نوماراتاژ چیست؟ همه چیز درباره شرایط دریافت نوماراتاژ

2023-03-05
0 نظر
نوماراتاژ

نوماراتاژ چیست و چرا این برگه برای مهاجران و کسانی که قصد اقامت در ترکیه را دارند مهم است؟ همه کشورها هرساله تغییراتی در سیستم مهاجرتی خود اعمال می‌کنند و مدارک و قوانین جدیدی را برای مهاجرانی که قصد اخذ اقامت و مهاجرت را دارند، اعلام می‌کنند. کشور ترکیه هم قانون جدیدی را از سال 2022 برای مهاجرانی که قصد اخذ اقامت ترکیه را دارند اعلام کرده که یکی از آن‌ها نوماراتاژ است. در این مطلب قصد داریم درباره نحوه اخذ نوماراتاژ و مراحل و مدارک مورد نیاز آن صحبت کنیم. با آریا کوئین همراه شوید!

چرا نوماراتاژ اهمیت دارد؟

از سال 2022 اداره مهاجرت ترکیه قانون جدیدی را برای مهاجران وضع کرد که در آن می‌بایست برای اخذ اقامت ترکیه، برگه‌ای تحت عنوان نوماراتاژ را از شهرداری دریافت و به مدارک خود به اداره مهاجرت ارائه نمایند. طبق این قانون برگه نوماراتاژ یکی از مدارک مورد نیاز جهت دریافت اقامت در ترکیه است.

نوماراتاژ

برگه نوماراتاژ با هدف زندگی در ترکیه صادر می‌شود و اطلاعاتی که در این برگه قرار دارد شامل نام، نام خانوادگی، سن، آدرس محل سکونت در ترکیه و سایر مشخصات فردی شخص مهاجر در آن ثبت شده است. این برگه توسط شهرداری و صرفا برای اداره مهاجرت ترکیه صادر می‌شود تا زمانی‌ که در خانه موردنظر که آدرس و مدارک آن را به شهرداری ارائه کرده‌اید اعتبار دارد؛ در صورت تغییر محل سکونت باید برگه نوماراتاژ جدیدی را از شهرداری اخذ نمایید.

با شرایط دریافت اقامت ترکیه آشنا شوید!

نحوه اخذ نوماراتاژ

برای اخذ نومراتاژ ابتدا مدارک مورد نیاز را تکمیل کرده و به شهرداری (belediye) منطقه سکونت خود در ترکیه به صورت حضوری مراجعه می‌کنید
معمولا پروسه اخذ نوماراتاژ زمان‌بر نیست و با یک‌بار مراجعه به شهرداری می‌توانید همان روز برگه نوماراتاژ را دریافت کنید.
توجه داشته باشید که تمامی مراحل در اخذ نوماراتاژ در شهرداری رایگان است.

هنگام خرید خانه، گرفتن برگه نوماراتاژ ضروری است و برای این کار کافی است سند خانه را به شهرداری ببرید.

تاپو چیست؟ با انواع تاپو در ترکیه آشنا شوید!

چرا برای اجازه اقامت در ترکیه نیاز به نوماراتاژ است؟

هرساله افراد بسیاری اقدام به گرفتن اجازه اقامت و مهاجرت به ترکیه از راه‌های مختلف می‌کنند که یکی از آن‌ها خرید ملک در ترکیه است. اخذ برگه نوماراتاژ هنگام خرید ملک برای مهاجرانی که قصد زندگی در ترکیه را دارند ضروری است؛ زیرا با اخذ نومراتاژ شما به دولت ترکیه اثبات می‌کنید که دارای ملک هستید و اداره مهاجرت ترکیه نیز با ارائه این برگه مالکیت ملک شما را تایید کرده و به اداره مهاجرت اطلاع می‌دهد و به این ترتیب در صدور اقامت شما نیز زمان کمتری سپری می‌شود.

نوماراتاژ

همچنین متاسفانه مهاجران بسیاری با ارائه مدارک جعلی مانند اجاره نامه خانه اقدام به دریافت اقامت می‌نمایند که با ارائه مدارک هنگام اخذ نومراتاژ از متقاضیانی که قصد زندگی در ترکیه را دارند اداره مهاجرت مطمئن می‌شود که اجاره نامه و ملک به طور قانونی ثبت شده است و افراد نمی‌توانند خود را مالک ملکی که وجود خارجی ندارند نشان دهند.

