سرمایه گذاری در ترکیه یا گرجستان؟

2023-05-23
0 نظر
خرید خانه در ترکیه یا گرجستان

خرید خانه در ترکیه یا گرجستان؟ این سوالی است که بسیاری از مهاجران در ابتدا از خود می پرسند. اما به راستی برای مهاجرت کدام مقصد مناسب تر است؟  گرجستان و ترکیه دو کشور همسایه یکدیگرند که هر دو دارای بخشی آسیایی و اروپایی هستند.

ملک در گرجستان یا ترکیه

خرید ملک در ترکیه یا گرجستان برای دریافت اقامت و سرمایه‌گذاری مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. مزایای متعددی برای خرید خانه در ترکیه یا گرجستان توسط مشاوران مطرح می‌شود که توجه به این مزایا، کمک زیادی به تصمیم‌گیری بهتر خواهد کرد. با آریا کوئین همراه شوید!

آنچه در این یادداشت می خوانید:

تفاوت‌های خرید خانه در ترکیه با گرجستان

اگر قصد مهاجرت یا سرمایه‌گذاری بر روی املاک در کشورهای ترکیه یا گرجستان را دارید باید به مقایسه این دو کشور با یکدیگر بپردازید. خرید خانه در ترکیه یا گرجستان یکی از راه‌های مطمئن برای دریافت اقامت از دولت‌های این دو کشور است:

1-  حداقل مبلغ خرید ملک در ترکیه یا گرجستان

با خرید خانه در گرجستان به خریدار برای مدت یک سال اجازه اقامت موقت داده می‌شود. اگر فرد متقاضی قصد تمدید مدت اقامت را داشته باشد باید علاوه‌بر ملکی که خریداری کرده، مبلغی در حدود ۴۰ هزار دلار در گرجستان سرمایه‌گذاری کند. قیمت خرید خانه در گرجستان با توجه به موقعیت مکانی و کیفیت ساختمان‌ها متغیر است.

مبلغ خرید ملک در ترکیه یا گرجستان

هرچند قیمت خرید ملک در ترکیه نسبت به گرجستان بیشتر است، اما شهرهای ترکیه به نسبت گرجستان دارای امکانات بیشتری هستند.. همچنین با خرید خانه در ترکیه با حداقل قیمت ۵۰ هزار دلار در شهرهای کوچک و ۷۵ هزار دلار در شهرهای بزرگ همچون استانبول و آنکارا، امکان دریافت اقامت موقت را خواهید داشت. تحت شرایطی با تمدید اقامت موقت در ترکیه،  بیش از ۵ سال امکان در یافت اقامت دائم و حق شهروندی نیز وجود دارد.

صفر تا صد خرید خانه در ترکیه

2-  خرید ملک در ترکیه یا گرجستان براساس شهرهای این دو کشور

در مقایسه خرید ملک در ترکیه یا گرجستان باید به ساختار شهرهای این دو کشور نیز توجه داشت. ترکیه کشوری توریستی است و شهرهایی مانند آنکارا، استانبول، ازمیر و.. علاوه‌بر زیبایی‌های طبیعی دارای جمعیت زیادی هستند.  خرید خانه در بخش اروپایی استانبول ترکیه، امکان دسترسی به بازارهای گسترده و جذاب این منطقه را فراهم می‌آورد. آنکارا، ازمیر و آنتالیا نیز از شهرهای مطرح ترکیه برای اقامت و سرمایه‌گذاری در املاک هستند.

خرید ملک-شهرهای ترکیه یا گرجستان

از سویی دیگر برای خرید ملک در گرجستان، تفلیس پایتخت این کشور تنها گزینه مناسب است. شهر تفلیس دارای دو بخش قدیمی و جدید است که با عبور رودخانه از وسط آن از یک‌دیگر تفکیک شده‌اند. قسمت قدیمی تفلیس حال و هوای شهرهای باستانی را به ذهن متبادر می‌کند. قلعه‌ها و کلیساهای قدیمی در کنار کوچه‌های خلوت، فضایی قرون وسطایی ایجاد کرده است.

هرچند قسمت جدید شهر تفلیس با ساختمان‌های مرتفع، شکل و شمایلی متفاوتی دارد ولی به لحاظ ساختار شهرسازی مدرن، وضعیت مطلوبی ندارد. اگرچه در چند سال گذشته شهر باتومی گرجستان در حاشیه دریای سیاه رشد خیره‌کننده‌ای داشته است و به لحاظ توریستی و اقامتی به یکی از جاذبه‌های گردشگری گرجستان تبدیل شده است ولی برای اقامت دائم و مهاجرت چندان مناسب نیست.

خرید خانه در استانبول و نکاتی که باید به آن دقت کنید!

3-  توجه به فرهنگ و زبان برای خرید ملک در ترکیه یا گرجستان

اگر قصد خرید ملک در کشورهای خارجی را به هدف سرمایه‌گذاری یا دریافت اقامت دارید، باید به فرهنگ و زبان کشور مقصد نیز توجه داشته باشید. در ترکیه اکثر مردم به زبان ترکی صحبت می‌کنند. شباهت فرهنگی ترک‌ها با مردم خاورمیانه و به‌خصوص ایرانیان، زندگی مطلوبی در این کشور را به همراه می‌آورد.

