قدرت پاسپورت ترکیه در برابر پاسپورت یونان

2023-06-04
0 نظر
مقایسه پاسپورت ترکیه با یونان

مقایسه پاسپورت ترکیه با یونان ؛ برای آن دسته از افرادی که به دنبال مهاجرت هستند بسیار مهم است. ترکیه و یونان هر دو کشورهای اروپایی محسوب می‌شوند که دارای شهرهای ساحلی و زیبایی هستند. به همین دلیل مورد توجه بسیاری از افرادی قرار می‌گیرند که قصد اقامت در کشور آرامی را دارند.

درک درست از تفاوت پاسپورت ترکیه با یونان کمک زیادی به انتخاب مقصد مناسب می‌کند.  در این مقاله به مقایسه پاسپورت ترکیه با یونان پرداخته تا افرادی که قصد مهاجرت دارند، امکان تصمیم‌گیری داشته باشند. با آریا کوئین همراه باشید.

آشنایی با موقعیت جغرافیایی و جمعیتی ترکیه و یونان

یونان همانند ترکیه، کشوری اوراسیایی محسوب می‌شود که در جنوب‌شرقی اروپا و جنوب شبه جزیره بالکان قرار گرفته است. ترکیه همسایه غربی یونان محسوب شده و با یکدیگر مرز مشترک زمینی دارند. همچنین دریای سیاه در بین دو کشور قرار گرفته است.

موقعیت ترکیه و یونان

در حدود 80 درصد از مناطق مختلف یونان کوهستانی هستند. آب و هوای شهر آتن مدیترانه‌ای است و نسبت به ترکیه تابستان‌های گرم‌تری دارد. طبق آخرین سرشماری، یونان حدود 11 میلیون نفر جمعیت دارد. اکثر کسانی‌که یونان را برای مهاجرت انتخاب می‌کنند، قصد اقامت طولانی در این کشور را ندارند و بعد از مدت به سایر کشورهای اروپایی می‌روند.

اما ترکیه برخلاف یونان دارای آب و هوای معتدل‌تری است. ترکیه از سه طرف به دریاهای سیاه، مرمره، اژه و مدیترانه راه دارد و شهرهای بزرگی هم‌چون آنکارا، استانبول، آنتالیا، ازمیر و.. در این کشور پذیرای مسافرین و مهاجرین هستند.

آخرین قوانین اقامت ترکیه

قدرت پاسپورت ترکیه در برابر پاسپورت یونان

اگر قصد دارید تا بین ترکیه و یونان، کشوری را برای مقصد نهایی مهاجرت انتخاب کنید باید به تفاوت پاسپورت ترکیه با یونان توجه کافی داشته باشید. برای انتخاب مقصد مهاجرت به قدرت پاسپورت توجه داشته باشید:

1- مقایسه پاسپورت ترکیه با یونان به لحاظ اقتصاد دو کشور

یونان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است به همین دلیل یورو به‌عنوان واحد پول این کشور محسوب می‌شود. هرچند که یونان عضو اتحادیه اروپاست، اما به‌لحاظ اقتصادی دارای مشکلات گسترده‌ای است.  از همین‌رو، سیاست‌مداران یونانی با ورود مهاجرین جدید به این کشور به‌شدت مقابله می‌کنند و همیشه اخبار ناگواری از برخورد گارد ساحلی یونان با مهاجرین در رسانه‌ها منتشر می‌شود.

مقایسه اقتصادی پاسپورت ترکیه با یونان

اما از سویی دیگر در مقایسه پاسپورت ترکیه با یونان باید به اقتصاد رو به رشد ترکیه اشاره کرد. هرچند ترکیه در سالیان اخیر با تورم 19 درصدی روبه‌رو بوده است، اما سیاست‌مداران این کشور توانسته‌اند با تسهیل زیرساخت‌های گردشگری و تجاری، امکان ورود سرمایه‌گذاران و رشد اقتصادی قابل‌توجه‌ای را به‌وجود آورند.
با داشتن پاسپورت ترکیه، افراد مقیم این کشور امکان سرمایه‌گذاری در طرح‌های سودآور بسیاری را دارند.

همه چیز درباره پاسپورت ترکیه

2- تفاوت پاسپورت ترکیه با یونان به لحاظ سفر به کشورهای دیگر

یونان کشوری عضو اتحادیه اروپا محسوب می‌شود و با داشتن پاسپورت این کشور، امکان سفر به کشورهای حوزۀ شنگن وجود دارد. با داشتن پاسپورت یونان امکان سفر به 186 کشور جهان بدون نیاز به اخذ ویزا وجود دارد. علاوه‌بر پاسپورت یونان برای سفر به کشورهای نظیر آمریکا و کانادا، نیاز به ویزای الکترونیک (eTA) نیز دارید.

