حق خاک در ترکیه چیست؟ آشنایی با میزان جریمه حق خاک ترکیه

2023-05-31
0 نظر
حق خاک در ترکیه

آشنایی با جریمه حق خاک در ترکیه به افرادی که قصد حضور طولانی مدت در این کشور را دارند، کمک کرده تا با مشکل جدی روبه‌رو نشوند. هر کشوری دارای مقررات خاصی در زمینۀ اقامت شهروندان خارجی در خاک خود است. ترکیه نیز از همین قاعده پیروی می‌کند. حق خاک در ترکیه از قوانینی است که برای اقامت طولانی مدت در این کشور باید با آن آشنا شوید. با آریا کوئین همراه شوید!

منظور از خاک در ترکیه چیست؟

ترکیه مقصد افراد بسیاری است که به هدف گردشگری یا اقامت به این کشور اوراسیایی سفر می‌کنند. هزینه‌های کم سفر، زیبایی شهرها، گردشگری در سواحل و مناطق دیدنی و استفاده از مراکز خرید گسترده موجب شده تا ایرانیان زیادی هر ساله به ترکیه سفر کنند.

خاک در ترکیه

از مزایای مهم سفر به ترکیه عدم نیاز به اخذ ویزا برای ایرانیان است. بدین معنا که برای ورود به خاک ترکیه نیازی به دریافت ویزا ندارید، اما اگر از یک مدت زمان بیشتری در ترکیه بمانید باید مبلغی را به‌عنوان جریمه حق خاک بپردازید.

آخرین قوانین اقامت ترکیه در سال جدید

هزینه حق خاک ترکیه چقدر است؟

طبق قانون حق خاک یا قانون ترک خاک ترکیه، اگر فردی پس از ۹۰ روز از ورودش به این کشور، خاک ترکیه را ترک نکند باید جریمه حق خاک را بپردازد. همچنین اگر فرد مسافر مجدد قصد ورود به این کشور را داشته باشد باید سه ماه یا همان ۹۰ روز از سفر قبلی‌اش به ترکیه گذشته باشد.

هزینه حق خاک ترکیه

جریمه اضافه ماندن در ترکیه توسط دولت این کشور هر ساله تعیین می‌شود و به اطلاع مسافران می‌رسد. حق خاک برای سال ۲۰۲۳ در ماه اول حدود ۵۰ دلار است. جریمه حق خاک ترکیه حتی اگر یک روز بیشتر از ۹۰ روز هم در این کشور بمانید شامل شما خواهد شد.

همه چیز درباره پاسپورت ترکیه و نکاتی که باید بدانید!

هدف از جریمه حق خاک در ترکیه

هزینه حق خاک ترکیه ماهیانه افزایش می‌‌یابد و هر ما ده دلار به آن افزوده می‌شود. به‌عنوان مثال در ماه دوم اقامت در ترکیه متقاضی باید 60 دلار پرداخت نماید. دولت ترکیه با قرار دادن جریمه اضافه ماندن در این کشور تلاش دارد تا مسافران را به جای حضور غیرقانونی و موقت، ترغیب به اقامت قانونی و دریافت شهروندی کند.

جریمه حق خاک

افزایش جریمه حق خاک به صورت پلکانی باعث می‌شود تا هزینه این جریمه از تقاضای اقامت یک ساله بیشتر شود. به همین دلیل اگر قصد ماندن طولانی مدت در ترکیه را دارید، بهتر است با دریافت مشاوره از مراکز مهاجرت زمینه اقامت طولانی مدت در ترکیه را فراهم کنید.

با مزایای اقامت توریستی در ترکیه آشنا شوید!

جریمه حق خاک در ترکیه برای افراد زیر ۱۸ سال

جریمه قانون ترک خاک ترکیه برای افراد زیر ۱۸ سال کمتر از سایرین است. فردی که زیر ۱۸ سال سن دارد باید برای اضافه ماندن در ترکیه بعد از سه ماه در ماه اول ۲۵ دلار پرداخت کند. البته در ماه‌های بعدی 10 دلار به مبلغ ماه قبل اضافه خواهد شد.

جریمه حق خاک زیر 18 سال در ترکیه

نکته مهم درباره هزینه خاک این است که مبلغ پرداختی ممکن است ازمحاسبه شما بیشتر شود. دلیل این موضوع اضافه شدن هزینه‌های اداری به مبلغ جریمه است.

