مزایای اقامت توریستی ترکیه

2023-03-27
0 نظر
اقامت توریستی ترکیه

اقامت توریستی ترکیه؛ یکی از راه‌های متعدد دریافت اقامت برای حضور در خاک ترکیه است. در این مطلب شما، با نحوه اخذ اقامت توریستی ترکیه آشنا خواهید شد؛ سپس ما مزایای اقامت توریستی ترکیه را برایتان شرح خواهیم داد. یکی از ساده ترین روش های اخذ اقامت ترکیه، اقامت توریستی یا همان اقامت یک ساله است. برای دریافت اقامت توریستی متقاضی می تواند با اجاره ملک در ترکیه و گرفتن وقت مصاحبه یا همان راندوو اقدام به دریافت اقامت موقت یکساله نماید. برای آشنایی بیشتر با آریا کوئین همراه شوید!

اقامت توریستی ترکیه چیست؟

کلمه کیملیک در زبان ترکی به معنای هویت است و در اصطلاح به کارت اقامت ترکیه (kimlik)، کیملیک می‌گویند. افراد خارجی می‌توانند درخواست اقامت و زندگی در خاک ترکیه را بدهند. این درخواست توسط اداره مهاجرت ترکیه بررسی می‌شود. پس از تایید و قبول مدارک آن‌ها، کارتی با نام کیملیک به آن‌ها داده می‌شود. به موجب این کارت شما مقیم ترکیه خواهید بود و برای شما امتیازاتی دارد اما حق شهروندی را به شما نمی‌دهد. کیملیک کارت، امتیازی برای دریافت پاسپورت ندارد.

چرا اقامت توریستی ترکیه

مهم است که بدانید با داشتن اقامت توریستی، شما اجازه کار در ترکیه را ندارید و برای دریافت اجازه کار، باید درخواست اجازه کار در ترکیه بدهید. به این مجوز در زبان ترکی چالیشما ایزین می گویند!

با آخرین قوانین اقامت ترکیه آشنا شوید!

اقامت توریستی ترکیه؛ ساده‌ترین راه برای دریافت اقامت

ترکیه کشوری در همسایگی ایران است که نسبت به بقیه کشورها شرایط بهتری برای مهاجرت دارد. ایرانیان زیادی هر سال با هدف اقامت، درس خواندن یا گردش به ترکیه می‌روند و با دریافت اقامت توریستی، به یکی از مهاجران این سرزمین تبدیل می‌شوند.

اقامت توریستی واقامت ترکیه

شرایط و ضوابط خاصی برای دریافت اقامت توریستی وجود دارد که با فراهم ساختن شرایط و پرداخت هزینه‌های آن، می‌توانید اقامت توریستی را دریافت کنید. اگر خواستید که اقامت خود را تمدید کنید، با رعایت شرایط و انجام مواردی، می‌توانید مدت زمان اقامت خود را تمدید کنید.

همه چیز درباره پاسپورت ترکیه

مدت اعتبار اقامت توریستی

افراد ایرانی می‌توانند به مدت سه ماه یعنی ۸۹ روز بدون نیاز به ویزا در خاک ترکیه بمانند. برای اشخاصی که قصد اقامت در ترکیه دارند، این ۸۹ روز هر ۶ ماه یک بار تکرار می‌شود اما اگر فردی بخواهد مدت زمان بیشتری در خاک ترکیه بماند، می‌تواند از راه قانونی مثل اجاره یا خریدن ملک اقدام کند. فرد می‌تواند با گرفتن اقامت توریستی ترکیه، به مدت یک سال در خاک ترکیه حضور داشته باشد و درصورت‌نیاز آن را تمدید نماید.

اعتبار اقامت توریستی ترکیه

نحوه اخذ اقامت توریستی ترکیه چگونه است؟

راه‌های مختلفی برای گرفتن اقامت یک ساله وجود دارد. افراد می‌توانند با دارا بودن شرایط و مدارک خاص، اقامت توریستی را دریافت کرده و از امکانات قانونی اقامت توریستی بهره‌مند شوند.

شرایط اخذ اقامت توریستی ترکیه می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • الزام به حضور در خاک ترکیه به دلیل تحقیق و تحصیل
 • گرفتن اقامت توریستی با اجاره کردن ملک
 • دریافت اقامت توریستی با خرید ملک با ارزش بیش‌از 75 هزار دلار
 • گرفتن اجازه کار (چالیشما ایزین) و شروع به انجام کار و فعالیت تجاری طبق قوانین ترکیه
 • گرفتن اقامت به دلیل ازدواج
 • اخذ اقامت توریستی با ثبت‌نام در دوره‌های آموزشی

با اتمام دوره یک ساله اقامت در خاک ترکیه، فرد می‌تواند با ارائه مدارک لازم مبنی بر لزوم به ماندن در خاک ترکیه، اقامت خود را تمدید نماید.

اجاره خانه و اقامت ترکیه

اقامت توریستی ترکیه به فرد اجازه کار در ترکیه را می‌دهد؟

افراد می‌توانند با ماندن بیش‌ از ۶ ماه در خاک ترکیه که ناشی از خرید ملک یا اجاره‌نامه باشد، برای گرفتن مجوز کار اقدام کنند و سپس مشغول به کار شوند. برای دریافت مجوز کار، باید کارت اقامت (کیملیک) داشته باشید. زمانی به فرد مجوز کار داده می‌شود که کارفرمای او، یک ترک بوده و حق بیمه او را به صورت پیوسته پرداخت کرده باشد. در این شرایط، می‌توان برای دریافت مجوز کار اقدام کرد.

