همه چیز درباره هزینه های جانبی خرید آپارتمان در ترکیه

2023-04-15
0 نظر
هزینه های جانبی خرید خانه در ترکیه

هزینه جانبی خرید خانه در ترکیه شامل چه مواردی است؟ آیا بغیر از پولی که بابت خرید ملک می پردازیم هزینه دیگری هم هست که باید پرداخت شود؟ می‌دانید که خرید ملک در ترکیه یکی از راه‌های دریافت اقامت دائم در ترکیه است اما هزینه های خرید خانه در ترکیه فقط شامل قیمت ملک نیست؛ بلکه هزینه‌های دیگری نیز دارد. با آریا کوئین همراه باشید تا با هزینه های جانبی خرید ملک در ترکیه و نکات مهمی را که در این رابطه وجود دارد آشنا شوید.

هزینه جانبی خرید خانه در ترکیه

تنها هزینه خرید ملک، قیمت تمام شده ملک نیست که توسط فروشنده اعلام می‌شود. شما باید هزینه‌های دیگری را نیز پرداخت کنید. هزینه های جانبی خرید ملک در ترکیه شامل چه مواردی هستند؟ این هزینه ها عبارتند از:

هزینه سندملک

هزینه سند زدن و انتقال سند ملک

برای سند زدن و انتقال مالکیت باید مبلغی به اندازه 4 درصد ارزش ملک را به اداره ثبت در ترکیه پرداخت نمایید. این هزینه معمولا بین طرفین معامله تقسیم می‌شود؛ البته در برخی موارد فروشنده حاضر به پرداخت هزینه سند نبوده و خریدار ۴ درصد را می بایست پرداخت نماید، بهتر است پیش از معامله ملک موردنظر تمام موارد را بررسی نمایید.

با واژه تاپو آشنا شوید! همه چیز درباره سند در ترکیه

هزینه‌ای که بابت آژانس املاک و مستغلات پرداخت می‌کنید.

پیدا کردن خانه و ملک در ترکیه توسط آژانس املاک و مستغلات برای خریدار پیدا می‌شود. آن‌ها نیز برای این خدمتی که به شما ارائه می‌دهند، مبلغی را به عنوان دستمزد از شما طلب خواهند کرد. این مبلغ 2 درصد هزینه خرید ملک است.

صفر تا صد خرید خانه در ترکیه

هزینه آژانس املاک

مالیات بر ارزش افزوده (KDV)

مالیات بر ارزش افزوده، یکی از هزینه های جانبی خرید ملک در ترکیه است. این مالیات به عوامل متعددی بستگی دارد و مبلغ آن 1 تا 18 درصد ارزش ملک خریداری شده است که باید توسط خریدار به اداره مالیات پرداخت شود. عوامل موثر بر این مبلغ عبارتنداز: مساحت ملک، موقعیت جغرافیایی و مکان خرید ملک، سال اتمام ساخت ملک.

همه چیز درباره پاسپورت ترکیه در سال ۲۰۲۳

هزینه کارشناسی ملک در ترکیه

یکی از هزینه‌های مهم خرید ملک در ترکیه، هزینه کارشناسی ملک است. دولت ترکیه از تاریخ 15 فوریه 2019 کارشناسی ملک را در مورد هر فروش بین‌المللی الزامی کرده است. در این کارشناسی باید 2 ارزیاب واقعی با حمایت SPK اقدام به تهیه یک گزارش از ملک نمایند.

یکی از ارزیاب‌ها، به ارزیابی طرح‌ها، ثبت ورودی‌های مربوط در شهرداری محلی و اداره تاپو (محل سند مالکیت مثل اداره ثبت اسناد و املاک ایران) را انجام می‌دهد.

هزینه کارشناسی ملک

وظیفه دیگر ارزیاب بررسی محل ملک برای اطمینان از خرید مشتری و یافتن ارزش واقعی ملک است زیرا فروشنده برای فرار از پرداخت مالیات تمایل دارد که قیمت ملک را پایین‌تر از واقعیت به دولت اعلام کند.

این گزارش در حدود 20 الی 35 صفحه بوده و در مدت 2 روز انجام می‌شود. هنگامی‌که درخواست به مرحله گزارش حرفه‌ای می‌رسد؛ ارزیاب مشخصات فنی ملک مثل عکسبرداری، کنترل رکورد ثبت شده در دفتر تاپو، بررسی کردن نقشه شهرداری، بررسی قیمت ملک با املاک اطراف را ارزیابی می‌کند.

هزینه این گزارش مورد تایید SPK با توجه به شهر و مشخصات ملک، حدود 1000 تا 1500 لیر به علاوه ارزش افزوده است. اعتبار گزارش فقط 3 ماه بوده و با منقضی شدن آن، باید اقدام به تمدید صورت گیرد.

ارزش‌گذاری ملک

شما باید قبل از خرید ملک، گزارش اکسپرتیز بگیرید. این گزارش توسط کارشناس برای ارزش‌گذاری ملک گرفته می‌شود تا به اداره ثبت ترکیه پرداخت شود. این کارشناس از طرف مراکز موردتایید دولت معرفی می‌شود. معمولا خریدار هزینه کارشناسی ملک را پرداخت می نماید.

