شرایط دریافت گواهینامه در ترکیه

2023-06-10
0 نظر
گواهینامه ترکیه

داشتن گواهینامه ترکیه برای رانندگی در این کشور ضروری است. به همین دلیل باید با مراحل تبدیل گواهینامه ایرانی به ترکیه آشنایی کافی داشت. گواهینامه در ترکیه یک مدرک شناسایی معتبر است که از طریق آن امکان تایید هویت در حساب‌های کاربری سایت‌های مختلفی وجود دارد.

پرچم ترکیه

نزدیکی ترکیه به ایران و داشتن مرز زمینی مشترک موجب می‌شود تا افراد بسیاری برای سفر به این کشور از خودروهای شخصی استفاده کنند. برای آشنایی بیشتر با آریا کوئین همراه شوید!

مراحل دریافت گواهینامه در ترکیه

در سال 2020، دولت ترکیه تغییراتی را در قانون اخذ گواهینامه رانندگی ایجاد کرد. براساس این قانون برای دریافت مجوز رانندگی در ترکیه یا همان تصدیق باید به اداره امور جمعیت و شهروندی مراجعه شود. براساس همین قانون فرد متقاضی برای اخذ گواهینامه ترک باید در دوره آموزشی رانندگی شرکت کرده و در امتحان دو مرحله‌ای پذیرفته شود.

همه چیز درباره آخرین قوانین اقامت ترکیه

یک نمونه گواهینامه ترک

افرادی که اقامت ترکیه را دارند برای دریافت گواهینامه باید پاسپورت و کارت شهروندی معتبر داشته باشند. سطح دوره‌های آموزشی رانندگی در ترکیه بر اساس شرایطی تعیین می‌شود که هر فردی دارد:

 1. شرایط سنی متقاضی دریافت گواهینامه رانندگی در ترکیه؛
 2. میزان تجربه فرد در رانندگی؛
 3. نیاز به آموزش و سطح توانایی فرد در رانندگی؛
 4. شرایط جسمانی و سلامت فرد بر اساس گزارش ثبت شده در پزشکی قانونی؛
 5. نوع گواهینامه رانندگی مورد تقاضا (وسیله نقلیه).

همه چیز درباره پاسپورت ترکیه

انواع گواهینامه در ترکیه

هر کشوری با توجه به شرایط خیابان‌ها، زیرساخت‌ها و وسایل نقلیه مورد استفاده به متقاضیان گواهینامه‌های مختلفی را عرضه می‌کند. گواهینامه رانندگی در ترکیه نیز چنین شرایطی دارد. در این کشور حدود ۱۷ گروه گواهینامه مختلف برای کاربردهای متنوعی به متقاضیان ارائه می‌شود. این گواهینامه‌ها با توجه به شرایط سنی و نوع وسیله نقلیه قابل استفاده هستند.

مخفف کلمات در قانون رانندگی ترکیه

در ترکیه نیز مانند ایران برای دریافت گواهینامه خودرو باید ۱۸ سال تمام داشته باشید و برای دریافت گواهینامه انواع موتورها باید حداقل ۱۶ سال داشته باشید. همچنین طبق قوانین برای داشتن گواهینامه ترکیه باید سوادی معادل پایان دبستان داشته باشید. اعتبار انواع گواهینامه در ترکیه ۱۰ سال است و قبل از پایان مدت اعتبار باید نسبت به تمدید گواهینامه اقدام کرد.
گواهینامه‌های رانندگی ترک عبارت‌اند از:

 1. گواهینامه‌های A1,B1,M در ترکیه: این دسته از گواهینامه‌ها در ترکیه برای موتورسیکلت، چهارچرخ و موتورهای پدال‌دار تا حجم ۱۲۵ سی‌سی ارائه می‌شوند. حداقل سن در این نوع از گواهینامه‌ها ۱۶ سال است؛
 2. گواهینامه‌های A2,G,F,B,BE,C1,C1E: این دسته از گواهینامه‌های رانندگی در ترکیه برای موتورهای با قدرت بالا، ماشین‌آلات سنگین، تراکتور، اتومبیل و کامیون‌های دارای تریلر ارائه می‌شوند. در این نوع از گواهینامه ترکیه، متقاضی باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشد؛
 3. گواهینامه ترک در رده‌های A,CE,D1,D1E,C: امکان رانندگی با انواع کامیون، کشنده تریلیر و مینی‌بوس با ظرفیت ۱۶ نفر با این گواهینامه وجود دارد. برای این نوع از گواهینامه‌ها محدوده سنی ۲۰ و ۲۱ سال وجود دارد؛
 4. گواهینامه‌های D,DE: برای رانندگی تریلی یا اتوبوس ارائه می‌شوند و محدودیت سنی ۲۴ سال در آن‌ها وجود دارد.

