شرایط کار در کشور قبرس شمالی چگونه است؟

2023-04-25
0 نظر
کار در قبرس شمالی

از شرایط کار در قبرس شمالی چه می دانید؟ این روزها مردم بسیاری به قصد اخذ اقامت و پاسپورت به قبرس شمالی مهاجرت می‌کنند. یکی از دلایل انجام این کار راه‌اندازی کسب ‌و کار و اشتغال است. ازآنجایی‌که قبرس شمالی در وضعیت اقتصادی مطلوبی قرار دارد این نوع مهاجرت عاقلانه است.

اما مشکلی که وجود دارد این است که افراد در بدو ورود به کشور قبرس یا در زمان یافتن کار با شرایط کاری در این کشور آشنایی ندارند و بنابراین شکست می‌خورند. به همین سبب هم ما تصمیم گرفتیم در این مقاله شرایط کار در قبرس شمالی را بررسی کنیم. اگر شما هم به دنبال کار در قبرس شمالی هستید تا پایان با آریا کوئین همراه شوید.

ورود به کشور قبرس

آشنایی با قبرس شمالی

کشور قبرس جزیره‌ای در قسمت شرق دریای مدیترانه است. این کشور زیبا در سال ۱۹۷۴ در پی کودتای یونانیان و حمایت دولت ترکیه از ترک‌نشین‌های ساکن آن به ۲ بخش شمالی و جنوبی تقسیم شد.

کشور قبرس

قسمت شمالی آن‌که تحت حاکمیت ترکیه قرار دارد و جمهوری قبرس شمالی نامیده می‌شود، عمده درآمدش از طریق کاشت و پرورش گندم، جو، سیب‌زمینی و مرکبات است.

برای آشنایی بیشتر با قبرس شمالی کلیک کنید!

فرصت های شغلی و نرخ بیکاری در قبرس شمالی

این کشور همچنین از صنعت توریسم و گردشگری بسیار خوبی برخوردار است و به‌این‌ترتیب فرصت‌های شغلی بسیاری در حوزه گردشگری برای جوانان جویای کار ایجاد کرده است. اقتصاد این کشور بر اساس بازار آزاد و در حال حاضر نرخ رشد اقتصاد قبرس شمالی ۹ درصد و نرخ تورم آن کمتر از ۲ درصد است.

فرصت شغلی قبرس شمالی

تعداد بیکاران این کشور نیز اندک بوده و در شرایط کنونی بر اساس آمار اعلام شده توسط سایت trading economics نرخ بیکاری قبرس شمالی ۵/۱ درصد است. افراد جویای کار در قبرس شمالی باید از یکسری قوانین، شرایط و مقررات آشنا باشند. در ادامه به بیان این شرایط لازم می‌پردازیم.

انواع مجوزهای کار صادر شده در قبرس شمالی:

در قبرس شمالی ۵ دسته مجوز کار صادر می‌شود. این پنج دسته شامل:

 1. مجوز کار اولیه: این مجوز از ۳۰ روز اعتبار برخوردار است و برای افرادی که قصد کار کردن در کشور قبرس را دارند صادر می‌گردد. درخواست صدور آن معمولاً توسط کارفرمای بالقوه صورت می‌پذیرد و برای اخذ آن تسلط به زبان الزامی است.
 2. مجوز کار محدود: این نوع از مجوزها از ۶ ماه تا ۱ سال اعتبار برخوردار هستند و تا ۲ سال قابلیت تمدید دارند. لازم به ذکر است که مجوز کار محدود تنها برای شرکت‌های ثبت شده در قبرس شمالی قابل‌استفاده است.
 3. مجوز کار (TRNC): این نوع از پاسپورت با داشتن ۹۰ روز اعتبار به کارگران خارجی که برای نصب، نگهداری، تعمیر یا ارائه آموزش‌های مربوط به استفاده از کالاها و ماشین‌آلات وارداتی به این کشور می‌آیند، تعلق می‌گیرد.
 4. مجوز کار دانشجویی: همان‌طور که از نامش پیداست این مجوز به دانشجویان تعلق دارد و توسط کارفرما برای دانشجو اخذ می‌گردد. البته این مجوز در صورتی قابل دریافت است که دانشجو در جایی به‌غیراز کلوپ‌های شبانه، کازینوها، قمارخانه‌ها و … مشغول به کار باشد. مدت‌زمان اعتبار آن بسته به مدت‌زمان لازم برای کار متغیر است.
 5. مجوز تأسیس کسب‌وکار: این مجوز با دارا بودن ۶ ماه تا ۱ سال اعتبار مختص شرکای خارجی و اعضای هیئت‌مدیره شرکت‌های حقوقی ثبت شده در قبرس شمالی است. این مجوز را می‌توان برای مدت ۲ سال نیز تمدید کرد.

