با هزینه و شرایط تحصیل در ترکیه آشنا شوید!

2023-04-02
0 نظر
هزینه تحصیل در ترکیه

اگر به فکر تحصیل در ترکیه هستید، باید بدانید که هزینه تحصیل در ترکیه نسبت به کشورهای اروپایی کمتر است؛ البته هزینه تحصیل بیشتر به شیوه و سبک زندگی شما بستگی دارد. اگر به دنبال شرایط تحصیل در ترکیه هستید بهتر است این مقاله را از دست ندهید. ترکیه، دانشگاه‌های معتبری را در شهرهای استانبول، ازمیر و آنکارا دارد که مدرک آن‌ها در سطح دنیا از اعتبار مناسبی برخوردار است. دولت ترکیه نیز انواع مختلفی از بورسیه تحصیلی را ارائه می‌دهد تا شرایط تحصیل در ترکیه برای شما آسان‌تر شود. با آریا کوئین همراه باشید تا شما را با هزینه‌ های تحصیلی در ترکیه آشنا کنیم.

دانشگاه‌های معتبر ترکیه

هزینه تحصیل در دانشگاه خصوصی ترکیه

با توجه به گران شدن روز به روز قیمت دلار، هزینه تحصیل در ترکیه را برحسب دلار بیان می‌کنیم و شما می‌توانید با توجه به نرخ روز دلار، هزینه را به تومان محاسبه نمایید.

دوره تحصیلی زبان دوره شهریه $
لیسانس انگلیسی 1500 تا 4500
ترکی 1000 تا 2000
کارشناسی ارشد انگلیسی 2000 تا 3000
ترکی 1500 تا 3000

هزینه تحصیلی در ترکیه وابسته به دانشگاه بوده که به صورت سالانه از فرد دریافت می‌شود.

هزینه دانشگاه خصوصی ترکیه

آخرین قوانین اقامت ترکیه

مراحل شروع تحصیل در یک دانشگاه

  • ابتدا دانشگاه را انتخاب نمایید
  • به سایت دانشگاه وارد شده و مدارک درخواستی را ارسال کنید
  • در آزمون ALES شرکت نمایید
  • پس از پذیرش، به صورت حضوری به دانشگاه رفته و ثبت نام را تکمیل کنید.
  • فرایند تحصیل را آغاز کرده و تا پایان تحصیل ادامه دهید.

هزینه تحصیل در دانشگاه دولتی ترکیه

تحصیل در کشور ترکیه رایگان نیست و برای دانشگاه‌های دولتی نیز باید به صورت سالانه هزینه‌ای پرداخت شود اما این هزینه در مقایسه با دانشگاه غیردولتی یا خصوصی بسیار کمتر است. البته شما برای تحصیل در دانشگاه دولتی باید در آزمون یوس نیز شرکت کنید. اگرچه با دریافت بورس تحصیلی، از طرف دولت، کمک هزینه تحصیلی دریافت می‌کنید.

هزینه دانشگاه دولتی ترکیه

دوره تحصیلی زبان آموزش هزینه پرداختی در سال $
کارشناسی انگلیسی 500 تا 1800
ترکی 300 تا 800
کارشناسی ارشد انگلیسی 600 تا 900
ترکی 300 تا 600
دکتری انگلیسی 500 تا 800

همه چیز درباره پاسپورت ترکیه

هزینه جانبی تحصیل در ترکیه

یک دانشجو علاوه ‌بر هزینه تحصیل که بابت نوع دانشگاه پرداخت می‌کند، باید هزینه‌های زندگی شخصی خود را نیز در طول تحصیل بپردازند. این هزینه به صورت عمومی برای یک ماه برابر 350 تا 500 دلار است. دانشجویان هر ترم 100 تا 150 دلار را باید بابت کتاب و هزینه‌های اداری صرف کنند و سالانه نیز 40 تا 50 دلار بابت بیمه بپردازند.

هزینه جانبی تحصیل در ترکیه

دفتر اسناد رسمی در ترکیه

زمان تحصیل در ترکیه با توجه به دوره‌ها

متناسب با رشته تحصیلی، مدت زمان تحصیل می‌تواند تغییر کند اما به صورت کلی، برای کارشناسی 4 سال، کارشناسی ارشد 2 سال و دکتری 4 سال در نظر گرفته شده است که مشابه با شرایط ایران است.

خرید خانه در استانبول و نکاتی که باید به آن دقت کنید!

اجازه کار در ترکیه برای دانشجویان خارجی

کار کردن در ترکیه نیازمند داشتن اجازه کار است و افراد بدون این مجوز، نمی‌توانند در ترکیه کار کنند. ما در مقاله اجازه کار در ترکیه، شرایط و نحوه دریافت این مجوز را توضیح دادیم. شما می‌توانید پس از یک سال تحصیل در ترکیه، برای دریافت اجازه کار اقدام کنید.

