سند مالکیت ملک در قبرس شمالی چگونه است؟

2023-08-07
0 نظر
سند ملکی در قبرس

سند ملکی در قبرس چگونه است؟ اگر به فکر خرید ملک در قبرس شمالی برای گرفتن اقامت هستید، باید با سند ملکی در قبرس آشنا شوید زیرا برای گرفتن اقامت ضروری است. با توجه به شرایط متفاوتی که در قبرس حکم‌فرماست و قوانین یکسانی برای سند مالکیت وجود ندارد؛ شاهد انواع سند ملکی در قبرس هستیم. همراه ما باشید تا نکات ضروری و مهم سند مالکیت ملک در قبرس شمالی را برای شما بیان کنیم. با آریا کوئین همراه شوید!

چرا انواع سند مالکیت ملک در قبرس شمالی وجود دارد؟

در گذشته‌های دور قبرس شمالی و جنوبی وجود نداشت؛ بلکه همه یک دولت واحد را به اسم جمهوری قبرس تشکیل می‌دادند اما با گذر زمان یونانیان ساکن قبرس، قصد داشتند که حکومت را به دست گرفته و مردم ترک را از جایگاه‌های مهم دولتی خارج کنند. این موضوع سبب شد که درگیری بین ترک‌ها و یونانیان به وجود بیاید که نتیجه آن، ایجاد قبرس شمالی و جنوبی بود.

قبرس شمالی-چند نوع سند

با توجه اینکه بخشی از مردم ساکن قبرس شمالی بودند ولی در قبرس جنوبی زمین داشتند و برعکس این موضوع نیز وجود داشت. قوانین جدیدی برای سند مالکیت ملک ایجاد شد تا مشکلات در این زمینه را برطرف نماید.

قبرس شمالی کجاست؟

انواع سند ملکی در قبرس

دولت قبرس شمالی در سال 2021 اعلام کرد که سند ملی جمهوری قبرس شمالی تنها سند موجود در آینده خواهد بود؛ البته بقیه سندها نیز همچنان اعتبار دارند. شما باید قبل از خرید ملک، نوع سند را موردتوجه قرار دهید که شامل 4 نوع سند متفاوت است:

1.  سند ملکی ترکیش

گران‌ترین سند ملکی در قبرس شمالی، سند ملکی ترکی است. ملک‌هایی که در خاک قبرس شمالی قرار دارند و مالک آن‌ها نیز شخص شمالی است، این نوع سند را دارند. در این حالت، معاوضه‌ای صورت نگرفته و شما ملک را از صاحب ترکی آن تهیه می‌کنید. با توجه به گران بودن این نوع املاک، باید بودجه بیشتری را برای خرید آن‌ها کنار بگذارید.

انواع سند ملکی در قبرس

2.  سند ملکی خارجی

ارزش و اعتبار اسناد خارجی مشابه اسناد ملکی ترکیش هستند. این سند مخصوص ملک‌هایی است که صاحب آن‌ها افراد اروپایی بوده‌اند که قبل از وقوع جنگ در بین بخش شمالی و جنوبی قبرس، ملک را در اختیار داشتند؛ بنابراین ساکنین قبرس شمالی و جنوبی اختیاری بر این املاک ندارند. هنگامی‌که قبرس در آینده یکی شود، این املاک دست‌نخورده باقی خواهند ماند.

با توجه به کم بودن تعداد اسناد خارجی، قیمت آن‌ها بالا است.

3.  سند ملکی معاوضه‌ای

همان‌طور که از اسم این اسناد مشخص است، معاوضه‌ای بین ساکنین شمالی و جنوبی صورت گرفته است یعنی ساکنین قبرس شمالی که ملکی را در قبرس جنوبی داشته‌اند، آن را به افراد جنوبی فروخته‌اند یا این املاک را به اشخاصی که در شمال صاحب ملک بوده‌اند، داده‌اند و در عوض آن، ملک آن‌ها برای خود برداشته‌اند.

4.  سند ملکی معلق

نوع دیگری از اسناد، املاک معلق است یعنی وضعیت مالکیت آن‌ها مشخص نیست، هنوز مالک مشخصی ندارند و ممکن است در آینده معاوضه شوند.