مدارک مورد نیاز برای گواهی نوماراتاژ

ایمیل یا پیامک زمان راندوو

ایمیل یا پیامک راندوو هنگام گرفتن راندوو به شماره شما ارسال می‌شود و نشان دهنده تصمیم شما برای زندگی در ترکیه است و هنگام مراجعه به جلسه راندوو باید برگه نوماراتاژ را به همراه داشته باشید.

ارائه سند منزل

ارائه اصل و کپی سند منزل یا تاپو که باید از صاحب‌خانه دریافت کنید که نشان دهنده سکونت شما در آن منزل است. در صورتیکه قصد اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید خانه را دارید بهتر است که هنگام گرفتن برگه نوماراتاژ سند خانه به نام خودتان باشد

اجاره نامه منزل محل سکونت

اجاره نامه رسمی و معتبر منزل که به صورت نوتر شده است، بعد از ارائه اجاره نامه و انجام بررسی‌های لازم توسط شهرداری در صورت نبود مشکل برگه نوماراتاژ صادر خواهد شد.

آدرس محل سکونت

آدرس کامل محل سکونت، نام منطقه و محله به همراه قبض آب و برق به عنوان مدرک

مدارک فردی

کپی شناسنامه یا پاسپورت فرد متقاضی که به ترکی ترجمه شده است

هزینه نوماراتاژ

در حال حاضر هنگام گرفتن برگه نوماراتاژ از شهرداری منطقه، نیازی به پرداخت هیچگونه هزینه‌ای نیست و پروسه گرفتن نوماراتاژ در شهرداری کاملا رایگان است.

نحوه پرداخت نوماراتاژ

همانطور که گفتیم برای اخذ برگه نومراتاژ از شهرداری نیاز به پرداخت هزینه نیست؛ اما برای ساختمان‌ یا ملکی که در سیستم شهرداری ثبت نشده باشند، برای انجام مراحل ثبت، باید هزینه‌هایی متناسب با نوع ساختمان از جمله اداری، مسکونی، طبقات ساختمان، هزینه ثبت آدرس و… پرداخت شود.

نوماراتاژ

پرداخت هزینه‌های گفته شده توسط اداره خدمات مالی شهرداری هرساله تعیین می‌شود و چنانچه ساختمان موردنظر شما قبلا در شهرداری ثبت شده باشد و گواهی نومراتاژ داشته باشد شهرداری به طور رایگان مراحل نوماراتاژ را انجام می‌دهد.

از شرایط دریافت پاسپورت ترکیه چه می دانید؟

آیا برای تمدید اقامت هم نوماراتاژ لازم است؟

در حال حاضر برگه نوماراتاژ را یک‌بار دریافت خواهید کرد و در سال‌های بعدی اقامت خود در ترکیه نیازی به دریافت نوماراتاژ نیست و تا زمانی ‌که در ترکیه سکونت دارید این برگه دارای اعتبار است؛ اما در صورتی ‌که در سال‌های بعد قصد خرید خانه در ترکیه را داشته باشید اخذ دوباره نوماراتاژ هنگام خرید ملک ضروری است و همین‌طور چنانچه در خانه‌ اجارهای سکونت دارید در صورت تغییر خانه و عوض شدن محل سکونت باید اقدام به دریافت مجدد برگه نوماراتاژ نمایید.

سخن پایانی

نوماراتاژ یکی از قوانین جدیدی است که در سال 2022 توسط اداره مهاجرت ترکیه الزامی شده است. همانطور که گفتیم اخذ نوماراتاژ از شهرداری ترکیه انجام می‌شود و هزینه‌ بر و زمانبر نیست. به همین منظور افرادی‌که قصد زندگی در ترکیه را دارند با ارائه مدارک مربوطه می‌توانند در یک پروسه کوتاه مدت اقدام به اخذ برگه نوماراتاژ نمایند.

سوالات متداول:

  • نوماراتاژ چیست؟
    به برگه ثبت آدرس در ترکیه نوماراتاژ گفته می شود.
  • آیا برای تمدید اقامت هم نوماراتاژ لازم است؟
    در حال حاضر برگه نوماراتاژ را یک‌بار دریافت خواهید کرد و در سال‌های بعدی اقامت خود در ترکیه نیازی به دریافت نوماراتاژ نیست مگر آنکه آدرس محل اقامتتان تعییر کند.
  • هزینه نوماراتاژ چقدر است؟
    در حال حاضر هنگام گرفتن برگه نوماراتاژ از شهرداری منطقه، نیازی به پرداخت هیچگونه هزینه‌ای نیست و پروسه گرفتن نوماراتاژ در شهرداری کاملا رایگان است.
Rate this post

پیام بگذارید