مهاجرت به آمریکا با پاسپورت ترکیه!

قوانینی که برای اقامت توریستی ترکیه وجود دارد

اقامت توریستی، کم هزینه‌ترین راه برای گرفتن اقامت است اما سخت‌گیری‌های دریافت این اقامت برای سال اول کمی افزایش یافته است.

قوانین اقامت ترکیه

باید اجاره‌نامه داشته باشید. نشان دهید که از تمکن مالی برخوردار هستید. فرمی را پر کنید که در آن، هدف شما از اقامت در خاک ترکیه شرح داده شده باشد. اگر بستگان درجه یک در خاک ترکیه داشته باشید، شانس بیشتری برای دریافت اقامت از طریق اجاره‌نامه دارید. درصورتی‌که با اجازه اقامت شما مخالفت شود، باید خاک ترکیه را ترک کنید و بعد از سپری شدن 6 ماه، می‌توانید دوباره برای اقامت توریستی ترکیه از طریق اجاره‌نامه اقدام کنید. دریافت اقامت از این راه، نیازمند تهیه مدارک به صورت صحیح و کامل است. برای تمدید مدت زمان اقامت خود، حتما 2 ماه قبل از پایان مهلت اقدام کنید تا فرصت کافی برای انجام کارهای لازم داشته باشید.

با مزایای پاسپورت ترکیه آشنا شوید!

اجاره نامه و اقامت توریستی

اقامت توریستی ترکیه از طریق اجاره‌ نامه

آسان‌ترین راه و پر ریسک‌ترین راه برای دریافت اقامت است. مناطقی در ترکیه وجود دارد که نمی‌توانید از طریق آن‌ها، این نوع اقامت را تهیه کنید. اقامت از طریق اجاره‌نامه یک نوع اقامت کوتاه‌مدت با قابلیت تمدید است و نمی‌تواند به اقامت بلندمدت یا دائم تبدیل شود؛ حتی اگر چند سال متوالی ساکن خاک ترکیه باشید.

ریسک اقامت توریستی با اجاره‌نامه در 2 مورد خلاصه می‌شود:

 • ممکن است با وجود کامل بودن مدارک با درخواست شما موافقت نشود؛ در آن صورت، مجبور به ترک خاک ترکیه در مدت 10 روز هستید و نمی‌توانید تا 6 ماه آینده دوباره درخواست اقامت دهید.
 • به شما اقامت کوتاه‌مدت بدون حق شهروندی و امتیازات آن داده می‌شود.

اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج چگونه است؟

مدارک اقامت ترکیه

برای اخذ اقامت توریستی چه مدارکی نیاز است؟

 • اجاره نامه نوتر شده
 • بیمه درمانی یکساله
 • ورگی نمره یا همان شماره مالیاتی
 • تکمیل فرم راندوو
 • اصل و کپی پاسپورت
 • چهار قطعه عکس بیومتریک جدید با پس زمینه روشن
 • ترجمه شناسنامه به زبان ترکی
 • ترجمه قباله ازدواج (برای افراد متأهل)
 • ترجمه شناسنامه فرزندان یا گواهی کفالت
 • فیش پرداختی هزینه‌های اداره مهاجرت (پول خاک و…)
 • برگه تمکن مالی

نکته: ممکن است علاوه بر این مدارک افسر اداره مهاجرت مدارک دیگری از شما مانند گواهی عدم سوپیشینه بخواهد.

با نوتر یا همان دفتر اسناد رسمی در ترکیه آشنا شوید!

هزینه اقامت توریستی ترکیه

هزینه اقامت توریستی ترکیه برای یکسال چقدر می باشد؟

 • ۲۰۰ تا ۳۰۰ لیر هزینه نوتر (دفترخانه رسمی)
 • ۳۰۰ تا ۹۰۰ لیر هزینه بیمه یکساله
 • حدودا ۱۵۰ لیر برای ترجمه مدارک
 • هزینه حق خاک ۸۹ لیر  + ۸۰ دلار

سخن پایانی

اقامت توریستی ترکیه به شما امکان می‌دهد تا مدت زمان معینی را در خاک ترکیه زندگی کنید و با داشتن شرایط لازم، می‌توانید این اقامت را به‌سادگی تمدید نمایید. ما در این مقاله برای شما نحوه اخذ اقامت توریستی ترکیه شرح دادیم. مزایای اقامت توریستی ترکیه، زندگی کردن در یک کشور مدرن است که ارتباطات بین‌المللی مناسبی دارد و وضع اقتصادی آن نسبت به ایران بهتر است.

سوالات متداول:

 • قانون جدید اقامت توریستی ترکیه!
  در قانون جدید اقامت ترکیه، شرایط دریافت اقامت توریستی از طریق اجاره ملک بسیار سخت تر شده است.
 • مدت اقامت توریستی در ترکیه چقدر می باشد؟
  مدت اقامت توریستی در ترکیه ۱ سال می باشد.
 • هزینه اقامت یکساله ترکیه چقدر است؟
  درحال حاضر چیزی در حدود ۲۰۰۰ لیر هزینه اقامت توریستی خواهد شد.
Rate this post

پیام بگذارید