دلایل ریجکت شدن اقامت توریستی در ترکیه

2023-06-12
0 نظر
تمدید اقامت توریستی-ترکیه

بسیاری از مسافران و گردشگران به دنبال تمدید اقامت توریستی در ترکیه هستند. اما باید توجه داشت که دولت ترکیه همیشه با تمدید اقامت موافقت نمی‌کند. ریجکت شدن اقامت توریستی ترکیه دلایل متعددی دارد. علل تمدید یا ریجکت شدن درخواست اقامت توریستی ترکیه به شرایط افراد بستگی دارد. با آریا کوئین همراه شوید.

شرایط تمدید اقامت توریستی در ترکیه برای سال ۲۰۲۳

رشد فضای گردشگری در شهرهای مختلف ترکیه باعث شده تا ایرانیان بسیاری این کشور را برای اقامت توریستی خود انتخاب کنند. اما ویزای توریستی ترکیه دارای شرایط خاصی است و افراد تنها برای مدت زمان مشخص امکان اقامت در این کشور را دارند.

قانون تمدید اقامت

اگر فردی قصد تمدید اقامت توریستی در ترکیه را داشته باشد باید با آخرین قوانین دولت ترکیه در این زمینه آشنایی داشته باشد تا با مشکلی مواجه نشود. طبق قانون اقامت در ترکیه، تمامی افرادی که پاسپورت معتبر از کشور مبدا داشته باشند برای مدت سه ماه امکان اقامت توریستی در ترکیه را دارند.

در مدت این سه ماه (89 روز) فرد علاوه‌بر گردشگری، فرصت کافی برای یافتن کار، خرید ملک، پذیرش دانشگاه و.. را خواهد داشت. این مدت زمان، موقعیتی مناسب برای تبدیل اقامت توریستی به اقامت موقت با دائم است.

آخرین قوانین اقامت ترکیه

تمدید اقامت توریستی ترکیه برای ایرانیان

اما اگر فردی قصد داشته باشد تا برای مدت بیشتر از ۹۰ روز قانونی در ترکیه برای گردش و تفریح باقی بماند باید نسبت به تمدید اقامت توریستی در ترکیه اقدام کند. برای تمدید اقامت گردشگری ترکیه، ایرانیان باید قبل از 90 روز قانونی، تقاضای اقامت موقت یک ساله را به افسر اداره مهاجرت ارائه دهند. تمدید اقامت توریستی در صورت موافقت اداره مهاجرت ترکیه تا یک سال نیز افزایش می‌یابد.

تمدید یا ریجکت شدن اقامت

همه چیز درباره پاسپورت ترکیه

علل تمدید یا ریجکت شدن اقامت توریستی ترکیه

هرچند که اقتصاد در ترکیه بر پایه گردشگری است، اما قوانین اداره مهاجرت این کشور سال‌به‌سال سخت‌تر از قبل می‌شود و برای تمدید اقامت توریستی سخت‌گیری‌های زیادی می‌شود. در حال حاضر دلایل ریجکت شدن اقامت توریستی در ترکیه بسیار گسترده هستند، اما تا حدود زیادی این موضوع به سلیقه شخصی و برداشت افسر اداره مهاجرت بستگی دارد. نکات زیر در تمدید یا ریجکت شدن تقاضای تمدید باید مورد توجه قرار گیرند:

1- ارائه مدارک مرتبط با اقامت

متقاضی باید مدارکی را دال بر نیاز برای ادامه حضور در این کشور ارائه دهد. خرید ملک، اشتغال، اجاره منزل، تحصیل و.. از جمله دلایلی هستند که احتمال تمدید اقامت را افزایش می‌دهند.

مدارک مرتبط با اقامت

البته در بسیاری از شهرهای ترکیه مانند آنکارا، آنتالیا و ازمیر اجازه اقامت توریستی به علت اجاره خانه را نمی‌دهند. حتی اداره مهاجرت استانبول نیز قوانین تمدید اقامت توریستی را سخت‌تر کرده است و تنها برای افرادی که خانه‌ای به ارزش حداقل 75 هزار دلار خریده‌اند، اجازه تمدید اقامت را می‌دهد.

