با انواع پاسپورت ترکیه آشنا شوید!

2023-03-20
0 نظر
انواع پاسپورت ترکیه

انواع مختلفی از پاسپورت ترکیه وجود دارد که اتباع ترکیه با توجه به شرایطی که دارند، یکی از آن‌ها را دریافت می‌کند. انواع پاسپورت ترکیه را برای سهولت در دسته‌بندی به چهار رنگ تقسیم کرده‌اند: سبز، قرمز، مشکی، خاکستری. ویژگی انواع پاسپورت ترکیه با هم متفاوت است. هر کدام از این پاسپورت‌ها مزایای خاص خود را دارند که در ادامه شما را با مزایای انواع پاسپورت ترکیه آشنا خواهیم کرد.

آنچه در این یادداشت می خوانید!

همه چیز درباره انواع پاسپورت ترکیه

راه‌های مختلفی برای گرفتن شهروندی ترکیه و پاسپورت آن وجود دارد که به‌طور خلاصه شامل 4 مورد است؛ خرید ملک با ارزش بیش‌از 400 هزار دلار، داشتن شغل با اجازه نامه رسمی، ازدواج کردن با یک شهروند ترک، سرمایه‌گذاری در بانک‌های ترکیه با اعتبار بیش‌از 500 هزار دلار به مدت بیش‌از 3 سال و… که نتیجه آن دریافت پاسپورت عمومی یا قرمز است.

رنگ های پاسپورت ترکیه

همه چیز درباره پاسپورت ترکیه

با هر کدام از انواع پاسپورت ترکیه آشنا شوید:

پاسپورت عمومی، پاسپورت قرمز (Bordo pasaport)

یکی از انواع پاسپورت ترکیه، پاسپورت قرمز است. این پاسپورت به افرادی تعلق می‌گیرد که شهروند ترکیه‌اند؛ یعنی شهروندان عادی ترکیه و افرادی که با یکی از روش‌های اقامت دائم ترکیه، حالا دیگر شهروند ترکیه به حساب می‌آیند.

پاسپورت قرمز ترکیه

برای دریافت این پاسپورت باید درخواست خود را به اداره نفوس ترکیه بدهید تا آن را بررسی کند و اگر مشمول دریافت آن باشید، برایتان صادر می‎‌شود. اگر سن فرد بالای 18 سال باشد، اعتبار پاسپورت صادر شده 10 سال خواهد بود و برای متقاضیان زیر 18 سال، با اعتبار 5 ساله صادر خواهد شد. از جمله مزایای پاسپورت قرمز، فراهم کردن امکان مسافرت به کشورهای زیادی است که نیازی به صدور ویزا برای ورود به آن کشور نخواهید داشت.

با مزایای پاسپورت ترکیه آشنا شوید!

پاسپورت دیپلماتیک، پاسپورت مشکی (Siyah pasaport)

دیپلمات‌های ترکیه، رئیس جمهورهای سابق ترکیه، رئیس‌های شهرداری، اعضای دیوان عالی عدالت و…، افرادی هستند که پاسپورت مشکلی دریافت خواهند کرد پس این پاسپورت عمومی نیست که شما بتوانید آن را داشته باشید.

پاسپورت مشکی ترکیه

پاسپورت خدمات ترکیه، پاسپورت خاکستری (Gri pasaport)

مامورهای دولت، افرادی که برای انجام کار به خارج از کشور فرستاده شده‌اند، روزنامه‌نگارهایی که پاسپورت مشکی یا سبز برای آن‌ها صادر نشده است، افرادی هستند که پاسپورت خاکستری برایشان صادر خواهد شد. مزیت این پاسپورت، فراهم کردن امکان سفر به کشورهای خارجی بدون نیاز به صدور ویزا است.

پاسپورت خاکستری ترکیه

آخرین قوانین اقامت ترکیه

پاسپورت ویژه، پاسپورت سبز (Yesil pasaport)

اعتبار این پاسپورت از مهرهایی است که روی آن ثبت شده و به کارکنان رسمی دولت، نماینده‌های مجلس، کارکنان سابق شهرداری و… تعلق می‌گیرد. این پاسپورت اگر فاقد مهر باشد، اعتباری ندارد.

پاسپورت سبز ترکیه

هزینه دریافت انواع پاسپورت ترکیه

جالب است بدانید که صدور پاسپورت بدون هزینه نیست. هزینه دریافتی وابسته به مدت زمان اعتبار پاسپورت است که طبق جدول زیر محاسبه می‌شود:

مدت اعتبار پاسپورت 6 ماه 12 ماه 24 ماه 36 ماه 48 ماه
هزینه پاسپورت 170 لیر 284 لیر 405 لیر 575 لیر 811 لیر

البته به‌ازای صدور دفترچه پاسپور، هزینه ثابت 133 لیر برای دریافت دفترچه پرداخت کنید.

