برگه اکسپرتیز چیست؟

2023-05-07
0 نظر
اکسپرتیز

واژه اکسپرتیز ؛ یکی از کلماتی است که در مسیر مهاجرت به ترکیه و خرید ملک احتمالا زیاد به گوشتان خواهد خورد. این اواخر به دلیل مطلوب و مساعد بودن شرایط زندگی در ترکیه گرایش مردم ایران برای خرید ملک در این کشور نسبت به گذشته بیشتر شده است.

مهاجرت و خرید ملک -ترکیه

اما بد نیست بدانید این پروسه خیلی راحت نیست و طی کردن آن مستلزم آگاهی و شناخت شرایط، قوانین و مقررات خاصی است. یقیناً دانستن اطلاعات در این حوزه به افراد متقاضی کمک شایانی خواهد کرد. به همین سبب هم ما در این مقاله معنا و مفهوم کلمه اکسپرتیز یا کارشناسی ملک در ترکیه و مراحل دریافت آن را برای شما شرح می‌دهیم. لذا اگر قصد خرید ملک و خانه در کشور استانبول را دارید تا انتهای مطلب با آریا کوئین همراه باشید.

برگه اکسپرتیز یا کارشناسی ملک چیست؟

برگه اکسپرتیز (expertise) و یا کارشناسی ملک در ترکیه گزارشی از ارزش ملک است. این برگه بیشتر برای افرادی مناسب است که قصد خرید ملک و یا خانه در کشور ترکیه را دارند. به‌علاوه تهیه این گزارش برای افراد خواهان خرید ملک با وام بانکی نیز الزامی است. به بیان ساده‌تر می‌توان گفت که تمامی افراد خارجی که قصد خرید ملک در کشور ترکیه را دارند باید این گزارش را داشته باشند.

برگه اکسپرتیز یا کارشناسی ملک

آخرین قوانین اقامت ترکیه و نکاتی که باید بدانید!

هدف از تهیه برگه کارشناسی ملک در ترکیه

این گزارش با هدف خریدوفروش ملک با قیمت واقعی تهیه می‌شود و سبب می‌شود دلالان و فروشندگان املاک دیگر نتوانند خانه را با قیمت بالا به خریداران بفروشند. همچنین با وجود برگه اکسپرتیز خریداران از رهن و یا اجاره بودن خانه مطلع می‌شوند. از طرفی این گزارش احتمال انجام پول‌شویی و خریدوفروش ملک غیرواقعی را نیز کاهش می‌دهد و تضمین می‌کند که مالیات بر دارایی ملک به میزان واقعی و صحیح آن پرداخت می‌گردد و بدین طریق راه برای افراد مشتاق فرار مالیاتی مسدود می‌شود.

علاوه بر موارد ذکر شده خریداران عزیز می‌توانند با استفاده برگه اکسپرتیز وام مسکن کشور ترکیه را به مقدار ۸۰ درصد ارزش ملک اخذ نمایند. هم‌وطنان عزیز فقط به این نکته هم توجه داشته باشند که وجود این گزارش و قیمت ثبت شده در آن برای دریافت پاسپورت و شهروندی ترکیه بسیار حائز اهمیت است. زیرا که طبق آخرین قوانین ترکیه مجموع قیمت ملک خریداری شده جهت اخذ پاسپورت باید بیشتر از ۴۰۰۰۰۰ دلار باشد.

تهیه برگه کارشناسی ملک

صفر تا صد خرید خانه در ترکیه

مزایای برگه کارشناسی ملک در ترکیه

همان‌طور که در قسمت‌های قبل نیز به آن اشاره شده تهیه این برگه گزارش برای خارجیان متقاضی خرید ملک، اخذ پاسپورت و اقامت در ترکیه و همچنین افراد خواهان دریافت وام مسکن امری مهم و الزامی است.

اما تهیه این گزارش مزایای دیگری نیز دارد. این مزایا عبارت‌اند از:

 • با استفاده از این گزارش فرد خریدار اطلاعات دقیق، جامع و صحیحی از ملکی که قصد خریداری آن را دارد کسب می‌کند.
 • این برگه قادر است قیمت حقیقی ملک را برای خریدار مشخص کند و سبب شود که خریداری ملک را به قیمت واقعی آن خریداری نماید.
 • گزارش اکسپرتیز به تصمیم‌گیری صحیح خریدار کمک بسیاری می‌کند زیرا اطلاعات کاملی را در مورد محیط اطراف ملک و تغییرات در اختیار خریدار می‌گذارد.

