فرم راندوو ترکیه چیست؟

2023-07-01
0 نظر
راندوو ترکیه

راندوو ترکیه، چیست و چرا برای افرادی که به ترکیه مهاجرت کرده اند مهم است؟ برای مهاجرت به ترکیه و دریافت اقامت آن، باید کیملیک کارت ترکیه بگیرید که یکی از مراحل دریافت آن، پر کردن فرم راندوو ترکیه است. راندوو در ترکیه اقدامی برای جمع‌آوری اطلاعات مهاجرین کشور است تا نظارت و خدمات کافی از سوی دولت به آن‌ها ارائه شود. با آریا کوئین همراه شوید تا در این مقاله شما را با همه نکات مربوط به راندوو ترکیه آشنا کنیم.

راندوو ترکیه چیست؟

راندوو کلمه‌ای انگلیسی به معنای قرار ملاقات بوده و در ترکیه به معنای گرفتن وقت ملاقات در اداره مهاجرت ترکیه است.

قرار ملاقات-راندوو ترکیه

آخرین قوانین اقامت ترکیه

مدارک لازم برای گرفتن راندوو ترکیه

چه مدارکی برای گرفتن راندوو ترکیه لازم است؟ لیست زیر را برای سهولت و سادگی کار شما تهیه کرده‌ایم؛ البته ممکن است با توجه به پرونده‌ای که در اداره مهاجرت ترکیه دارید، مدارک دیگری نیز از شما بخواهند:

 • پرینت فرم تکمیل شده راندوو ترکیه
 • اصل پاسپورت همراه با کپی آن
 • ترجمه رسمی پاسپورت
 • اجاره نامه نوتر شده در مراکز رسمی
 • بیمه درمانی
 • 6 قطعه عکس پرسنلی
 • مدارک شناسایی و تحصیلی
 • کد مالیاتی
 • رسید پرداخت حق خاک و هزینه صدور و چاپ کیملیک کارت
 • ارائه مدارکی که توریستی بودن سفر را نشان دهد مثل رزرو هتل، برنامه سفر و…
 • ارائه تمکن مالی

مدارک-راندوو ترکیه

نوتر چیست؟ برای آشنایی بیشتر کلیک کنید.

چگونه برای راندوو ترکیه درخواست دهیم؟

هنگامی‌که شما مدارک خود را برای تحویل به اداره مهاجرت آماده کردید، می‌توانید درخواست خود برای راندوو ترکیه را از طریق سایت اداره مهاجرت ترکیه به آدرس  e-ikamet.goc.gov.trثبت کنید. پس از ورود به سایت، فرم‌هایی در مقابل شما قرار می‌گیرد که به فرم راندوو ترکیه شهرت دارد و باید آن‌ها را پر کنید.

وارد کردن اطلاعات درست و دقیق بسیار مهم است زیرا صحت اطلاعات بررسی می‌شود؛ به عنوان مثال، اگر شما در بخش مربوط به شغل فرم راندوو ترکیه، هنگام درخواست ویزای توریستی گزینه کار کردن (çalışıyorum) را انتخاب کنید، قطعا درخواست شما رد خواهد شد زیرا مطابق قوانین ترکیه، افرادی که اقامت توریستی می‌گیرند، اجازه کار ندارند. البته شما با داشتن مجوز کار در ترکیه، اجازه انجام کار و فعالیت قانونی در ترکیه را دارید.

درخواست راندوو ترکیه

تعیین زمان مصاحبه

بعد از پر کردن فرم راندوو ترکیه، زمان مصاحبه (زمان مراجعه حضوری به اداره مهاجرت) به صورت پیامک برای شما ارسال می‌شود. شما باید در زمان اعلام شده در محل تعیین شده حاضر شوید، عدم حضور شما باعث لغو قرار ملاقات شده و برای تعیین زمان دیگر باید حداقل دو هفته منتظر بمانید سپس اجازه تکمیل مجدد فرم به شما داده می‌شود.

توجه داشته باشید که با توجه به تعداد درخواست‌ها ممکن است صف انتظار برای مراجعه حضوری به سه ماه نیز برسد بنابراین توصیه می‌کنیم که در اولین زمان تعیین شده، حتما مراجعه کنید.

چند نکته مهم در زمان راندوو

۱- حضور سر وقت اهمیت دارد بنابراین به شما توصیه می‌کنیم که شهر و محلی را برای مراجعه حضوری انتخاب کنید که دسترسی به آن برای شما ساده‌تر باشد تا به‌راحتی بتوانید وقت‌شناسی خود را به مامورین اداره مهاجرت نشان دهید و سرعت پاسخ‌گویی به کار شما افزایش یابد.

نکته مهم-حضور سر وقت

۲- شما می‌توانید برای گرفتن راندوو ترکیه به صورت حضوری به اداره مهاجرت بروید؛ برای این کار، باید ویزای توریستی گرفته و در مدت 90 روزی که اجازه اقامت دارید، کارهای مربوط به راندوو ترکیه را انجام دهید تا بتوانید کارهای مصاحبه را نیز انجام دهید؛ توصیه می‌کنیم به محض ورود به ترکیه برای انجام کارها اقدام کنید زیرا فرایند درخواست تا تعیین زمان ملاقات طولانی است. اگر در مدت زمان مجاز اقامت موفق به گرفتن زمان مصاحبه نشدید، پیشنهاد می‌کنیم که به ایران برگردید و پس از گذر سه ماه، دوباره اقدام کنید.