 فرهنگ خرید ملک در ترکیه یا گرجستان

در گرجستان تنوع فرهنگی و زبانی بیشتری وجود دارد. زبان‌های روسی، ارمنی، آذربایجانی در کنار زبان رسمی گرجی در این کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. ولی مردم گرجستان به‌سادگی با مهاجرین ارتباط برقرار نمی‌کنند. در چند سال گذشته، گزارش‌هایی از برخورد نادرست مردم گرجستان یا دولت این کشور با ایرانیان نیز منتشر شده است که دغدغه‌های بسیاری برای مهاجرین ایجاد کرده است.

4-  اعتبار پاسپورت در کشور گرجستان و ترکیه

اگر خرید ملک در ترکیه یا گرجستان را به هدف اخذ اقامت و دریافت پاسپورت این دو کشور انجام می‌دهید، باید در زمان خرید خانه به اعتبار پاسپورت این دو کشور در سایر نقاط جهان نیز توجه داشته باشید.

دارندگان پاسپورت ترکیه می توانند بدون در یافت ویزا یا دریافت ویزا در فرودگاه مقصد به بیش از ۱۱۰ کشور دنیا سفر کنند. اگر چه گرجستان جز معاهده شنگن محسوب می‌شود و با پاسپورت گرجستان امکان سفر به اروپا وجود دارد ولی مقررات سخت‌گیرانه این کشور برای اخذ پاسپورت گرجستان برای ایرانیان موجب شده تا امکان دریافت گذرنامه گرجی به‌سادگی ایجاد نشود.

همه چیز درباره پاسپورت ترکیه

5- مقایسه هزینه‌های زندگی در ترکیه و گرجستان

به‌طور کلی هزینه زندگی در ترکیه و گرجستان تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. اما سیاست‌های اقتصادی دولت ترکیه در چند سال اخیر موجب شده تا امکان سرمایه‌گذاری خارجی بیشتری در این کشور فراهم شود. ترکیه به لحاظ گردشگری اهمیت بسیاری دارد و ایرانیان بسیاری این کشور را به‌عنوان مقصد سفر خارجی خود انتخاب می‌کنند.

هزینه‌های زندگی در ترکیه و گرجستان

از سویی دیگر درگیری‌های گرجستان با روسیه بر سر منطقه آبخازیا و اوستیای جنوبی، فرصت سرمایه‌گذاری خارجی در این کشور را با مخاطرات جدّی مواجه کرده است.

آخرین قوانین اقامت ترکیه

6-  دسترس‌پذیری دو کشور ترکیه و گرجستان برای ایرانیان

در هنگام بررسی تفاوت‌های خرید خانه در ترکیه با گرجستان باید به دسترس‌پذیری این دو کشور توجه داشت. هم‌مرز بودن ترکیه با ایران، امکان سفر زمینی از طریق مرزهای رازی، بازرگان و سرو را برای ایرانیان فراهم می‌آورد. همچنین سفر هوایی از تهران به آنکارا و استانبول با شرکت‌های هوایی مختلف نیز وجود دارد.

برای دستیابی به گرجستان نیز ایرانیان باید از مرز ترکیه عبور کرده و با پیمایش ۵۰۰ کیلومتری خاک ترکیه وارد گرجستان شوند. دوری مسافت گرجستان، امکان سفر سریع به این کشور را برای ایرانیان از بین می‌برد.

7-   نقش بازار کار در خرید ملک در ترکیه یا گرجستان

افرادی که به قصد مهاجرت به سراغ خرید خانه در ترکیه یا گرجستان می‌روند، توجه ویژه‌ای به بازار کار در این دو کشور دارند. به‌طور کلی ترکیه به لحاظ قوانین سرمایه‌گذاری قوانین مناسبی داشته و رشد صنایع ترکیه موجب شده تا فرصت‌های کار بسیاری برای مهاجرین ایجاد شود.

بازار کار در ترکیه یا گرجستان

در گرجستان علی‌رغم اینکه شاهد بهبود شاخص‌های زندگی و کار هستیم، اما وضعیت اشتغال برای مهاجرین به‌عنوان شهروند درجه2 چندان مناسب نیست.

با شرایط سرمایه گذاری در ترکیه آشنا شوید!

8- بررسی شرایط تحصیل در ترکیه یا گرجستان

اگر به هدف ادامه تحصیل خودتان یا فرزندان‌تان به خرید ملک در ترکیه یا گرجستان می‌پردازید، بایستی به کیفیت دانشگاه‌های این دو کشور نیز توجه داشته باشید.

دانشگاه‌های ترکیه به لحاظ کیفیت و جایگاه آموزشی نسبت به گرجستان وضعیت مناسبی دارند. تحصیل در ترکیه به زبان ترکی یا انگلیسی امکان‌پذیر است و تمامی رشته‌های مهندسی و علوم پزشکی در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه وجود دارند.
ولی دانشگاه‌های گرجستان با زبان‌های گرجی، روسی و ارمنی به دانشجویان محتواها را ارائه می‌دهند و دانشجویان ایرانی در گرجستان برای پذیرش و اقامت با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو می‌شوند.

تحصیل در ترکیه یا گرجستان

شهرهای مناسب برای خرید ملک در ترکیه کدامند؟

سخن پایانی

تصمیم‌گیری برای خرید ملک در ترکیه یا گرجستان همیشه کار سختی بوده است. هرچند این دو کشور همسایه یکدیگر محسوب می‌شوند ولی به لحاظ فرهنگی، سیاسی و تاریخی دارای تفاوت‌های اساسی با یکدیگرند.  از همین‌رو بهتر است قبل از خرید خانه در ترکیه یا گرجستان، تحقیقات کاملی انجام شود و از مشاوران مهاجرت راهنمایی لازم دریافت گردد.

5/5 - (2 امتیاز)

پیام بگذارید