اخذ تابعیت ترکیه از طریق فرزند

2023-03-11
0 نظر
تابعیت ترکیه از طریق تولد

برای دریافت تابعیت ترکیه از طریق تولد، باید از قوانین مهاجرتی ترکیه، ‌شرایط کلی اقامت، قوانین مربوط به زایمان و تولد نوزاد در ترکیه به طور کامل آگاه شد.
ترکیه کشوری نیمه اروپایی و پیشرفته است که به دلیل همسایه بودن با ایران و سطح زندگی بالا در بین ایرانیانی که قصد مهاجرت دارند از محبوبیت بالایی برخوردار است. کشور ترکیه راه‌‌های بسیاری برای مهاجرت پیش‌روی مهاجران گذاشته که یکی از آن‌ها اقامت ترکیه با تولد فرزند است. در این مطلب قصد داریم درباره تابعیت ترکیه از طریق تولد و مراحل و مدارک مورد نیاز آن صحبت کنیم. با آریا کوئین همراه شوید!

اخذ اقامت ترکیه از طریق تولد

تابعیت ترکیه از طریق تولد بسته به مراحل و شرایط ویژه‌ای است، قانون تابعیت از طریق تولد در ترکیه براساس ماده 7 قانون شهروندی ترکیه تنظیم شده و علاوه‌بر فرزندانی که یکی از والدین آن‌ها ترک است اگر یک فرد خارج که تابعیت ترکیه را ندارد در ترکیه فرزند خود را به دنیا بیاورد می‌تواند تابعیت ترکیه را دریافت کند.
شرایط تابعیت فرزند با به دنیا آمدن در ترکیه مانند کانادا و امریکا نیست و به صورت نسبی به نوزاد تابعیت ترکیه داده می‌شود. به این صورت که یکی از والدین کودک باید ترک باشند یا اینکه تابعیت ترکیه را داشته باشند و به شکل نسبی نوزاد میتواند از پدر یا مادر خود تابعیت ترکیه را دریافت نماید.

تابعیت ترکیه از طریق تولد

قوانین و شرایط اخذ تابعیت و اقامت ترکیه از طریق تولد

اگر یکی از والدین فرزند ترک دیگری خارجی باشد و در ترکیه یا خارج از ترکیه متولد شده باشد طبق قانون ترکیه شهروند ترکیه محسوب می‌شود و تابعیت ترکیه را دریافت خواهد کرد.

 • اگر پدر یا مادر فرزند خارجی باشند اما تابعیت ترکیه را داشته باشند می‌تواند بدون هیچ مشکلی تابعیت ترکیه را به دست آورد.
 • اگر پدر نوزاد خارجی و مادر ترک باشد نوزاد از ابدای تولد شهروند ترکیه محسوب می‌شود حتی اگر پدر و مادر به صورت رسمی ازدواج نکرده باشند.
 • اگر هر دو والد نوزاد خارجی باشند و نوزاد در ترکیه به دنیا بیاید فقط محل تولد نوزاد در ترکیه خواهد بود و شناسنامه نوزاد مانند خارجی‌ها صادر خواهد شد. اما حق اقامت نوزاد در ترکیه وجود خواهد داشت و پدر و مادر نهایتا باید تا سی روز بعد از تولد نوزاد برای اقامت او اقدام نمایند.

طبق ماده 8 قانون شهروندی ترکیه کودک متولد شده که یکی از والدین ترک و دیگری خارجی است چنانچه تابعیت کشور دیگری را نداشته باشد شهروند ترکیه محسوب می‌شود.
فرزندی که دارای والدین خارجی هستند چنانچه در ترکیه متولد شوند طبق محل تولد خود در ترکیه تابعیت ترکی را از طریق تولد در ترکیه دریافت خواهند کرد.

تابعیت ترکیه از طریق تولد

مدارک لازم برای اخذ تابعیت و اقامت ترکیه از طریق تولد

ترجمه ترکی شناسنامه به صورت محضری
ترجمه محضری و ترکی سند هویت مادر یا پدر خارجی
ترجمه ترکی و محضری سند رسمی در خصوص اینکه فرزند به دلیل داشتن پدر یا مادر خارجی تابعیت یک کشور دیگر را دارد یا نه
فرم درخواست تابعیت ترکیه یا (VAT-1)
2 قطعه عکس بیومتریک با زمینه سفید در اندازه‌های 60*50
شناسنامه که براساس (VGF-10-01) صادر شده باشد.

با انواع اقامت ترکیه آشنا شوید!