مجوزهای کاری کشور قبرس

از شرایط خرید ملک در قبرس شمالی چه می دانید؟

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار در قبرس شمالی

 • پاسپورت دارای حداقل ۲ سال اعتبار
 • دعوت‌نامه کاری
 • قرارداد مربوط به اجاره محل اقامت در کشور قبرس شمالی
 • فرم درخواست تکمیل شده ویزای کاری

با شرایط اخذ اقامت قبرس شمالی آشنا شوید!

ویزای کار قبرس شمالی

نکات و شرایط لازم جهت اخذ ویزای کار قبرس شمالی

 • اخذ ویزای کار در قبرس شمالی مستلزم تسلط به یکی از زبان‌های ترکی و یا انگلیسی است.
 • اخذ ویزای کار به‌طور مستقیم امکان‌پذیر نیست و در آغاز یک کارفرما باید جهت صدور این ویزا برای متقاضی دعوت‌نامه ارسال کند. سپس متقاضی بایستی با در دست داشتن این دعوت‌نامه و مدارک لازم به سفارت مراجعه کند.
 • مجوز اولیه پس از صادر شدن باید توسط کارفرما به وزارت کار و تأمین اجتماعی ارسال گردد.
 • کارفرما موظف است ظرف ۱۵ روز از تاریخ ورود متقاضی کار به وزارت کار مراجعه کرده و مراحل تکمیلی را انجام دهد.

رعایت نکات و شرایط بالا درنهایت منجر به دریافت مجوز و درج آن در پاسپورت می‌شود. به خاطر داشته باشید بدون اخذ ویزای کار امکان ورود و کار کردن در این کشور وجود ندارد و به هیچ طریقی نمی‌توان از گرفتن ویزا صرف‌نظر کرد.

هزینه های ویزای کار

هزینه‌های لازم جهت دریافت ویزای کار قبرس شمالی:

پرداخت هزینه‌های لازم برای صدور ویزای کار بر عهده کارفرما است. میزان این مبالغ در جدول زیر ارائه شده است.

نوع مجوز کار هزینه پرداختی (لیر)
کار موقت ۱۶۰-۷۰۰
کسب‌وکار ۷۳۷
کار دانشجویی ۹۶-۱۹۲

میزان درآمد قبرس شمالی

میزان درآمد مشاغل مختلف در قبرس شمالی:

به‌منظور آشنایی و شناخت بازار کار مشاغل در ترکیه جدول درآمد تعدادی از مشاغل در جدول زیر ارائه شده است.

عنوان شغل درآمد ماهانه عنوان شغل درآمد ماهانه
حسابدار ۱۱۳۵۹ لیر منشی ۷۳۸۵ لیر
دستیار اداری ۷۵۲۸ لیر کارمندان دولتی ۶۳۹۴ لیر
دامپزشک ۱۲۴۷۷ لیر مکانیک خودرو ۸۰۸۳ لیر
مشاور مالی ۱۶۴۷۷ لیر کارگر ساختمان ۷۵۲۸ لیر
معمار ۱۳۰۵۷ لیر مهندس ۱۶۷۶۲ لیر
جوشکار ۸۰۷۴ لیر معلم زبان انگلیسی ۱۰۳۶۰ لیر
مترجم ۱۰۳۶۸ لیر دندان‌پزشک ۱۶۳۶۵ لیر
پزشک ۱۴۸۳۷ لیر پرستار ۹۳۴۳ لیر
سرآشپز ۱۰۹۵۷ لیر وکیل ۱۴۴۴۳ لیر
گارسون ۸۲۵۹ لیر افراد بازنشسته ۳۵۰۰-۷۰۰۰ لیر

با شرایط خرید خانه در ترکیه آشنا شوید!

سخن آخر:

افراد مختلف با اخذ ویزا و کار کردن در قبرس شمالی ضمن آشنایی با مردم جدید، قادر خواهند بود اقامت دائم این کشور را اخذ و از امکانات گوناگون موجود استفاده کنند؛ اما کار مناسب بسته به تخصص، مهارت، سطح تحصیلات، درآمد و شرایط و … برای هر فرد با دیگری متفاوت است؛ اما مطالعه مطالب ارائه شده در این مقاله می‌تواند به متقاضیان جویای کار کمک کند تا با دید بازتری تصمیم بگیرند و موفق شوند. ما هم امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما مفید باشد. از اینکه تا پایان با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

5/5 - (1 امتیاز)

پیام بگذارید