همه چیز درباره پاسپورت ترکیه

نحوه تهیه برگه اکسپرتیز:

برای آماده‌سازی و تهیه این گزارش باید یک کارشناس مورد تأیید دولت ترکیه به ملکی که مهاجر قصد خرید آن را دارد مراجعه کرده و تمامی مشخصات ملک از قبیل قیمت، منطقه، متراژ و همچنین امکانات را به‌صورت گزارشی کتبی ثبت کند.

این کارشناسی یا توسط ارگان شهرداری انجام می‌شود و یا توسط کانون کارشناسان. تهیه و آماده‌سازی گزارش حدوداً به ۲ الی ۳ روز زمان نیاز دارد و پس از آماده شدن یک نسخه از آن نزد دولت باقی می‌ماند و یک نسخه از آن به فرد متقاضی تحویل داده می‌شود. این گزارش مکتوب صرفاً به مدت یک ماه از اعتبار برخوردار است و پس‌ازآن از درجه اعتبار ساقط می‌شود.

کارشناس مورد تأیید دولت ترکیه

خرید خانه در استانبول و نکاتی که باید به آن دقت کنید!

محتویات برگه اکسپرتیز:

موارد ذکر شده در برگه گزارش اکسپرتیز به شرح زیر است:

 • موقعیت مکانی (location) ملک بر روی نقشه
 • متراژ
 • عکس‌ها و تصاویری از نمای داخلی و خارجی ملک
 • اطلاعات مربوط به سند ملک و مشخصات مالک
 • قیمت ملک‌های دارای موقعیت مشابه
 • عوارض و شرایط فنی ملک
 • وضعیت بدهی ملک به بانک‌ها و سایر ارگان‌ها
 • قیمت تخمین زده و پیش‌بینی شده ملک
 • گزارش مربوط به ارزیابی ملک با در نظر گرفتن خصوصیات و ویژگی‌های ملک

محتویات برگه اکسپرتیز

از هزینه های جانبی خرید ملک در ترکیه چه می دانید؟

هزینه لازم جهت تهیه برگه کارشناسی ملک در ترکیه:

هزینه لازم برای فراهم آوردن این گزارش به موقعیت و متراژ ملک بستگی دارد. معمولاً متقاضیان باید مبلغی حدود ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ لیر را به اداره ارزیابی املاک ترکیه بپردازند.

نحوه دریافت برگه اکسپرتیز:

درخواست این برگه گزارش باید توسط فروشنده ملک صورت گیرد، اما هزینه آن را خریدار باید بپردازد. این گزارش پس از آماده شدن معمولاً به مالکین خانه و واحدهای مسکونی سپرده و هنگام فروش و انتقال سند به خریدار تحویل داده می‌شود. لازم به ذکر است که وجود این برگه برای انجام امور مربوط به انتقال سند الزامی است و بدون وجود این گزارش فرآیند انجام نمی‌پذیرد.

 دریافت برگه اکسپرتیز

در پایان باید این نکته را متذکر شویم که هنگام خرید ملک، مخصوصاً اگر متقاضی قصد دریافت پاسپورت و اقامت کشور ترکیه را داشته باشد باید حتماً به این گزارش دقت کند، زیرا بعضی از فروشندگان قیمت حقیقی را به کارشناس نمی‌گویند. لذا خریدار پس از بازدید و تصمیم‌گیری نهایی جهت خرید ملک بایستی مطمئن شود که مالک مبلغ را به‌صورت کامل به دولت ارائه می‌دهد و قصد کلاه‌برداری ندارد.

دفتر اسناد رسمی در ترکیه

سخن آخر:

تهیه گزارش برگه کارشناسی ملک در ترکیه جهت خرید ملک ضروری و حیاتی است. در این مقاله نیز سعی شد اطلاعات جامع و کاملی در زمینه برگه اکسپرتیز و شرایط اخذ آن بیان شود. امید است مطالعه این مطالب برای شما مفید باشد و به شما در پروسه خرید خانه کمک کند. از همراهی شما نهایت تشکر را داریم.

5/5 - (2 امتیاز)

پیام بگذارید