تفاوت اقامت و شهروندی ترکیه چیست؟

2023-05-20
0 نظر
تفاوت اقامت و شهروندی ترکیه

از تفاوت اقامت و شهروندی ترکیه چه می دانید؟ اگر جزو علاقه‌مندان به کشور ترکیه باشید حتماً تا به حال عبارت اخذ شهروندی و اقامت ترکیه با خرید خانه به گوشتان خورده است. ممکن است هزاران سؤال در این مورد در ذهنتان ایجاد شده باشد. به‌عنوان نمونه آیا اخذ شهروندی و اقامت به یک معنا است؟ آیا این دو با یکدیگر تفاوت دارند؟ و غیره و غیره.

شهرهایی برای خرید ملک در ترکیه

به همین سبب هم ما در این مقاله قصد داریم به سؤال‌های مطرح شده در ذهن شما پاسخ دهیم و این دو عبارت را با یکدیگر مقایسه کنیم و سپس در انتها به معرفی مناسب‌ترین شهرها برای خرید ملک در ترکیه بپردازیم. چنانچه شما هنوز تصمیم نگرفتید که در کدام شهر خانه خریداری کنید این مطلب را تا انتها دنبال نمایید. با آریا کوئین همراه شوید!

مقایسه و بررسی اقامت و شهروندی ترکیه:

همان‌طور که در قسمت مقدمه هم گفتیم در ابتدا به بیان تفاوت‌های اقامت و شهروندی ترکیه می‌پردازیم و سپس بهترین شهرها برای خرید خانه در ترکیه را معرفی می‌کنیم.

مقایسه اقامت و شهروندی ترکیه

اخذ اقامت ترکیه که بر اساس قوانین این کشور محقق می‌گردد و دارای محدودیت زمانی است به‌وسیله راه‌های مختلفی مانند اقامت توریستی، کاری، تحصیلی و … امکان‌پذیر می‌شود. دریافت اقامت از طریق هر یک از روش‌های ذکر شده دارای ضوابط و شرایط ویژه‌ای است و هر فرد ایرانی که بخواهد بیشتر از سه ماه در کشور ترکیه ساکن شود باید مجوز این اقامت را دریافت نماید.

مزایای پاسپورت ترکیه چیست؟

اخذ اقامت ترکیه و محدودیت های آن

افرادی که موفق به دریافت اقامت ترکیه می‌شوند برحسب نوع اقامت اخذ شده می‌توانند برای مدت‌زمان محدودی در این کشور ساکن شوند. چنانچه این افراد پس از پایان مدت‌زمان اقامت تمایل به ادامه زندگی و برخورداری از حقوق مختلف مانند حق رأی، انجام امور اداری و … را داشته باشند بایستی شهروندی ترکیه را دریافت کنند؛ اما سؤالی که مطرح می‌شود این است که شهروندی ترکیه چیست و چگونه اخذ می‌شود؟

اخذ اقامت ترکیه و محدودیت های آن

آخرین قوانین اقامت ترکیه و نکاتی که باید بدانید!

شهروندی ترکیه جایگاهی رسمی برای اقامت دائم

شهروندی جایگاهی رسمی و حقوقی است و به افراد اجازه می‌دهد تا به‌صورت دائم در ترکیه زندگی کنند. افراد پس از اخذ آن شهروند رسمی ترکیه محسوب می‌شوند و می‌توانند از حقوق قانونی و مزایای شهروندی این کشور بهره لازم را ببرند. به‌علاوه این اشخاص می‌توانند پاسپورت ترکیه را دریافت و به‌راحتی برای دریافت ویزای کشورهایی مانند آمریکا، کانادا و … اقدام نمایند.

اقامت ترکیه و حق رای

لازم به‌ ذکر است ایرانیان عزیزی که قصد دریافت مجوز شهروندی ترکیه را دارند نیازی نیست که تابعیت فعلی خود را رها کنند زیرا که ترکیه وضعیت تابعیت دوگانه را به رسمیت می‌شناسد.

افراد متقاضی دریافت شهروندی ترکیه باید از یکسری شرایط برخوردار باشند. این شرایط عبارت‌اند از:

 • سن بیشتر از ۱۸ سال
 • سابقه ۵ سال اقامت بدون وقفه قبل از درخواست شهروندی یا تابعیت
 • تأیید تصمیم خود مبنی بر یادگیری و آشنایی با آداب‌ورسوم کشور ترکیه
 • عدم ابتلا به بیماری‌های واگیردار مخل سلامت عمومی
 • برخورداری از حسن خلق
 • توانایی صحبت کردن به زبان ترکی
 • درآمد کافی جهت تأمین نیازهای خود و خانواده
 • حضور شخص در ترکیه مانعی برای امنیت ملی و عمومی ترکیه نباشد.

