آشنایی با شرایط ازدواج بین المللی در ترکیه

2023-06-07
0 نظر
ازدواج در ترکیه

شرایط ازدواج در ترکیه؛ فرق چندانی با ایران ندارد، اگر به دنبال آشنایی با شرایط ازدواج در ترکیه هستید بهتر است این مقاله را دنبال کنید.  هر کشوری دارای قوانین خاص در زمینه ازدواج است. ازدواج در ترکیه نیز از این قاعده مستثنا نبوده و دولت این کشور مقررات خاصی را برای ازدواج اتباع خارجی با شهروندان این کشور وضع کرده است. ازدواج بین المللی در ترکیه مفهومی است که به ازدواج شهروند ترک با شهروند خارجی گفته می‌شود. البته اگر دو شهروند خارجی در ترکیه نیز با یکدیگر ازدواج کنند نیز ازدواجی بین المللی محسوب می‌شود.با آریا کوئین همراه شوید!

شرایط ازدواج در ترکیه

نزدیکی کشور ترکیه به ایران و شباهت‌های زیاد فرهنگی دو کشور موجب شده است تا ایرانیان بسیاری به این کشور سفر کنند یا ترکیه را برای اقامت دائم خود انتخاب کنند. ازدواج در ترکیه یکی از روش‌های دریافت اقامت این کشور است. شناخت قوانین ازدواج در کشورهای دیگر برای اتباعی ضروری است که قصد اقامت دارند.

با آخرین قوانین اقامت ترکیه آشنا شوید!

ازدواج در کنار مسجد اورتاکوی

در هنگام ازدواج با اتباع کشورهای دیگر به قوانین هر دو کشور توجه داشته باشید تا در آینده دچار مشکل نشوید:

 1. برای ازدواج در ترکیه طرفین باید به سن ۱۸ سال رسیده باشند. برای ازدواج بین المللی در ترکیه مرد علاوه‌بر سن قانونی ۱۸ سال باید دارای تمکن مالی باشد تا توانایی تامین هزینه‌های زندگی را داشته باشد؛
 2. در ترکیه ارائه گواهی تجرد از شرایط ازدواج است. افرادی که چنین گواهی را ارائه ندهند، حق ازدواج نخواهند داشت. گواهی تجرد هم برای زن و هم برای مردم ضروری است، زیرا چند همسری در ترکیه جرم محسوب می‌شود؛
 3. مردانی که همسر خود را طلاق داده باشند یا همسرشان فوت شده باشد بلافاصله حق ازدواج دارد. اما در مورد زنان باید ۳۰۰ روز از طلاق یا فوت همسر گذشته باشد تا گواهی تجرد صادر شود؛
 4. در ترکیه برای ازدواج داشتن اذن پدر یا جد پدری ضروری نیست. بنابراین زن ایرانی بدون دریافت اجازه رسمی از پدر، امکان ازدواج بین المللی در ترکیه را خواهد داشت. البته در ایران گواهی تجرد برای دخترانی که ازدواج نکرده‌اند، فقط با اذن پدر صادر می‌شود. بنابراین دختران مجرد ایرانی برای ازدواج به اجازه پدر یا مجوز قانونی از دادگاه‌های ایران نیاز دارند؛
 5. برای ثبت ازدواج در ترکیه باید به شهرداری شهری مراجعه کنید که در آن قرار دارید. گواهی ازدواج بین المللی در ترکیه به زبان ترکی و انگلیسی صادر می‌شود و در بسیاری از کشورهای جهان دارای اعتبار است.

همه چیز درباره پاسپورت ترکیه در سال جدید

ازدواج در ترکیه برای ایرانیان

یک مرد ایرانی می‌تواند در ترکیه ازدواج کند. اگر همسر انتخاب شده دارای پاسپورت معتبر ترکیه باشد، امکان دریافت اقامت به‌سادگی برای مرد فراهم می‌شود. در مورد زن ایرانی نیز امکان ازدواج با مرد تبعه ترک وجود دارد.

شرایط ثبت ازدواج در ترکیه

البته باید دقت داشت مرد ترک باید دارای مدارک معتبر بوده و ازدواج با زن ایرانی در داخل کشور ترکیه ثبت شود تا امکان دریافت اقامت برای زن ایرانی فراهم شود. ازدواج با پناهندگان کشورهای دیگر در ترکیه نیز برای ایرانیان امکان‌پذیر است. ولی باید توجه داشت که چنین ازدواجی زمینه را برای دریافت اقامت فراهم نمی‌کند و دریافت مجوز ازدواج بین اتباع کشورهای دیگر، پروسه‌ای طولانی خواهد داشت.

همه چیز درباره اخذ اقامت دائم ترکیه

امضای قباله ازدواج

مدارک لازم برای ازدواج در ترکیه

افرادی که قصد دارند تا در کشور ترکیه ازدواج کنند باید مدارک هویتی معتبر و تمکن مالی مناسبی داشته باشند. ثبت فرایند ازدواج در کشور ترکیه زمان زیادی نمی‌گیرد. از مرحله اقدام تا ثبت نهایی یک هفته زمان نیاز است. در هنگام ثبت ازدواج طرفین باید در محل حضور داشته باشند و مدارک زیر را تحویل دهند:

 • پاسپورت معتبر دارای تاریخ اعتبار برای طرفین؛
 • عکس زوجین؛
 • شناسنامه و مدارک معتبر مبنی بر تجرد طرفین؛
 • ارائه گزارش آزمایش خون و بررسی بیماری‌های ارثی و ژنتیکی.

