموزان اجباری است. در این کشور دانش‌آموزان در سه مقطع چهار ساله ابتدایی (ایلک کوک)، چهار ساله متوسطه (اورتا اکول) و چهار ساله دبیرستان (لیسه) تحصیل می‌کنند. افراد علاقه‌مند به رفتن فرزندانشان به مهدکودک نیز می‌توانند با پرداخت شهریه فرزندان خود را تا سن ۳ سالگی در مهدکودک‌ها ثبت‌نام کنند. پس‌ازآن نوبت به مقطع پیش‌دبستانی می‌رسد و سن ۳-۵ سالگی را شامل می‌شود.

 سیستم آموزشی-انواع مدارس ترکیه

از سن ۵-۹  سالگی هم بچه‌ها باید در مقطع ابتدایی تحصیل کنند. پس از خاتمه مقطع ابتدایی ۲ دوره چهار ساله در مقاطع متوسطه و دبیرستان وجود دارد. لازم به ذکر است که طی کردن دو دوره ابتدایی و متوسطه برای همه ضروری است و چنانچه والدینی از حضور فرزندان خود در مدارس ممانعت نمایند، پیگیری قانونی صورت می‌گیرد.

همه چیز درباره پاسپورت ترکیه

زمان ثبت‌نام و آغاز سال تحصیلی در ترکیه:

سال تحصیلی برای دانش آموزان در ترکیه از اواسط اردیبهشت (سپتامبر) آغاز می‌گردد و تا آخر دی ماه (ژانویه) ترم اول تداوم می‌یابد. سپس‌ ترم دوم تحصیلی در اواسط بهمن ماه آغاز و تا اواسط ماه خرداد (ژوئن) ادامه می‌یابد. این مدارس به مدت ۵ روز در هفته و از ۸ صبح تا ساعت ۴ بعدازظهر فعالیت دارند. هرچند زمان ثبت‌نام در مدارس مختلف متفاوت است، اما معمولاً ثبت‌نام برای مدارس از اواسط تیرماه آغاز می‌گردد.

کیملیک چیست؟ برای آشنایی بیشتر کلیک کنید!

انواع مدارس ترکیه:

در ترکیه ۳ نوع مدرسه دولتی، خصوصی و بین‌المللی وجود دارد. در تمامی این مدارس کتاب‌های درسی به‌صورت کاملاً رایگان در بین دانش‌آموزان توزیع می‌گردد. همچنین در تمامی مدرسه‌ها به‌جز مدرسه امام هاتیب، دانش‌آموزان دختر و پسر در کنار یکدیگر مشغول تحصیل و علم‌آموزی هستند. در ادامه به بیان ویژگی‌های هر یک از این مدارس می‌پردازیم.

مدارس دولتی

مدارس دولتی:

همانند مدارس کشور ایران این مدارس از یونیفرم برخوردار هستند. تحصیل در این مدارس برای همه رایگان است و چنین مدارسی از سطح علمی و آموزشی خوب و مطلوبی برخوردار هستند. همانند پروسه ثبت‌نام در ایران، افراد بایستی با در دست داشتن اجاره‌نامه تأیید شده به مدارس موجود در محل زندگی خود مراجعه و فرزند خود را ثبت‌نام کنند. در این مرحله مدیر مدرسه یک ارزیابی اولیه هم ازنظر علمی و هم ازنظر مهارت زبانی از کودک انجام خواهد داد و اگر کودک قادر به صحبت کردن به زبان ترکی نباشد در این صورت  برای ثبت‌نام باید به مدارس ایرانی موجود در ترکیه مراجعه کرد.

مدارس خصوصی:

این مدارس دقیقاً متناظر با مدارس غیرانتفاعی ایران بوده و معمولاً امکانات آموزشی بهتری نسبت به مدارس دولتی دارند. مدارس خصوصی معمولاً دارای امکاناتی نظیر استخر شنا، سالن موسیقی و نمایش، آزمایشگاه و … هستند. برای نام‌نویسی در این مدارس پرداخت شهریه‌ای حدوداً ۱۵۰۰۰-۲۵۰۰۰ لیری و آشنایی با زبان ترکی الزامی است. در مدارس خصوصی کلاس‌های خارج از برنامه متعددی مانند آموزش زبان‌های انگلیسی و … برای دانش‌آموزان برگزار می‌گردد.

مدارس بین‌المللی

مدارس بین‌المللی

این مدارس شعبه‌ای از مدارس بین‌المللی دنیا هستند و در اکثر مواقع سیستم آموزشی و شرایط ثبت‌نام و نحوه مدیریت این مدارس بر اساس سیستم آموزشی مدارس آمریکایی و اروپایی تنظیم شده است. زبان تدریس در این کلاس‌ها معمولاً انگلیسی و آلمانی است و هزینه لازم برای نام‌نویسی در این مدارس بین ۸۰۰۰-۵۰۰۰۰ دلار است.

باید خاطرنشان کرد که در ترکیه تنها دو مدرسه فارسی‌زبان به نام‌های مجتمع آموزشی فجر در استانبول و مجتمع آموزشی بیست و دو بهمن در آنکارا برای دانش‌آموزان رشته تجربی و ریاضی وجود دارد.

با مزایای اقامت توریستی در ترکیه آشنا شوید!

بهترین مدارس ترکیه کدام‌اند؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت که بهترین مدرسه برای تحصیل بسته به وضعیت هر دانش‌آموز و خانواده وی متفاوت است. باوجوداینکه مدارس دولتی کشور ترکیه از سطح آموزشی خوبی برخوردار می‌باشند اما ازآنجایی‌که تعداد دانش‌آموزان مدارس خصوصی و غیرانتفاعی کمتر و تعداد کلاس‌های خارج از برنامه و کمک‌آموزشی بیشتر است به همین سبب هم سطح آموزشی این مدارس از سطح آموزشی مدارس دولتی بالاتر و بهتر است. علاوه بر موارد ذکر شده بچه‌ها در این مدارس بهتر می‌توانند زبان ترکی را بیاموزند.

بهترین مدارس ترکیه

افراد واجد شرایط و علاقه‌مند به تحصیل فرزندانشان در مدارس بین‌الملل هم می‌توانند فرزندان خود را در مدارس خوبی مانند مدرسه بین‌المللی برداشت، مدرسه بین‌المللی انگلیس استانبول، مدرسه بین‌الملل کیتسون و … ثبت‌نام کنند. افراد علاقه‌مند به نام‌نویسی فرزندان خود در مدارس ایرانی زبان نیز می‌توانند فرزندان خود را در مدارسی که نام آن‌ها در قسمت قبل ذکر شد بنویسند.

تورکواز کارت چیست؟

سخن آخر:

در این مطلب سعی کردیم با بیان اطلاعات در مورد انواع مدارس در ترکیه و سپس معرفی بهترین آن‌ها اطلاعات والدین در این حوزه را افزایش و آن‌ها را از گمراهی خارج کنیم. یقیناً انتخاب بهترین مدرسه بسته به شرایط هر خانواده‌ای متفاوت است، اما این اطلاعات به والدین عزیز کمک می‌کند تا بتوانند به‌درستی در مورد تحصیل فرزندانشان تصمیم‌گیری نمایند. از اینکه تا پایان ما را همراهی کردید بینهایت سپاسگزاریم.

5/5 - (2 امتیاز)

پیام بگذارید