نحوه پرداخت حق خاک در ترکیه

طبق قوانین کشور ترکیه برای پرداخت جریمه حق خاک باید معادل دلاری آن به لیر پرداخت شود. برای پرداخت این هزینه باید به اداره مالیات ترکیه مراجعه کنید و پس از طی کردن مراحل اداری، حق خاک را به‌صورت نقدی پرداخت کنید. پرداخت جریمه اضافه ماندن در ترکیه به‌صورت اینترنتی یا در فرودگاه‌ها نیز امکان‌پذیر است.

همه چیز در خصوص اخذ تابعیت ترکیه از طریق فرزند

دلایل دریافت جریمه اضافه ماندن در ترکیه

دولت ترکیه، حساسیت زیادی بر روی اقامت غیرقانونی افراد در این کشور دارد. به‌طور معمول در شرایط زیر جریمه حق خاک از افراد دریافت می‌شود:

  1. تاخیر در تمدید اقامت: اگر فردی قبل از مدت زمان اقامت قانونی اقدام به تمدید کارت و ویزا اقامت خود نکند، مشمول این جریمه خواهد شد؛
  2. پایان ویزای 3 ماهه توریستی: همانطور که گفتیم مسافرانی که با ویزای گردشگری وارد خاک ترکیه می‌شوند قبل از پایان 3 ماهه اعتبار اقامت‌شان باید خاک این کشور را ترک کنند؛
  3. رد شدن درخواست اقامت: اگر اداره مهاجرت ترکیه تقاضای اقامت فرد متقاضی را رد کند و مدت زمان اقامت ۹۰ روزه نیز خاتمه پذیرفته باشد باید حق خاک پرداخت شود؛
  4. رد شدن درخواست تمدید اقامت: افرادی که در ترکیه ساکن هستند و به دلایل مختلفی درخواست تمدید اقامت آن‌ها رد می‌شود باید هرچه سریع‌تر خاک این کشور را ترک کنند در غیراینصورت باید جریمه حق خاک را پرداخت کنند.

دلایل جریمه بیشتر ماندن-ترکیه

با مزایای پاسپورت ترکیه آشنا شوید!

جریمه دیپورت ترکیه

دولت ترکیه برای کسانی که بیش از مدت قانونی در این کشور اقامت کنند، علاوه‌بر هزینه حق خاک جریمه دیپورت نیز دریافت می‌کند. به‌عنوان مثال فردی که 3 تا 6 ماه حضور غیرقانونی در خاک ترکیه داشته است به مدت یک ماه از ترکیه دیپورت می‌شود. اگر جریمه حق خاک توسط فرد پرداخت نشود، جریمه دیپورت نیز افزایش می‌یابد. برای رفع دیپورتی، فرد متقاضی باید دارای ملک شخصی در ترکیه باشد یا دعوت‌نامه کاری معتبری از شرکت‌های ترک را ارائه دهد.

چالیشما ایزین چیست؟

دریافت کارت کیملیک

دریافت کارت کیملیک

از هزینه‌هایی که افراد برای اقامت در ترکیه پرداخت می‌کنند هزینه کارت کیملیک است. باید توجه داشت که هزینه کیملیک با حق خاک تفاوت‌های اساسی دارد. در واقع کارت کیملیک، کارت اقامت افراد در ترکیه محسوب می‌شود که نشان‌دهنده هویت، مشخصات شخصی، مدت اعتبار اقامت و محل سکونت فرد است.اگر فردی قصد دارد بیشتر از مدت 3 ماه در ترکیه حضور داشته باشد باید درخواست کیملیک بدهند.

کیملیک چیست؟ برای آشنایی بیشتر کلیک کنید!

سخن پایانی

حق خاک در ترکیه از قوانین مهمی است که باید گردشگران، دانشجویان و متقاضیان اقامت در این کشور به آن توجه کنند. جریمه حق خاک ترکیه به افرادی تعلق می‌گیرد که بیش از مدت زمان قانونی در ترکیه باقی بمانند. هزینه حق خاک ترکیه به‌صورت سالیانه توسط دولت تعیین می‌شود و با افزایش مدت اقامت غیرقانونی پلکانی افزایش می‌یابد. عدم پرداخت این جرایم عواقبی از جمله جریمه دیپورت شدن از ترکیه را به همراه خواهد داشت.

5/5 - (5 امتیاز)

پیام بگذارید