سفر با پاسپورت-ترکیه یا یونان

از سویی دیگر با داشتن پاسپورت ترکیه، امکان سفر به 72 کشور جهان بدون اخذ ویزا وجود دارد. البته در 46 کشور دیگر نیز در فرودگاه‌های مقصد با پاسپورت ترکیه امکان اخذ ویزای فرودگاهی خواهید داشت.  البته به احتمال زیاد ترکیه به زودی به معاهده شنگن می‌پیوندد و اتباع ترک بدون نیاز به اخذ ویزا به تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفر کنند.

بنابراین در مقایسه پاسپورت ترکیه با یونان باید بگوییم که تفاوت چندانی بین آن‌ها وجود ندارد و حتی پاسپورت ترکیه قدرتمندتر است.

صفر تا صد خرید خانه در ترکیه

3- نحوه دریافت پاسپورت ترکیه و یونان

برای مقایسه پاسپورت ترکیه با یونان باید به نحوۀ دریافت و مدت زمان مورد نیاز توجه داشت.

در ترکیه امکان دریافت حق شهروندی از روش‌های مختلفی وجود دارد:

  1. خرید ملک یا سرمایه‌گذاری: پاسپورت ترکیه را با خرید ملک یا سرمایه‌گذاری در این کشور دریافت خواهید کرد؛
  2. دریافت پاسپورت تحصیلی: با پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه، امکان دریافت پاسپورت این کشور وجود دارد؛
  3. اقامت از طریق اشتغال به کار در ترکیه: فعالیت شرکت‌های اروپایی در کنار رشد اقتصادی و فرهنگ بالای مردم ترکیه موجب شده است تا افراد بسیاری ترکیه را برای کار انتخاب کنند؛
  4. ازدواج در ترکیه: اگر هر فرد مهاجری با اتباع ترکیه ازدواج کند، امکان دریافت پاسپورت این کشور را بعد از 5 سال خواهد داشت.

طریقه دریافت پاسپورت-ترکیه

در یونان نیز پاسپورت به شیوه‌های مختلفی به افراد متقاضی داده می‌شود:

  1. سرمایه‌گذاری: متقاضیان اقامت در یونان از طریق سرمایه‌گذاری، گلدن ویزای یونان را دریافت می‌کنند. خرید ملک نیز از راهکارهای دیگر برای دریافت پاسپورت یونان است؛
  2. پاسپورت کاری یونان: اگر از شرکتی در یونان تقاضای کار داشته باشید، پاسپورت یک ساله موقت یونان داده می‌شود و پس از 7 سال پاسپورت دائم داده می‌شود؛
  3. پاسپورت تحصیلی: پاسپورتی موقت است که پس از اتمام تحصیل باید به پاسپورت کاری تبدیل شود؛
  4. ازدواج در یونان: اگر فردی غیریونانی با یک یونانی ازدواج کند بعد از 3 تا 7 سال امکان دریافت پاسپورت و حق شهروندی این کشور را به‌دست می‌آورد؛
  5. دریافت پناهندگی از یونان: با دریافت پناهندگی سیاسی از یونان، پاسپورت این کشور را خواهید داشت، اما برای بازگشت به ایران با مشکل مواجه می‌شوید.

طریقه دریافت پاسپورت-یونان

4- مقایسه پاسپورت ترکیه با یونان از لحاظ اشتغال

در مقایسه پاسپورت ترکیه با یونان باید به شرایط اشتغال در این دو کشور توجه داشت. ترکیه در صنعت گردشگری و پوشاک رشد قابل توجه‌ای داشته است. همچنین ایرانیان بسیاری این کشور را برای سفر انتخاب می‌کنند. برای همین اشتغال و اقامت در ترکیه برای ایرانیان ساده‌تر شده است.

هرچند با دریافت پاسپورت یونانی امکان اشتغال در این کشور را خواهید داشت و متوسط حقوق بیشتری از دریاکیه می‌گیرید، اما باید به هزینه‌های زیاد زندگی در یونان به نسبت ترکیه توجه کنید.

شغل-ترکیه و یونان

با مزایای پاسپورت ترکیه آشنا شوید!

5- تفاوت فرهنگی دو کشور ترکیه و یونان

اکثر مردم یونان مسیحی ارتدوکس هستند و قوانین مخصوص به خودشان را دارند. آیین خاص مردم یونان موجب شده تا فرهنگ آن‌ها با مهاجران تفاوت‌های اساسی داشته باشد. اما دین مردم ترکیه و فرهنگ زندگی آن‌ها یا ایرانیان تشابه زیادی دارد. در مقایسه پاسپورت ترکیه با یونان باید به مسائل فرهنگی برای زندگی در این دو کشور توجه داشت.

همه چیز درباره اخذ اقامت دائم ترکیه

فرهنگ- یونان و ترکیه

سخن پایانی

مقایسه پاسپورت ترکیه با یونان برای دریافت اقامت ضروری است. تفاوت پاسپورت ترکیه با یونان از لحاظ اعتبار، اشتغال، اقتصاد، آسایش زندگی و.. باید بررسی شود تا بهترین انتخاب توسط متقاضیان صورت گیرد. برای دریافت مشاوره در زمینه مهاجرت با ما تماس بگیرید.

5/5 - (2 امتیاز)

پیام بگذارید