شرایط ثبت نام در مدارس ایرانی ترکیه

2023-06-13
0 نظر
مدارس ایرانی ترکیه

مدارس ایرانی ترکیه، برای فرزندان ایرانیانی که مقیم این کشور هستند، گزینه‌ای ایده‌آل‌اند. بهترین مدارس ایرانی ترکیه در شهرهای آنکارا و استانبول قرار دارند. در این مدارس با زبان فارسی به دانش‌آموزان تدریس می‌شود. ثبت نام در مدارس ایرانی ترکیه این فرصت را به‌وجود می‌آورد تا کودکان و نوجوانان زیر نظر سیستم آموزش و پرورش ایران تعلیم ببینند و به زبان فارسی تسلط کافی پیدا کنند. با آریا کوئین همراه شوید!

سیستم آموزش مدارس ایرانی ترکیه

هزینه مدارس ایرانی ترکیه به نسبت مدارس خصوصی این کشور بسیار پایین است. انطباق کامل تقویم آموزشی مدارس با برنامه‌های آموزشی داخلی ایران موجب می‌شود تا ایرانیان مقیم ترکیه امکان سفر در تعطیلات نوروز و تابستان را داشته باشند و اختلالی در آموزش فرزندان‌شان ایجاد نشود.

آزمایشگاه شیمی

از آنجایی که تعطیلات رسمی در ترکیه شنبه و یکشنبه است، بهترین مدارس ایرانی ترکیه نیز برخلاف ایران که دانش‌آموزان از شنبه تا چهارشنبه به کلاس می‌روند از دوشنبه تا جمعه به فعالیت آموزشی می‌پردازند.
در ترکیه، مدارس به‌صورت مختلط هستند. این قاعده نیز در مدارس ایرانی نیز وجود دارد مگر اینکه تعداد دانش‌آموز از هر جنسیتی آنقدر زیاد باشد که امکان تشکیل کلاس تک جنسیتی وجود داشته باشد. در ضمن مدارس ایرانی مستقر در ترکیه علاوه‌بر سرفصل‌های آموزشی مصوب آموزش‌وپرورش به برگزاری کلاس‌های فوق‌العاده برای دانش‌آموزان می‌پردازند.

آخرین قوانین اقامت ترکیه

ثبت نام در مدارس ایرانی ترکیه

مدارس ایرانی در شهرهای آنکارا، استانبول و آنتالیا قرار گرفته‌اند که تعداد ایرانیان بیشتری در آنجا مستقر هستند. برای ثبت نام در مدارس ایرانی باید مدارک زیر را ارائه داد:

 • ارائه کارنامه‌های تحصیلی مقاطع دیگر دانش‌آموز که به تایید آموزش‌وپرورش منطقه رسیده باشند و تمامی مدارک ممهور شده باشند؛
 • مدارس ایرانی ترکیه، دانش‌آموزانی را ثبت نام می‌کنند که دارای کارت اقامت یک‌ساله باشند؛
 • دانش‌آموز باید دارای پاسپورت ایرانی معتبر و همچنین شناسنامه باشد؛
 • ارائه 6 قطعه عکس 3*4 جدید و همچنین دفترچه سلامت دانش‌آموز به مدرسه ایرانی نیز الزامی است؛
 • گواهی انتقال دانش‌آموز که به تایید آموزش‌وپرورش منطقه رسیده باشد؛
 • علاوه‌بر مدارک فوق برای ثبت‌نام دانش‌آموز باید تمکن مالی اولیا برای اقامت در ترکیه تایید شود. داشتن گردش حساب مالی اولیای دانش‌آموز در دو ماه اخیر باید حداقل ۳ هزار یورو باشد که نشان‌دهنده امکان پرداخت هزینه‌های ۶ ماه اقامت در ترکیه است.
 • ارائه اجاره‌نامه خانه، قرارداد خوابگاه یا خرید خانه در نزدیکی محل مدرسه ضروری است.

ثبت نام آنلاین مدارس

مزایای ادامه تحصیل در مدارس ایرانی ترکیه

برای افرادی که در ترکیه اقامت دارند، تعلیم و تربیت فرزندان براساس فرهنگ اصیل ایرانی اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل آن‌ها ترجیح می‌دهند تا فرزندان‌شان در مدارس ایرانی آموزش دیده و علاوه‌بر زبان فارسی با سرفصل‌های آموزشی در ایران آشنا شوند.

مدارس ایرانی دارای مزایای زیادی هستند:

 1. ارائه سرفصل‌های آموزشی به زبان فارسی (این مزیت برای دانش‌آموزانی مهم است که هنوز به زبان ترکی یا انگلیسی آشنایی کافی ندارند)؛
 2. آموزش براساس سرفصل‌های کتب ایرانی که دارای استاندارد مناسبی برای ادامه تحصیل در دانشگاه و مراکز آموزش عالی بین‌المللی هستند؛
 3. مدارس ایرانی ترکیه دارای امکانات مناسبی هستند. قرارگیری دانش‌آموز در بین سایر همکلاسی‌های ایرانی به او کمک می‌کند تا مشکلات کمتری در زمینه مهاجرت داشته باشد؛
 4. هزینه مدارس ایرانی به نسبت مدارس ترکیه بسیار پایین است؛
 5. امکان دریافت مدرک دیپلم از سیستم آموزشی ایران ایجاد می‌شود.