روش های اخذ شهروندی ترکیه

اخذ شهروندی ترکیه از طریق ازدواج، سرمایه‌گذاری، کار و تولد امکان‌پذیر است. در بین این روش‌ها سرمایه‌گذاری از همه رایج‌تر و محبوب‌تر است. به‌منظور سرمایه‌گذاری سه راه خرید ملک با ارزش حداقل ۴۰۰ هزار دلار و عدم فروش آن به مدت ۳ سال، سپرده‌گذاری و ایجاد اشتغال وجود دارد. افراد با خرید خانه در ترکیه می‌توانند ظرف مدت ۳ الی ۶ ماه شهروندی ترکیه را برای خود و همسر و فرزندان کمتر از ۱۸ سال دریافت کنند.

سرمایه‌گذاری و خرید ملک

اما با نهایت تأسف بسیاری از افرادی که تصمیم به خرید خانه در ترکیه و اخذ تابعیت این کشور را می‌گیرند به‌خوبی شهرهای آن را نمی‌شناسند و نمی‌دانند که کدام شهرها برای خرید ملک مناسب‌تر هستند. ما در ادامه این مشکل را حل می‌کنیم و به معرفی شهرهای مناسب خرید ملک در ترکیه می‌پردازیم.

همه چیز درباره پاسپورت ترکیه در سال جدید

شهرهای مناسب خرید ملک در ترکیه و اخذ اقامت:

 • آنکارا: پایتخت ترکیه و دومین شهر بزرگ کشور پس از استانبول است. این شهر به‌واسطه داشتن دانشگاه‌های معتبر، ساخت‌وسازهای متعدد و امنیت بالا ازجمله بهترین شهرها برای خرید ملک است. لازم به ذکر است که قیمت خانه در این شهر نسبت به سایر شهرها کمتر و فرصت برای ایجاد اشتغال و کسب‌وکار بیشتر است.
 • استانبول: بزرگ‌ترین شهر ترکیه و بسیار زیبا است. این شهر دارای دو قسمت اروپایی و آسایی است و هر فردی با هر بودجه و سلیقه‌ای می‌تواند در آنجا ملک خریداری نماید. استانبول با داشتن رونق بسیار ساخت‌وساز، وجود دانشگاه‌های معتبر و امکانات بی‌نظیر خود یکی دیگر از مناسب‌ترین شهرها برای خرید خانه است.

ازمیر- مناسب اخذ شهروندی

 • ازمیر: ازجمله شهرهای آرام و خلوت استانبول است که به دلیل داشتن ۱۳ شهرک صنعتی و ۲ منطقه آزاد تجاری در زمره بهترین شهرها برای ایجاد اشتغال و سرمایه‌گذاری قرار دارد. شهر ازمیر به سبب خلوتی، آرامی و امنیت بالا شهر مناسبی برای خرید خانه است.
 • آنتالیا: یکی از شهرهای ساحلی ترکیه است که به دلیل وجود ساحل و مرکز تفریحات آبی به یکی از بهترین شهرهای توریستی ترکیه تبدیل شده است. آنتالیا از اقتصاد پررونقی برخوردار است و به سبب توریستی بودن، آرام بودن و فرصت‌های شغلی مرتبط با صنعت توریسم و گردشگری شهر مناسبی برای خرید ملک است.
 • آلانیا: در نزدیکی شهر آنتالیا قرار دارد و همانند آن هرساله پذیرای گردشگران بسیاری از سراسر دنیا است. این شهر به دلیل پیشرفت در حوزه گردشگری، مناظر تاریخی و تفریحی، ساحلی و دنج بودن از دیگر شهرهای مناسب ترکیه برای خرید خانه است.

صفر تا صد خرید خانه در ترکیه و نکاتی که باید بدانید!

سخن آخر:

در این مقاله با تبیین مفهوم اقامت و شهروندی تفاوت اصلی این دو را با یکدیگر بیان کردیم. سپس با توجه به اینکه یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه و اخذ تبعیت و شهروندی در آنجا خرید ملک است بهترین و مناسب‌ترین شهرهای این کشور را به شما معرفی کردیم. یقیناً انتخاب شهر مناسب برای خرید ملک برای هر فرد بسته به شرایط، موقعیت و … با دیگری تفاوت دارد؛ اما کسب اطلاعات در این زمینه خالی از لطف نخواهد بود. ما هم امیدواریم این مطالب برای شما مفید باشد و شما را جهت انتخاب شهر صحیح جهت خرید ملک کمک نماید.

5/5 - (2 امتیاز)

پیام بگذارید