اگر به فکر مهاجرت به قبرس شمالی هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که سراغ املاک معلق نروید زیرا تکلیف آن‌ها مشخص نیست و ممکن است در آینده قرارداد شما فسخ شود. همچنین، یکی شدن دو قبرس شمالی و جنوبی در شرایط مالکیت این املاک تاثیر دارد.

سند ملکی معلق قبرس

خرید ملک در قبرس شمالی

قوانین سند مالکیت در قبرس شمالی

مطابق قوانین خرید ملک، هر شخص فقط می‌تواند صاحب یک ملک در قبرس باشد؛ این ملک باید مسکونی بوده و مساحت مشخصی داشته باشد. البته برای گرفتن ملک نیز شما باید اجازه شورای وزیران را داشته باشید.

ما به شما توصیه می‌کنیم که از کارشناسان حقوقی ماهر پیش از خرید ملک در قبرس شمالی مشورت بگیرید و کارها را زیر نظر آن‌ها انجام دهید تا در طول فرایند خرید خانه، مهاجرت و اخذ اقامت در قبرس شمالی به مشکلی برخورد نکنید.

اخذ اقامت قبرس شمالی

هزینه‌های جانبی سند ملکی در قبرس

در قبرس نیز مانند بقیه کشورها، شما هزینه‌های جانبی را علاوه‌بر قیمت ملک پرداخت می‌کنید تا ملک موردنظر به نام شما انتقال یابد. این هزینه‌ها شامل هزینه تمبر مالیاتی، مالیات بر ارزش افزوده، انتقال ملک است.

 سند مالکیت ملک در قبرس

هزینه تمبر مالیاتی به قیمت ملک بستگی دارد و معمولا فقط نیم درصد است. شما می‌توانید این هزینه را قبل از امضای قرارداد یا حین آن پرداخت نمایید.

مالیات بر ارزش افزوده نیز نیم درصد بوده که با توجه به قیمت قراردادی خانه از شما گرفته می‌شود. شما می‌توانید این هزینه را بعد از دریافت مدارک خانه پرداخت نمایید.

مالیات شهرداری و هزینه سالانه املاک نیز بخشی از هزینه‌های جانبی هستند که به ازای هر مترمربع باید یک لیر پرداخت کنید.

گرفتن مشاوره قبل، حین و بعد خرید ملک

معمولا ملک‌ها قیمت بالایی دارند و برای خرید آن‌ها باید پس‌انداز یک عمر خود را صرف نمایید بنابراین اشتباهی در فرایند آن رخ دهد، ممکن است یک عمر تلاش شما از دست برود. برای همین به شما پیشنهاد می‌کنیم که قبل از خرید برای بررسی ملک، صحت و اعتبار آن، ارزش پیشنهادی و… به یک کارشناس مراجعه کنید.

گرفتن مشاوره ملکی-قبرس شمالی

حین خرید ملک نیز از کارشناس برای بررسی صحت قرارداد، پارامترهای مطرح شده در آن و تطابق با ملک فیزیکی کمک بگیرید.

کارهای بعد از خرید مانند فرایند انتقال مالکیت و… را نیز زیرنظر کارشناس پیگیری کنید تا فرایند انتقال به‌درستی انجام شود.

جالب است بدانید که حدود 10 درصد املاک قبرس شمالی از نوع ملک ترکی یا خارجی هستند؛ این املاک شانس بیشتری در هنگام خرید و فروش داشته و افراد محلی نیز بهتر آن را خریداری می‌کنند.

کار در قبرس شمالی و نکاتی که باید بدانید

سخن پایانی

اگر به فکر خرید سند ملکی در قبرس هستید، این مقاله با بیان انواع سند ملکی در قبرس به شما کمک می‌کند تا ملک بهتری را تهیه کنید و بتوانید از طریق آن، اجازه اقامت دریافت نمایید. در بخشی نیز به بیان مشاوره و قوانین سند مالکیت ملک در قبرس شمالی پرداختیم زیرا این آشنایی برای هر خریدار ملکی از قبرس ضروری است. اگر سوالی در ذهن دارید، آن را در بخش نظرات بیان کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخ‌گو باشند.

5/5 - (2 امتیاز)

پیام بگذارید