همه چیز درباره بیمه زلزله در ترکیه

2023-05-09
0 نظر
بیمه زلزله در ترکیه

بیمه زلزله در ترکیه یکی از موارد مهمی است که در هنگام خرید ملک باید به آن دقت نمایید. اگر اخبار روز دنیا را پیگیری کنید یقیناً چند باری نام کشور ترکیه را در زمره چند کشور زلزله‌خیز دنیا می‌شنوید و احتمالاً به‌خوبی می‌دانید که هر ملک و واحد مسکونی در این کشور باید در برابر بلایای طبیعی که هرساله خسارت‌های بی‌شماری به بار می‌آورد بیمه شود زیرا در غیر این صورت از مزایا، امکانات و ملزومات بسیاری محروم خواهد شد. ما در این مقاله سعی داریم به بررسی بیمه زلزله در ترکیه و شرایط دریافت این بیمه‌نامه بپردازیم. لذا چنانچه قصد اقامت در ترکیه و خرید ملک در این کشور را دارید آریا کوئین را تا انتها همراهی نمایید.

پس از وقوع زلزله سخت و فاجعه‌بار سال ۱۹۹۹ در کشور ترکیه از بیمه زلزله در ترکیه به نام داسک (DASK) سخن به میان آمد و با قرار داشتن این کشور بر روی نوار زلزله‌خیز اهمیت آن روزبه‌روز بیشتر و بیشتر شد. این بیمه نخستین بار در سال ۲۰۰۰ میلادی به‌منظور بیمه زلزله و بلایا و حوادث طبیعی‌ای مانند سونامی، آتش‌سوزی و … با همکاری آژانس‌ها، شرکت‌های بیمه و بانک‌ها در سرتاسر کشور ترکیه آغاز به کار کرد.

داسک (DASK)

بر اساس قوانین این بیمه‌نامه تمامی منازل و واحدهای مسکونی در کشور ترکیه ملزم به داشتن این بیمه زلزله و بلایای طبیعی هستند و بدون وجود این بیمه‌نامه هیچ ملکی خریدوفروش نمی‌شود.

علاوه بر این واحدهای مسکونی با داشتن این بیمه زلزله می‌توانند انشعابات آب، برق، گاز و سایز ملزومات موردنیاز خود را اخذ نمایند. در صورت بروز زلزله و یا سایر بلایای طبیعی بیمه داسک بسته به میزان سقف تعهد ذکر شده در مفاد توافق‌نامه بیمه، خسارت‌های وارده را جبران می‌کند. هزینه این بیمه  یا همان بیمه داسک بسته به شهر و مشخصات ملک مانند متراژ، سال ساخت، طبقه واحد، و ارتفاع ساختمان متغیر است. طبق آخرین بررسی‌ها و آمارها این مبلغ به بیشتر از ۳۲۰۰۰۰ لیر برای هر بیمه‌گذار تجاوز نمی‌کند. اما افراد علاقه‌مند به دانستن میزان این هزینه می‌توانند به سایت dask.gov.tr مراجعه نمایند و هزینه بیمه زلزله را به‌صورت دقیق محاسبه کنند.

بیمه زلزله واحدهای مسکونی

آخرین قوانین اقامت ترکیه و نکاتی که باید بدانید!

اهداف دریافت بیمه زلزله در ترکیه:

دریافت بیمه داسک به مالکین کمک می‌کند تا پس از رخداد بلایای طبیعی زودتر به شرایط نرمال زندگی بازگردند. همچنین این بیمه‌نامه ضمن آگاه‌تر کردن جامعه، با وضع و اعمال استاندارهای جدید جهت ساخت‌وساز ملک و واحدهای مسکونی خسارت‌های احتمالی را کاهش داده و بار مالی دولت را در زمان وقوع حوادث طبیعی کمتر می‌کند.

صفر تا صد خرید خانه در ترکیه

ساختمان‌های نیازمند بیمه زلزله:

بر اساس قوانین کشور ترکیه تمامی ساختمان‌های اداری و تجاری، آپارتمان‌ها و خانه‌های نوساز، پروژه‌های در حال ساخت و تمامی ساختمان‌های مسکونی قدیمی باید تحت پوشش بیمه داسک قرار بگیرند. جهت اخذ این بیمه‌نامه یکسری شرایط بایستی برقرار شود که در ادامه آن‌ها را ذکر خواهیم کرد.

