مالیات املاک در ترکیه؛ با انواع مالیات در ترکیه آشنا شوید!

2023-04-06
0 نظر
مالیات املاک در ترکیه

مالیات خانه در ترکیه یکی از مواردی است که خریداران ملک و سرمایه گذاران در ترکیه باید به آن اشراف داشته باشند. آشنایی با قوانین مالیاتی در ترکیه به شما کمک خواهد کرد تا در دست اندازهای اداری و مشکلاتی که در این زمینه ممکن است به وجود بیاید، گرفتار نشوید.

می‌دانید که هر کشوری قوانین مالیات خاص خود را دارد که شهروندان و ساکنان آن باید این قوانین را رعایت کنند. در این مقاله می‌خواهیم شما را با قوانین ملک در ترکیه آشنا کنیم. با داشتن یک یا چند ملک در ترکیه، قوانین املاک در ترکیه شامل شما شده که باید از آن پیروی کنید. با آریا کوئین همراه شوید!

قوانین مالیاتی در ترکیه برای ملک

صفر تا صد خرید خانه در ترکیه

می‌دانید که مالیات، هزینه‌ای است که توسط دولت از ساکنین کشور گرفته می‌شود تا برای آبادانی کشور مورد استفاده قرار گیرد. نظام مالیاتی کشور ترکیه دقیق است بنابراین برای جلوگیری از برخورد دولت با شما، بهتر است قوانین را یاد گرفته و رعایت نمایید. البته شما می‌توانید از موسسه‌ها و افراد متخصص فعال در این زمینه با پرداخت دستمزدشان، برای انجام کارهای خود کمک بگیرید.

مالیات خانه در ترکیه؛ مالیاتی بر دارایی شما

یکی از انواع مالیات‌های ترکیه، مالیات بر دارایی‌های شماست. این دارایی می‌تواند ملک، ارث یا وقف باشد. مبلغ مالیات ملک در ترکیه بین 0.1 تا 0.6 درصد از ارزش ملک است که با توجه به نوع زمین محاسبه می‌شود. اگر زمین شما مسکونی باشد، مالیات ملک در ترکیه برای آن 0.1 ارزش ملک بوده و برای املاک تجاری، این مبلغ 0.2 ارزش ملک است. البته زمین‌های خالی که برای ساخت و ساز استفاده می‌شوند؛ به‌علاوه، زمین‌های کشاورزی از پرداخت مالیات معاف هستند. نزدیک بودن ملک به شهرداری و مترو سبب افزایش مبلغ پرداختی شما خواهد شد. در این صورت باید دو برابر عرف را پرداخت نمایید.

ما

بهتر است بدانید که در هنگام خرید و فروش نیز به مالیاتی از فروشنده و خریدار گرفته می‌شود. مالیات خانه در ترکیه در این شرایط حدود 4.8 درصد ارزش ملک بوده و دولت روی ارزش گذاری ملک نظارت می‌کند تا ازرش واقعی آن گزارش شود. البته با توجه به شرایط، مبلغ این مالیات می‌تواند متفاوت باشد.

جالب است بدانید که قیمت ملک در ترکیه 3 حالت متفاوت دارد:

 • قیمت شهرداری که کمتر از قیمت کارشناسی و قیمت واقعی ملک است.
 • قیمت کارشناسی که به اکسپرتیز نیز شهرت داشته و در اکثر مواقع حدود 10 درصد با قیمت واقعی تفاوت دارد.
 • قیمت واقعی که در زمان معامله تعیین شده و موردنظر فروشنده است.

شاید فکر کنید که املاک ارثی یا هدیه‌ای در ترکیه فاقد مالیات هستند اما مالیات آن‌ها از بقیه حالات بیشتر بوده و چیزی در حدود 4 تا 30 درصد ارزش ملک است.

پس مالیات خانه در ترکیه با توجه به شرایط خانه دارای مبلغ متفاوتی است و باید آن را پرداخت نمایید.

خرید خانه در استانبول و نکاتی که باید به آن دقت کنید!

مالیات بر درآمد

مالیات بر درآمد، نوعی از مالیات دریافتی از همه مردم

مهم‌ترین مالیاتی که در ترکیه یا بقیه کشورها وجود دارد، مالیات بر درآمد است. مالیات بر درآمد، نوعی از مالیات است که از درآمدهای قانونی شما گرفته می‌شود. در واقع، این مالیات می‌تواند از کار در ترکیه شما، دریافت اجاره خانه، سود حاصل از فروش سهام یا… گرفته شود. فرقی ندارد که شهروند ترکیه هستید، اقامت دائم گرفته‌اید یا اقامت کوتاه مدت دارید، این مالیات شامل شما می‌شود.