علائم رانندگی

کیملیک چیست؟ برای آشنایی بیشتر کلیک کنید!

مزایای دریافت گواهینامه ترکیه

گواهینامه ترک برای دارندگان مزایایی خواهد داشت:

 1. داشتن مدرک معتبر شناسایی که در ۱۴۰ کشور جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد؛
 2. برای تبادلات مالی جهانی دارای ارزش زیادی است،
 3. امکان تایید حساب کاربری در سایت‌های خارجی مانند آمازون توسط این گواهینامه وجود دارد؛
 4. گواهینامه ترک در داخل این کشور به‌عنوان کارت شناسایی پذیرفته می‌شود؛
 5. با داشتن گواهینامه در ترکیه و باز کردن حساب بانکی، امکان تبادلات مالی به‌سادگی فراهم می‌شود؛
 6. اشتغال در ترکیه به‌عنوان راننده خودرو یا تکسی‌های اینترنتی تنها با داشتن گواهینامه‌های معتبر ترکیه‌ای امکان دارد.

همه چیز درباره اخذ اقامت دائم ترکیه

تبدیل گواهینامه ایرانی به ترکیه

خوشبختانه دولت ترکیه گواهینامه رانندگی ایرانی را قبول دارد و امکان تبدیل گواهینامه ایرانی به گواهینامه ترک به‌سادگی وجود دارد. برای اینکه گواهینامه ترک را براساس گواهینامه ایرانی بگیرید باید مراحل زیر را دنبال کنید:

نمونه گواهینامه ترک

 1. گواهینامه ایرانی که دارای حداقل اعتبار یک ساله است را ترجمه کرده و اصالت گواهینامه را به تایید سفارت ایران در ترکیه برسانید. تمامی این مراحل از طریق سامانه میخک انجام می‌شود؛
 2. اصل گواهینامه ایرانی، پاسپورت، کارت کیملیک ترکیه و دو قطعه عکس را با فرمی که در کنسولگری ایران دریافت می‌کنید به همراه هزینه‌های صدور گواهینامه (15 تا 20 یورو) به سفارت ایران تحویل دهید. بعد از ۲۰ روز گواهینامه ترکیه‌ای شما به آدرس پستی ارسال خواهد شد که به سفارت اعلام کرده‌اید؛
 3. به تایید گواهینامه در ترکیه بپردازید. بعد از دریافت گواهینامه باید به نزدیکترین مرکز استانداری در ترکیه مراجعه کرده و تایید گواهینامه را بگیرید. همچنین باید گواهی سلامت پزشکی و تایید دید چشم‌پزشکی را اراده نمایید. گواهی سوپیشینه را هم از سامانه E-DEVLET  را دریافت کنید. متقاضی باید ترجمه معتبر آخرین مدرک تحصیلی (دیپلم و بالاتر) را هم تحویل دهد.

با مزایای اقامت توریستی در ترکیه آشنا شوید!

گرفتن گواهینامه ترکیه برای ایرانیان مقیم این کشور

اگر گواهینامه ایرانی ندارید و ساکن ترکیه هستید، برای دریافت گواهینامه ترکیه باید هزینه بیشتری انجام دهید. با داشتن مدارک اقامت و شهروندی ترکیه به اداره جمعیت و شهروندی مراجعه کرده و در دوره‌های آموزشی رانندگی شرکت کنید.

دوره‌های آموزشی رانندگی

سایر مراحل اخذ گواهینامه برای ایرانیان ساکن ترکیه همانند شهروندان عادی این کشور است. نکته مهم این است که گواهینامه ترکی دارای اعتبار بالایی است و در حدود ۱۴۰ کشور جهان از آن استفاده می‌شود.

استفاده از گواهینامه‌های بین‌المللی در ترکیه

برای افرادی که دارای مدرک گواهینامه رانندگی بین‌المللی هستند و این گواهینامه را در ایران دریافت کرده‌اند، امکان استفاده از آن را در ترکیه خواهند داشت. البته گواهینامه بین‌المللی تنها برای مدت ۶ ماه در ترکیه قابل استفاده است و پس از این مدت باید نسبت به دریافت گواهینامه ترکیه اقدام کرد.

سخن پایانی

داشتن گواهینامه ترکیه برای رانندگی در این کشور ضروری است. گواهینامه در ترکیه توسط اداره جمعیت و شهروندی این کشور صادر می‌شود. برای ایرانیانی که قصد سفر با خودرو به ترکیه را دارند یا در این کشور اقامت دارند باید نسبت به تبدیل گواهینامه ایرانی به ترک اقدام نمایند.

5/5 - (2 امتیاز)

پیام بگذارید