۳- دولت ترکیه شماره تماس 157 را برای پیگیری کارهای امور مهاجرت و تعیین زمان راندوو درنظر گرفته است؛ بنابراین اگر پس از طی مراحل اداری و پر کردن فرم راندوو ترکیه، زمان ملاقات برای شما تعیین نشد، با این شماره موضوع را پیگیری کنید.

چگونه اجاره نامه محل سکونت را نوتر کنید؟

در ترکیه، به دفاتر اسناد رسمی، نوتر خانه می‌گویند. شما برای رسمی کردن یک اجاره نامه باید آن را به این دفاتر ببرید تا آن را تایید کنند.

نوتر اجاره نامه محل سکونت

 • برای نوتر کردن اجاره نامه، پاسپورت، اجاره نامه و همراهی صاحب خانه با مدارک شناسایی لازم است.
 • هزینه نوتر کردن حدود 400 الی 500 لیر است که توسط شما پرداخت خواهد شد.
 • اگر قصد مسافرت خانوادگی دارید، باید اجاره نامه را به تعداد اشخاص خانواده نوتر کنید.

همه چیز درباره پاسپورت ترکیه

خرید بیمه درمانی در ترکیه

شما باید برای مدت اقامت خود از طریق یکی از ارگان‌های ارائه خدمات بیمه ترکیه، اقدام به تهیه بیمه نامه کرده و اطلاعات آن را در فرم راندوو ترکیه وارد نمایید.

برای آشنایی با بهترین بیمه درمانی ترکیه کلیک کنید.

گرفتن کد مالیاتی

پس از ورود به ترکیه باید به اداره مالیات بروید تا کد مالیاتی برای شما صادر شود. این کد برای پرداخت‌های دولتی مثل حق خاک، هزینه کارت کیملیک و… کاربرد دارد.

گرفتن کد مالیاتی

پرداخت حق خاک ترکیه

پول خاک ترکیه با توجه به سن شخص تعیین می‌شود که مبلغ آن برای افراد بالای 18 سال معادل 80 دلار و برای افراد زیر 18 سال معادل 40 دلار است. جالب است بدانید که این هزینه در فرم راندوو ترکیه نیز آمده است و هزینه آن، مطابق با نرخ روز دلار تعیین می‌شود.

شما می‌توانید از طریق اداره مالیات اقدام به پرداخت آن نمایید.

برای آشنایی بیشتر با جریمه حق خاک در ترکیه کلیک کنید!

مصاحبه راندوو ترکیه

شما مطابق با زمان تعیین شده باید به اداره مهاجرت ترکیه بروید تا فرایند تشکیل پرونده آغاز شود. سپس شما را به یک اتاق و کارشناس ارجاع می‌دهند تا مدارک شما را بررسی کرده و چند سوال از شما بپرسند.

مصاحبه راندوو ترکیه

بهتر است با لباس‌های مناسب همراه با گردش حساب بانکی ترکیه در اداره حاضر شوید؛ زیرا تمکن مالی برای دریافت یک سال اقامت در سال 2023 برای هر فرد، 100 هزار لیر تعیین شده است.

چقدر طول می‌کشد تا کارت اقامت ترکیه را دریافت کنید؟

پس از ثبت راندوو و درخواست اقامت، شما 10 الی 15 روز برای تحویل مدارک وقت دارید. پس از آن، 10 روز زمان نیاز است تا فرایند بررسی مدارک شما تکمیل شده و کارت کیملیک (کارت اقامت) برای شما صادر شود؛ یعنی از زمان درخواست تا صدور کارت، حدود 30 روز زمان نیاز است.

کیملیک چیست؟ برای آشنایی بیشتر کلیک کنید!

ریجکت شدن (رد شدن) درخواست اقامت ترکیه

اگر با درخواست شما بنا به هر دلیلی موافقت نشود، شما باید ظرف 10 روز از خاک ترکیه خارج شوید و هنگام خروج، جریمه اضافه اقامت از شما گرفته می‌شود. گاهی ممکن است 6 تا 12 ماه اجازه درخواست مجدد اقامت به شما داده نشود. البته شما حق اعتراض به رای صادر شده را دارید اما در بیشتر موارد، رای تغییر نخواهد کرد.

رد شدن درخواست اقامت

با مزایای اقامت توریستی در ترکیه آشنا شوید!

سخن پایانی

اگر قصد اقامت در ترکیه را دارید، با اصطلاح راندوو ترکیه آشنا هستید و می‌دانید که باید اقدام به پر کردن فرم راندوو ترکیه از طریق سایت نمایید سپس در زمان تعیین شده برای مصاحبه و مراجعه حضوری همراه با مدارک لازم به اداره مهاجرت ترکیه بروید تا درخواست شما بررسی شده و کارت اقامت دریافت کنید. راندوو در ترکیه اقدامی برای نظارت و خدمات بهتر ترکیه به مهاجرین است. ما در این مقاله نکات ضروری مرتبط با راندوو را برای شما شرح دادیم؛ اگر همچنان سوالی در ذهن شما هست که بدون پاسخ مانده، با ما در تماس باشید.

5/5 - (2 امتیاز)

پیام بگذارید