این مالیات به صورت مستقیم از دستمزد شما کسر می‌شود و نیازی به پرداخت جداگانه ندارد. مالیات بر درآمد شبیه مالیاتی است که در ایران از کارمندان گرفته می‌شود و از روی فیش حقوقی آن‌ها قبل از پرداخت به فرد، کسر می‌شود. درصد این مالیات در ترکیه به شرح زیر است:

میزان درآمد سالیانه تا 24 هزار لیر 24 تا 53 هزار لیر 53 تا 190 هزار لیر 190 تا 650 هزار لیر 650 هزار لیر به بالا
درصد مالیات سالیانه 15 20 27 35 40

اگر شما به دلیل ثبت شرکت در ترکیه مشغول به کار باشید، باید 20 تا 25 درصد از درآمد خالص شرکت را به همراه 33 درصد اجاره محل شرکت، به عنوان مالیات پرداخت کنید. اگر محل شرکت مجازی باشد، نیاز به پرداخت مالیات اجاره محل نخواهد بود.

نوعی مالیات از درآمدها

همه چیز درباره پاسپورت ترکیه

مالیات بر هزینه (مالیات بر ارزش افزوده) در ترکیه

مالیات بر هزینه همان مالیاتی است که در خریدهای خود، آن را با نام KDV خواهید دید. مبلغ این مالیات با توجه به کالا تعیین شده و عددی بین 1 تا 23 درصد است؛ مثلا برای کالای سوپرماکتی عدد آن 18، برای خودرو اجاره‌ای عدد آن 23 خواهد بود. این مالیات در ایران عدد ثابت 9 درصد بوده که معمولا از مشتری برای دریافت خدمت یا خرید اینترنتی و… گرفته می‌شود.

باطل کردن تمبر قرارداد، موافقت‌نامه، یادداشت و اوراق شامل مالیات بر هزینه است.

آخرین قوانین اقامت ترکیه

مالیات وسیله نقلیه در ترکیه

هر نوع وسیله نقلیه‌ای که موتور دارد مثل خودروی شخصی، موتور سیلکت و… شامل مالیاتی خواهد بود که سالانه توسط صاحب آن پرداخت می‌شود. به این مالیات، MTV نیز گفته می‌شود. شرایط پرداخت آن در یک قسط یا دو قسط (اول ماه ژانویه و جولای) است.

مالیات وسیله نقلیه

شیوه محاسبه مالیات وسیله نقلیه به سن تولید خودرو و حجم موتور آن بستگی دارد و پرداخت نکردن آن، شما را مشمول جریمه سنگین خواهد کرد. پرداخت مالیات وسیله نقلیه راحت بوده و می‌توانید از طریق حساب بانکی یا مراجعه حضوری به دفتر مالیات، مبلغ آن را پرداخت نمایید.

مالیات بر درآمد فارکس در ترکیه

اگرچه فارکس در ایران غیرقانونی است اما در ترکیه این‌گونه نیست. شما با افتتاح حساب می‌توانید درآمد حاصل از فعالیت خود را در فارکس به‌راحتی دریافت کنید. فعلا برای این درآمد مالیاتی قرار داده نشده است اما امکان دارد که در آینده برای آن مالیات وضع کنند.

مالیات بر درآمد حاصل از یوتوب در ترکیه

یوتوب در ترکیه به صورت رسمی فعالیت دارد پس شما به‌راحتی می‌توانید در آمد حاصل از کار خود را در آن نقد کنید اما این درآمد مشمول مالیات است و به حضور یا عدم حضور شما در ترکیه بستگی ندارد. اگر درآمد شما بیش‌از 880 هزار لیر در سال باشد، مالیات آن 15 درصد خواهد بود.

مالیات درآمد از یوتوب

با مزایای پاسپورت ترکیه آشنا شوید!

سخن پایانی

مالیات خانه در ترکیه یکی از انواع مالیات در ترکیه است. ما در این مقاله انواع مالیات در ترکیه را به شما بیان کردیم که یکی از آن‌ها، مالیات ملک در ترکیه است. اگر شما نیز ساکن ترکیه هستید یا قصد مهاجرت به آن را دارید، باید با مالیات املاک در ترکیه و انواع دیگر مالیات موجود در این کشور آگاه باشید.سوالات متداول:

سوالات متداول:

 • در چه صورت باید مالیات در ترکیه پرداخت شود؟
  در صورتی که مقیم ترکیه باشید می بایست مالیات پرداخت کنید.
 • مالیات ملک در ترکیه چقدر می باشد؟
  مالیات خرید خانه در ترکیه حدود ۴ درصد است که بین طرفین به صورت مساوی تقسیم می شود.
 • مالیات یوتوب در ترکیه به چه صورت است؟
  یوتوب در ترکیه به صورت رسمی فعالیت دارد پس شما به‌راحتی می‌توانید در آمد حاصل از کار خود را در آن نقد کنید اما این درآمد مشمول مالیات است و به حضور یا عدم حضور شما در ترکیه بستگی ندارد. اگر درآمد شما بیش‌از 880 هزار لیر در سال باشد، مالیات آن 15 درصد خواهد بود.
5/5 - (1 امتیاز)

پیام بگذارید