ساختمان ها و بیمه زلزله

همه چیز درباره پاسپورت ترکیه

شرایط دریافت بیمه زلزله در ترکیه:

دریافت این بیمه کار دشواری نیست. برای اخذ این بیمه‌نامه (بیمه داسک) فقط کافی است فرد به مراکز مختلف بیمه در شهر سکونت خود و یا بانک‌ها مراجعه کرده و با ارائه مدارک زیر بیمه داسک را دریافت نماید. این مدارک عبارت‌اند از:

  • شماره مالیاتی
  • شناسنامه و یا اقامت توریستی
  • آدرس محل سکونت
  • آدرسی واحد و یا ملکی که قرار است بیمه زلزله دریافت کند
  • اطلاعات ثبت املاک، نوع ملک، سال ساخت، تعداد طبقات و …

لازم به ذکر است که بیمه زلزله باید هرسال تمدید شود. در سال اول تمدید بیمه داسک ۱۰ درصد و در سال‌های بعد ۲۰ درصد تخفیف شامل بیمه‌گذاران واحدها و منازل مسکونی می‌شود. برای تمدید مالکین واحدهای مسکونی باید هرسال به مراکز بیمه و یا بانک‌ها مراجعه کرده و بیمه‌نامه داسک ملک خود را تمدید نمایند.

دریافت بیمه زلزله

خرید خانه در استانبول و نکاتی که باید به آن دقت کنید!

پوشش دهی و پرداخت خسارت‌های وارد شده:

همان‌طور که در قسمت‌های قبل هم به آن اشاره کردیم بیمه داسک ملک و واحد مسکونی را در برابر تمامی بلایای طبیعی مانند آتش‌سوزی، سونامی، زلزله، رانش زمین و …. بیمه می‌کند. این بیمه‌نامه حتی در صورت بروز حوادث خسارت‌های مربوط به ساختمان‌های نیمه‌کاره را هم به‌صورت نقدی پرداخت می‌کند. بیمه زلزله در ترکیه قسمت‌های مختلف ساختمان از قبیل چارچوب‌ها، دیوارهای اصلی، دیوارهای مشترک، دیوارهای جداکننده، دیوارهای اطراف ساختمان، دیوارهای نگه‌دارنده، سقف و کف ساختمان، راه‌پله‌ها و راهروها، آسانسور، کانال‌های تهویه هوا و بخش‌های تکمیل کننده ساختمان را بیمه می‌کند، این بیمه‌نامه تعهدی در برابر هزینه‌های مربوط به آواربرداری، اسکان موقت ساکنین، خسارت‌های غیرمادی، اجاره‌بها، صدمات جسمی و مرگ ساکنان و هزینه‌های مربوط به تعطیلی کار و شکست در سرمایه‌گذاری ندارد.

پوشش دهی و پرداخت خسارت

همچنین وسایل درون منزل مانند مبلمان، سرویس خواب و سایر اسباب و اثاثیه موجود در منزل را بیمه نمی‌کند.

به همین سبب هم صاحبان منازل و واحدهای مسکونی می‌توانند در صورت تمایل ضمن بیمه کردن منزل خود در برابر زلزله، وسایل درون منزل را نیز بیمه کنند تا در زمان بروز حوادث و بلایای طبیعی شرکت بیمه هزینه مربوط به این وسایل را نیز پرداخت نماید. شرکت بیمه‌گذار هم موظف است ظرف نهایتاً ۳۰ روز هزینه‌های مربوط به خسارت‌های وارد شده را بپردازد.

شهرهای مناسب برای خرید ملک در ترکیه کدامند؟

سخن پایانی:

هرچند این روزها دیگر واحدها و املاک کشور ترکیه با رعایت تمامی اصول ساختمانی ساخته می‌شوند اما این امر از اهمیت بیمه زلزله در ترکیه نمی‌کاهد. این بیمه همچنان از فاکتورهای مهم بازار مسکن و خرید ملک در کشور ترکیه محسوب می‌گردد. ما در این مقاله سعی کردیم کلیاتی در زمینه بیمه زلزله در ترکیه و شرایط لازم جهت دریافت این بیمه را بیان کنیم. امیدواریم این مطالب برای افراد علاقه‌مند به خرید ملک و مستغلات در ترکیه مفید واقع شود. از اینکه تا انتها ما را همراهی کردید بی‌نهایت سپاسگزاریم.

5/5 - (2 امتیاز)

پیام بگذارید