مدارک لازم برای ثبت تولد در کنسولگری ایران در ترکیه

گواهی ازدواج پدر و مادر
گواهی رسمی تولد نوزاد در ترکیه که از بیمارستان صادر شده است
فرم درخواست اقامت از اداره goc idaresi
مدارک هویتی پدر و مادر مانند پاسپورت
مدارک اقامت پدر و مادر نوزاد در ترکیه
پرداخت هزینه‌های مورد نیاز برای اخذ اقامت

تابعیت ترکیه از طریق تولد

تابعیت مضاعف در اخذ تابعیت ترکیه از طریق تولد

در اخذ تابعیت ترکیه از طریق فرزند به نکاتی مانند سن، میزان اقامت والدین در ترکیه و نژاد افراد توجه می‌شود. به‌علاوه در صورتی‌که والدین فرزند هیچکدام تابعیت کشوری را نداشته باشند می‌توانند تابعیت کشور ترکیه را دریافت نمایند.
اما تابعیت مضاعف به منظور داشتن تابعیت یک یا چند کشور است که در برخی کشورها در این شرایط باید فرد مورد نظر تابعیت کشورهای دیگر را ترک کند اما در ترکیه در مورد تابعیت مضاعف مشکلی وجود ندارد و فرد می‌تواند به صورت همزمان دو تابعیت داشته باشد در این صورت اگریکی از والدین نوزاد خارجی باشد نه‌تنها تابعیت والد خارجی خود را دارا می‌شود بلکه امکان اخذ اقامت از طریق تولد نیز برای نوزاد وجود خواهد داشت.

هر آنچه که برای اخذ شهروندی ترکیه باید بدانید!

شرایط نام گذاری فرزند متولد شده در ترکیه

در ترکیه برای فرزندان تازه متولد شده هنگام نام‌گذاری شرایط خود را دارد. چنانچه پدر و مادر نوزاد هر دو ترک هستند حق نامگذاری برعهده پدر خواهد بود؛ اما اگر یکی از والدین نوزاد مثلا پدر یا مادر ترک باشد و دیگری خارجی والدین حق دارند دو نام برای نوزاد خود انتخاب کنند.

هزینه های زایمان و تولد فرزند در ترکیه

چنانچه قصد دارید فرزند خود را در ترکیه به دنیا آورید بهتر است از بیمه درمانی بین‌المللی استفاده کنید، زیرا هزینه بیمارستان‌های خصوصی در ترکیه بسیار بالا است و در کاهش هزینه بیمارستان بسیار مهم است.
هزینه بیمارستان دولتی برای زایمان سزارین در حداقل 1500 دلار امریکا و بیمارستان خصوصی حداقل 3000 دلار امریکا است.

مزایا و امتیازات زندگی و اقامت در ترکیه

اخذ اقامت ترکیه از طریق زایمان و تولد فرزند در ترکیه دارای مراحل و شرایط پیچیده‌ای است که نیاز به زمان دارد. اما افرادی‌که دارای پاسپورت ترکیه هستند به دلیل داشتن رتبه بالایی که دارد می‌توانند به 72 کشور بدون داشتن ویزا و 42 کشور با دریافت ویزای فرودگاهی سفر کنند. همچنین این کشور در بین کشورهای اروپایی از سطح بالایی برخوردار است و پاسپورت آن مورد احترام سایر کشورهای اروپایی، آفریقایی و خاورمیانه است.

به‌علاوه با اخذ اقامت ترکیه از طریق تولد فرزندان می‌توانند در این کشور با امکانات بالا در سطح بین‌المللی ادامه تحصیل دهند و زندگی سطح بالایی را تجربه کنند. همچنین امکان جارت، خرید ملک، افتتاح حساب بانکی ترکیه را نیز خواهند داشت.

سخن پایانی

همانطور که اشاره شد، زایمان و تولد نوزاد در ترکیه مستلزم آگاهی از قوانین اقامتی کشور ترکیه می‌باشد.
ترکیه به دلیل نزدیکی به ایران و امکانات بالای آموزشی و زندگی از جمله کشورهای پرطرفدار برای ایرانیانی است که قصد مهاجرت به یک کشور سطح بالا و نزدیک به ایران را دارند. همچنین این کشور به دلیل داشتن شرایط متنوع و مناسب برای اخذ اقامت محبوبیت بالایی دارد که یکی از پرطرفدارترین شرایط برای اخذ اقامت ترکیه از طریق تولد است. در این مطلب هرآنچه درباره شرایط، مراحل و مدارک جهت اخذ اقامت ترکیه با تولد فرزند مورد نیاز است صحبت کردیم.

سوالات متداول:

 • آیا با تولد فرزند در ترکیه می توان پاسپورت ترکیه را دریافت نمود؟
  خیر؛ ترکیه از آن دسته کشورهایی است که تابع حق خون می باشد و درصورتی می توان تابعیت آن را دریافت کرد که پدر یا مادر فرزند تابعیت ترکیه را داشته باشند.
 • هزینه زایمان در ترکیه چقدر است؟
  هزینه بیمارستان‌های خصوصی در ترکیه بسیار بالا است، هزینه بیمارستان دولتی برای زایمان سزارین در حداقل 1500 دلار امریکا و بیمارستان خصوصی حداقل 3000 دلار امریکا است.
 • شرایط نام گذاری فرزند متولد شده در ترکیه
  در ترکیه برای فرزندان تازه متولد شده هنگام نام‌گذاری شرایط خود را دارد. چنانچه پدر و مادر نوزاد هر دو ترک هستند حق نامگذاری برعهده پدر خواهد بود؛ اما اگر یکی از والدین نوزاد مثلا پدر یا مادر ترک باشد و دیگری خارجی والدین حق دارند دو نام برای نوزاد خود انتخاب کنند.
Rate this post

پیام بگذارید