باید توجه داشت که برای امکان سفر به ایران در آینده باید ازدواج تبعه ایرانی با تبعه ترک در کنسولگری‌های ایران در ترکیه نیز ثبت شود.

مدارک لازم -ازدواج در ترکیه

با مزایای اقامت توریستی در ترکیه آشنا شوید!

اخذ اقامت با ازدواج بین المللی در ترکیه

همانطور که گفتیم ازدواج در ترکیه با اتباع این کشور، امکان دریافت اقامت برای مرد یا زن ایرانی به‌وجود می‌آید. البته دولت ترکیه در این زمینه قوانین سختگیرانه‌ای دارد و به دقت بررسی می‌کند تا در صورتی که هدف از ازدواج فقط دریافت اقامت بوده باشد، برخورد قانونی با فرد متقاضی صورت پذیرد.

اخذ اقامت ترکیه با ازدواج

ازدواجی در ترکیه منجر به ارائه اقامت می‌شود که به هدف زندگی صورت پذیرفته باشد. به همین دلیل اقامت ترکیه با ازدواج، تنها به افرادی تعلق می‌گیرد که از شروع زندگی مشترک‌شان ۵ سال گذشته باشد. در مدت این پنج سال اقامت موقت ترکیه به فرد اعطا می‌شود. همچنین بعد از گذشت پنج سال فرد باید به‌صورت کامل به زبان ترکی مسلط شده باشد و قوانین و فرهنگ عمومی این کشور را رعایت کند.

اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج چگونه است؟

قوانین مهریه در ترکیه

برای بسیاری از افرادی که قصد دارند در ترکیه ازدواج کنند، قانون مهریه مهم است. در ترکیه مهریه به عروس، پدر یا مادر او تعلق می‌گیرد و در زمان عقد باید به‌طور کامل توسط مرد پرداخت شود.

ازدواج موقت در ترکیه

در حقیقت مهریه در ترکیه مانند ایران نیست که در زمان طلاق پرداخت شود. باید توجه داشت که طبق قوانین ترکیه در صورتی که زوجین قصد داشته باشند از یکدیگر جدا شوند باید تمام اموالی را که دارند به‌صورت مساوی با یکدیگر تقسیم کنند. طبق قوانین ازدواج در ترکیه برای طلاق حداقل باید یک سال از زمان ثبت رسمی ازدواج گذشته باشد.

با مزایای پاسپورت ترکیه آشنا شوید!

ازدواج موقت در ترکیه

چنین ازدواجی توسط دولت ترکیه به رسمیت شناخته نمی‌شود، بنابراین امکان دریافت اقامت از طریق ازدواج موقت نیز وجود ندارد.

مزایای ازدواج در ترکیه

ازدواج در ترکیه مزایایی را برای فرد به همراه خواهد داشت:

 • ثبت ازدواج بین المللی در ترکیه: با ازدواج در کشور ترکیه سند رسمی ازدواج بین المللی به فرد داده می‌شود که دارای اعتبار در بسیاری از کشورهای جهان است و نیازی به ترجمه ندارد؛
 • هزینه‌های مناسب ازدواج در ترکیه: هزینه‌های ازدواج در ترکیه به نسبت بسیاری از کشورهای دیگر پایین است؛
 • دریافت اقامت: ازدواج با اتباع ترک امکان دریافت حقوق شهروندی را برای افراد ایجاد می‌کند؛
 • قوانین ازدواج: قوانین ترکیه مشابه قوانین سوییس در زمینه ازدواج بوده و حقوق برابری را برای مردان و زنان در نظر می‌گیرد؛
 • تغییر نام خانوادگی زنان: زنان در ترکیه بعد از ازدواج، نام‌خانوادگی‌شان به نام‌خانوادگی همسرشان تغییر می‌کند؛
 • ممنوعیت کودک همسری: ازدواج با افراد زیر ۱۸ سال در ترکیه ممنوع بوده و طبق قوانین کشور کودک آزاری محسوب می‌شود؛
 • بررسی تجرد: تجرد افراد از طریق گواهی مخصوصی به دقت مورد بررسی قرار می‌گیرد؛
 • سادگی فرایند ازدواج: در ترکیه ثبت ازدواج ساده بوده و به زمان کمی نیاز دارد.

امضا کردن سند ازدواج در ترکیه

کیملیک چیست؟ برای آشنایی بیشتر کلیک کنید!

سخن پایانی

ازدواج در ترکیه برای افراد مقیم در این کشور یا افرادی اهمیت دارد که قصد اقامت طولانی دارند. قوانین و شرایط ازدواج در ترکیه بسیار ساده است. برای ثبت ازدواج بین المللی در ترکیه طرفین باید دارای پاسپورت معتبر، گواهی تجرد و گزارش آزمایشات خونی به لحاظ ژنتیک و سلامت باشند.

5/5 - (6 امتیاز)

پیام بگذارید