ماشین حساب و هزینه مدرسه

همه چیز درباره پاسپورت ترکیه

هزینه ثبت نام در مدارس ایرانی ترکیه

هزینه مدرسه‌های ایرانی در ترکیه با توجه به مقطع تحصیلی و شرایط مدرسه متفاوت است. اما میانگین هزینه ثبت نام در این مدارس به شرح زیر است:

 • هزینه ثبت نام در مقطع پیش‌دبستانی سالیانه 450 دلار است؛
 • ثبت نام در مقطع دبستان حدود 500 دلار هزینه خواهد داشت؛
 • میانگین هزینه ثبت نام در مقطع متوسطه اول 650 دلار در سال خواهد بود؛
 • ثبت نام در مقطع دبیرستان (متوسطه دوم) در مدارس ایرانی ترکیه به‌طور متوسط هر سال 850 دلار است.

بهترین مدارس ایرانی در ترکیه

به‌طور معمول مدرسه‌های ایرانی در شهرهای پرجمعیت این کشور قرار گرفته‌اند که جمعیت ایرانیان مهاجر بیشتری در آن‌ها وجود دارد.

آزمون در مدارس

آنکارا، استانبول و آنتالیا از شهرهای مهمی هستند که مدارس ایرانی در آن‌ها فعال بوده و به ارائه خدمات آموزشی می‌پردازند:

مدارس ایرانی در آنکارا

ایرانیان بسیاری شهر آنکارا پایتخت ترکیه را به‌عنوان محل اقامت خود انتخاب می‌کنند. مجتمع آموزشی ۲۲ بهمن و مدرسه غیرانتفاعی فرهنگ دو مدرسه ایرانی فعال در این شهر هستند.

مدارس ایرانی در استانبول

استانبول شهر بزرگی است که گردشگران بسیاری سالیانه به آن می‌روند. از همین‌رو بسیاری از ایرانیان برای اقامت و کار این شهر را انتخاب می‌کنند. خوشبختانه مدارس ایرانی در استانبول نیز فعال هستند تا دانش‌آموزان امکان ادامه تحصیل براساس سیستم آموزش‌وپرورش ایران را داشته باشند.

کلاس درس در ترکیه

مجتمع آموزشی فجر ایرانیان و مجتمع آموزشی نور معرفت دو مدرسه‌ای هستند که در تمامی مقاطع تحصیلی به ارائه خدمات آموزشی می‌پردازند.

مدارس ایرانی آنتالیا

در این شهر نیز مجتمع آموزشی فرهنگ ارس به‌عنوان مدرسه‌ای ایرانی به آموزش دانش‌آموزان می‌پردازد.

مدارس ترابزون

اخیرا این شهر مورد توجه بسیاری از ایرانیان برای اقامت قرار گرفته است. موسسه بین‌المللی طباعلم در ترابزون برای آموزش به ایرانیان تاسیس شده است.

آموزش از راه دور به ایرانیان مقیم ترکیه

با تاسیس مدرسه آموزش از راه‌دور صبا، دانش‌آموزان ایرانی در خارج از کشور از هر نقطه جهان به سیستم آموزشی ایران دسترسی دارند.

با مزایای پاسپورت ترکیه آشنا شوید!

تحصیل در مدارس ترکیه یا مدارس بین‌المللی

اگر به هر دلیلی برای ادامه تحصیل مدارس ایرانی ترکیه را انتخاب نمی‌کنید باید به سراغ مدارس ترکیه‌ای یا مدارس بین‌المللی بروید. زیرا تحصیل در ترکیه اجباری است و عدم تحصیل دانش‌آموزان تخلف محسوب می‌شود.

آموزش کودکان در مدارس

مدارس دولتی ترکیه رایگان هستند ولی در آن‌ها با زبان ترکی به دانش‌آموزان تدریس می‌شود. البته مدارس غیردولتی ترکیه برحسب شرایط هزینه‌ای بین 300 تا 15 هزار لیر خواهند داشت. زبان تدریس در مدارس بین‌المللی ترکیه انگلیسی یا فرانسوی است. باید توجه داشت که تحصیل دانش‌آموزان در مدارس بین‌المللی، توانایی زبانی آن‌ها را تقویت کرده و آمادگی بیشتری برای ادامه تحصیل در دانشگاه را ایجاد می‌کند. هزینه تحصیل در مدارس بین‌المللی بالاست و مبلغی بین 6 هزار دلار تا 10 هزار دلار را سالیانه دریافت می‌کنند.

همه چیز در خصوص اخذ تابعیت ترکیه از طریق فرزند

سخن پایانی

مدارس ایرانی ترکیه به دانش‌آموزان خدمات آموزشی را براساس سیستم آموزش‌وپرورش ایران ارائه می‌دهند. بهترین مدارس ایرانی ترکیه در شهرهای استانبول، آنکارا و آنتالیا قرار دارند. شرط ثبت نام در مدارس ایرانی ترکیه، داشتن مجوز اقامت یک ساله است.

5/5 - (2 امتیاز)

پیام بگذارید