هزینه مترجم در ترکیه

برای انجام معاملات در ترکیه باید فرد به زبان ترکی مسلط باشد؛ در غیر این‌صورت، باید از یک مترجم استفاده کند تا خرید و بقیه مراحل آن معتبر باشد. پس اگر به زبان ترکی تسلط ندارید، هزینه مترجم به هزینه های خرید خانه در ترکیه اضافه می‌شود.

 هزنیه آبونمان برق و آب در ترکیه

از هزینه های جانبی خرید ملک در ترکیه، انتقال مالکیت کنتور برق و آب است. هزینه انتقال با توجه به مکان ملک و منطقه آن فرق دارد. برای انتقال برق باید 100 تا 500 لیر و برای انتقال آب باید 770 لیر بپردازید. درصورتی‌که دسک منقضی شده باشد، باید هزینه آن را نیز جداگانه برای هر کنتور بپردازید.

آبونمان برق و آب در ترکیه

آخرین قوانین اقامت ترکیه در سال ۲۰۲۳

هزینه تلفن و اینترنت در ترکیه

شما با خرید یک خانه برای اقامت باید اقدام به دریافت خط تلفن نمایید و می‌توانید برای آن اینترنت فعال کنید. شرکت‌هایی مثل ترک تلکام و ترکسل در ترکیه این کار را انجام می‌دهند؛ عملکرد آن‌ها مثل آسیاتک و مخابرات در ایران است.

هزینه نگهداری ملک در ترکیه

از هزینه های جانبی خرید ملک در ترکیه، هزینه های نگه‌داری برای تعمیر و نگه‌داری از باغ، استخر، برق و… ملک است که به صورت ماهانه از صاحب ملک دریافت می‌شود؛ این هزینه را می‌توان معادل هزینه شارژ ساختمان در ایران در نظر گرفت که در ترکیه به آن عایدات می گویند.

بیمه املاک

خرید خانه در استانبول و نکاتی که باید به آن دقت کنید!

بیمه املاک و زلزله در ترکیه

افرادی که اقدام به خرید ملک در ترکیه می‌کنند، باید حداقل یک سال خانه خود را در برابر زلزله بیمه کنند که در زبان ترکی به آن DASK می‌گویند. هزینه این بیمه با توجه به متراژ ساختمان پرداخت می‌شود. مثلا به ازای یک آپارتمان 70 متری، در حدود 220 لیر است. انجام بیمه در دفاتر معتبر بیمه انجام می‌شود.

شما با گرفتن بیمه املاک نیز می‌توانید خانه خود را در برابر سرقت، آتش‌سوزی، تعدادی از آسیب‌های طبیعی بیمه نمایید و در صورت بروز حادثه به بیمه مراجعه کنید.

با مزایای پاسپورت ترکیه آشنا شوید!

وکیل در ترکیه

هزینه وکیل در ترکیه

خرید خانه در ترکیه پیچیدگی‌های خاص خود را دارد پس اگر به قوانین مسلط نیستید، بهتر است از یک وکیل کمک بگیرید تا کارهای خرید را به نمایندگی شما انجام دهد. با این کار ریسک و خطر کلاه‌برداری را از بین می‌برید. هزینه گرفتن وکیل با توجه به شرایط وکیل تعیین می‌شود.

صفر تا صد افتتاح حساب بانکی در ترکیه

سخن پایانی

هزینه های جانبی خرید خانه در ترکیه فقط شامل قیمت نهایی ملک نیست بلکه موارد دیگری مثل انتقال سند، مترجم، بیمه، کارشناسان ارزیابی و… نیز به هزینه نهایی خرید ملک در ترکیه اضافه می‌شوند. ما در این مقاله هزینه های جانبی خرید ملک در ترکیه را برای شما شرح دادیم. اگر سوالی در این زمینه دارید، با کارشناسان ما در تماس باشید.

سوالات متداول:

  • قیمت خانه ارزان در ترکیه چقدر است؟
    طبق قوانین ترکیه تنها با خرید خانه در شهرهای بزرگ به ارزش ۷۵ هزار دلار و در شهرهای کوچک به ارزش ۵۰ هزار دلار امکان دریافت اقامت وجود دارد بنابراین خرید ملک زیر قیمت های اعلام شده ارزشی ندارد.
  • آیا خرید خانه در ترکیه با ۱۰۰ میلیون تومان امکان پذیر است؟
    خیر؛ در هیچ کجای ترکیه با چنین مبلغی نمی توان ملکی خریداری نمود.
  • قیمت خانه در استانبول به پول ایران چقدر است؟
    در حال حاضر و باد لار ۵۰ هزار تومانی حداقل قیمت ملک به پول ایران ۳ میلیارد و هفتصد و پنجاه میلیون تومان می باشد.
5/5 - (1 امتیاز)

پیام بگذارید