اگر جزو دانشجویان بین‌المللی هستید، می‌توانید 30 تا 35 ساعت در هفته کار کنید؛ یعنی شما شانس کار کردن در شغل‌های نیمه‌وقت را دارید. مشاغلی مثل کافه دانشگاه، کتاب‌خانه، بخش اداری و… شرایط متناسب با شما را دارند. در بیشتر موارد، دستمزد دریافتی برای کار نیمه وقت ساعتی 38 لیر است.

اجازه کار دانشجویان در ترکیه

مشغول به کار شدن بعد از فارغ‌التحصیلی در ترکیه

پس از تحصیل و گرفتن مدرک فارغ‌التحصیلی، شانس یافتن کار را خواهید داشت. اگر رشته مناسبی را گذرانده باشید، مثل پزشکی، مهندسی، فناوری اطلاعات یا بازرگانی، پیدا کردن شغل برای شما راحت‌تر خواهد بود.

می‌دانید که هزینه تحصیل در ترکیه با توجه به دانشگاه متفاوت است؛ بنابراین می‌توانید دو ملاک هزینه تحصیل و شانس یافتن کار را در انتخاب رشته تحصیلی و دانشگاه در نظر بگیرید. هزینه تحصیل در دانشگاه دولتی کمتر از دانشگاه خصوصی است؛ با این وجود، برای اطلاع یافتن از میزان دقیق شهریه، به سایت رسمی دانشگاه سر بزنید.

روش اخذ اقامت ترکیه برای افراد زیر ۱۸ سال

بعد از فارغ‌التحصیلی

ارزان ‌ترین دانشگاه برای تحصیل در ترکیه

نام دانشگاه هزینه به یورو در سال دوره تحصیل
عبدالله گل 439 کارشناسی
فنی خاورمیانه 236 کارشناسی
بغازیجی 1028 کارشناسی
اوکان استانبول 1140 کارشناسی ارشد

ارزان‌ترین دانشگاه ترکیه

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های برتر ترکیه

نام دانشگاه هزینه به یورو در سال دوره تحصیل
چانکایا 5410 کارشناسی
متغیر کارشناسی ارشد
کوچ 16390 کارشناسی
رایگان کارشناسی ارشد و دکتری
حاجت تپه 520 تا 5240
متناسب با رشته
کارشناسی
سابانجی 15325 کارشناسی
6200 تا 14550
متناسب با رشته
کارشناسی ارشد
بیلکنت 11400 کارشناسی

 

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های برتر

سه تا از بهترین محله‌های استانبول برای زندگی

بورس تحصیلی برای تحصیل رایگان در ترکیه

بورس تحصیلی شرایطی را فراهم می‌کند تا افراد واجد شرایط بتوانند بدون پرداخت هزینه، در دانشگاه تحصیل کنند. این بورسیه با توجه به محبوبیتی که دارد، دارای ظرفیت محدود است.

برای دریافت بورس تحصیلی باید طبق شرایط اعلامی باشید سپس مدارک خود را جهت ارسال نمایید تا به بررسی مدارک شما بپردازند و درصورتی‌که واجد شرایط باشید، این سهیه به شما تعلق خواهد گرفت.

برای تحصیل در کشور ترکیه باید به زبان ترکی مسلط باشید یا به اندازه کافی آن را بدانید و در آزمون زبان ترکی، نمره قابل قبولی دریافت نمایید.

بورس تحصیلی در ترکیه

اگر خواهان دریافت بورس تحصیلی هستید، باید در دوره یک ساله زبان ترکی شرکت کنید و پس از قبولی برای پذیرش خود در دانشگاه موردنظر درخواست دهید. همراه با نمره قبولی زبان، باید مدرک دیپلم خود را به دانشگاه تحویل دهید. شرط قبولی در ارشد، داشتن نمرات بالا در کارشناسی است. برای گرفتن بورسیه تحصیلی باید در آزمون شرکت کنید. با توجه به ظرفیت محدود، شرایط شما و بقیه را در نظر می‌گیرند و به کسی که وضعیت بهتری داشته باشد، بورسیه داده می‌شود. داشتن نمرات بالا و مقاله ISI شانس پذیرش شما را افزایش می‌دهد.

به یاد داشته باشید که گرفتن بورسیه قبل از ثبت نام انجام می‌شود، در صورت ثبت نام و پذیرش در دانشگاه، دیگر بورسیه به شما تعلق نخواهد گرفت.

صفر تا صد خرید خانه در ترکیه

سخن پایانی

افراد مشتاق به تحصیل در ترکیه باید با شرایط تحصیل در ترکیه و هزینه تحصیل در ترکیه آشنا شوند تا بتوانند با مدیریت هزینه‌ها، در دانشگاه بهتری برای گرفتن مدرک دانشگاهی اقدام نمایند. ما در این مقاله سعی کردیم تا نکات مربوط به تحصیل در دانشگاه را به شما بگوییم. اگر همچنان سوالی در ذهن خود دارید، با ما در تماس باشید.

Rate this post

پیام بگذارید