نوماراتاژ چیست؟ همه چیز درباره شرایط دریافت نوماراتاژ

2- پیگیری به‌موقع پرونده تمدید اقامت در ترکیه

متقاضیان باید برای تمدید اقامت خود سریع‌تر اقدام کنند تا با بررسی علل تمدید یا ریجکت شدن اقامت توریستی ترکیه، امکان برنامه‌ریزی لازم را داشته باشد. ارائه مدارک زیر در زمان تمدید الزامی است:

  • فرم راندوو
  • کپی صفحه اول پاسپورت به همراه آخرین مهر ورود به ترکیه
  • داشتن کارت کیملیک
  • بیمه‌نامه معتبر
  • پرداخت هزینه حق خاک ترکیه
  • برگه نفوس
  • قبض به نام و اجاره‌نامه معتبر

بررسی علت های ریجکت-اقامت توریستی

3- سخت‌گیری از دلایل ریجکت شدن اقامت توریستی ترکیه

به‌طور معمول تقاضای تمدید اقامت توریستی ترکیه تمدید نمی‌شود، به همین دلیل بهتر است از ابتدا، تقاضای اقامت یک‌ساله بدهید یا با پرداخت هزینه خاک ترکیه برای دو یا سه ماه اضافه‌تر در ترکیه بمانید. از مهمترین دلایل ریجکت شدن اقامت توریستی، اشتباه وارد کردن اطلاعات یا کتمان حقیقت در اداره مهاجرت است. همچنین فرد متقاضی باید دلایل منطقی برای تمدید اقامت خود را مطرح کند.

شرایط سفر به آمریکا با پاسپورت ترکیه

4- پرداخت هزینه تمدید اقامت

یکی از منابع درآمدی دولت ترکیه پول‌هایی است که گردشگران برای سفر و اخذ ویزای این کشور پرداخت می‌کنند. اداره مهاجرت ترکیه علاوه‌بر دریافت هزینه خاک ترکیه (60 دلار ماهیانه که ماه‌به‌ماه به‌صورت پلکانی افزایش می‌یابد)، حق راندوو (200 تا 900 لیر)، هزینه‌ای هم برای کارت اقامت (90 لیر) دریافت می‌کند. همچنین متقاضیان باید یک بیمه‌نامه معتبر یک‌ساله خریداری نمایند.

هزینه تمدید اقامت

کیملیک چیست؟ برای آشنایی بیشتر کلیک کنید!

5- اشتغال به کار با اقامت توریستی ترکیه

باید توجه داشت که از دلایل ریجکت شدن اقامت توریستی ترکیه، کار با این مجوز اقامت است. برای کار در این کشور باید از اداره کار ترکیه مجوز لازم را دریافت کنید و نسبت به دریافت ویزای کاری ترکیه اقدام کنید.

6- عدم تمدید اقامت توریستی ترکیه بعد از یک سال

به‌طور معمول اقامت توریستی به سختی در ترکیه تمدید می‌شود. اگر اقامت توریستی برای مدت یک سال تمدید شود، احتمال تمدید مجدد آن وجود ندارد. در چنین شرایطی فرد متقاضی باید نسبت به ترک خاک ترکیه اقدام کند تا بعد از گذشت مدتی مجدد مجوز اقامت توریستی به او داده شود.

7- نیاز به مراجعه حضوری برای تمدید اقامت توریستی

نکته مهم برای تمدید اقامت توریستی در ترکیه این است که به تقاضاهای آنلاین در این زمینه رسیدگی نمی‌شود و فرد متقاضی باید به‌صورت حضوری به اداره مهاجرت، ایستگاه‌های پلیس یا سفارتخانه‌های این کشور مراجعه کرده و تقاضای خود را مطرح کند.

مراجعه حضوری-تمدید اقامت

با مزایای اقامت توریستی در ترکیه آشنا شوید!

8- مدت اعتبار پاسپورت

باید توجه داشت که از علت تمدید یا ریجکت شدن اقامت توریستی ترکیه، پایان اعتبار پاسپورت افراد است. به همین دلیل قبل از تقاضای تمدید نسبت به تعویض پاسپورت ایرانی از طریق سفارت یا کنسولگری‌های ایران در ترکیه اقدام کنید.

دفتر اسناد رسمی در ترکیه

سخن پایانی

تمدید اقامت توریستی در ترکیه برای بسیاری از مسافرانی اهمیت دارد که قصد دارند مدت زمان بیشتری را در این کشور بمانند. در سالیان اخیر دولت ترکیه، قوانین سخت‌گیرانه‌ای در زمینه تمدید اقامت توریستی وضع کرده است.
دلایل ریجکت شدن اقامت توریستی در ترکیه متنوع است. از همین‌رو برای بررسی علل تمدید یا ریجکت شدن اقامت توریستی ترکیه بهتر است با کارشناسان شرکت‌های مهاجرتی مشورت کنید تا با اطلاعات کاملی نسبت به تمدید اقامت اقدام کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

پیام بگذارید