حال که با انواع پاسپورت ترکیه آشنا شدید، بهتر است با مزایای آن نیز آشنا باشید.

مزایای انواع پاسپورت ترکیه

پاسپورت ترکیه در بین پاسپورت کشورهای مختلف از اعتبار بالایی برخوردار است. با داشتن پاسپورت ترکیه می‌توانید به 76 کشور دنیا بدون ویزا سفر کنید و در بعضی از کشورها نیز ویزای خود را در فرودگاه دریافت کنید.

هزینه دریافت پاسپورت ترکیه

از دیگر مزایای پاسپورت ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهره‌مندی از حقوق بازنشستگی تصویب‌شده توسط دولت که سالانه مقدار آن تغییر می‌کند.
 • دو تابعیتی شدن مهاجرانی که پاسپورت ترکیه را دریافت کرده‌اند.
 • داشتن حق‌رای برای شرکت در انتخابات کشور
 • بهره‌مندی از خدمات بیمه کشور و امکان استفاده از خدمات پزشکی و درمانی
 • امکان استفاده از مزایای سیستم بانکی ترکیه (مثل وام و…)؛ زیرا کد مالیاتی برای آن‌ها صادر می‌شود.
 • امکان تحصیل در خاک ترکیه و استفاده از خدمات آموزشی رایگان آن

اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج چگونه است؟

رتبه ‌بندی انواع پاسپورت ترکیه

یکی از مهم‌ترین مزایای پاسپورت، اعتبار آن است. برای بررسی میزان اعتبار پاسپورت‌ها، امکان مسافرت بدون ویزا به کشورهای مختلف را در نظر گرفته‌اند. کشور ژاپن معتبرترین پاسپورت را در جهان دارد زیرا با داشتن پاسپورت این کشور، می‌توانید به 189 کشور دنیا بدون ویزا سفر کنید. ضعیف‌ترین گذرنامه به کشورهای عراق و افغانستان تعلق دارد که امکان تردد به 30 کشور را برای دارندگان خود فراهم می‌کند. وضعیت گذرنامه ایران نیز چندان خوب نیست و در جایگاه 92 قرار گرفته است که به جایگاه کشور عراق نزدیک است. درحالی‌که اعتبار گذرنامه کشور ما در حال کاهش یافتن است، ترکیه سعی می‌کند که جایگاه خود را در جهان بهتر کند و در جایگاه ۵۰ قرار دارد.

ارزش انوع پاسپورت ترکیه

اگر می‌خواهید در کشوری زندگی کنید که اجازه اقامت یافتن در آن راحت‌تر از بقیه کشورهای همسایه است و اعتبار پاسپورت بالایی دارد، انتخاب شما کشور ترکیه خواهد بود. فارغ از اعتباری که پاسپورت ترکیه دارد. ترکیه، کشوری است که می‌توانید در آن به گشت‌وگذار بپردازید، با افراد توریست زیادی تعامل داشته باشید و به سرمایه‌گذاری و زندگی در آن بپردازید.

صفر تا صد خرید خانه در ترکیه

سخن پایانی

حال که با انواع پاسپورت ترکیه آشنا شدید، دریافتید که پاسپورت قرمز برای عموم مردم و متقاضیان خارجی است درحالی‌که بقیه پاسپورت‌ها بیشتر به شهروندان اصلی ترکیه که در پست‌های خاصی قرار دارند، تعلق می‌گیرد. ویژگی انواع پاسپورت ترکیه بسیار به هم نزدیک است با این تفاوت که پاسپورت قرمز سطح عادی امکانات و خدمات را دارد و بقیه پاسپورت‌ها ویژگی‌های بیشتری را در اختیار صاحبان خود قرار می‌دهند. در این مقاله با مزایای انواع پاسپورت ترکیه آشنا شدید. اگر همچنان سوالی درباره انواع پاسپورت ترکیه دارید، می‌توانید در بخش نظرات آن را مطرح کنید یا با پشتیبانی ما تماس بگیرید.

سوالات متداول:

 • رنکینگ پاسپورت ترکیه!
  پاسپورت ترکیه در جایگاه پنجاهم دنیا قرار دارد.
 • پاسپورت سبز ترکیه برای چه کسانی صادر می شود؟
  پاسپورت سبز ترکیه برای افراد و مقامات دولتی است.
 • آیا با پاسپورت ترکیه می توان به اروپا سفر کرد؟
  خیر؛ ترکیه عضو اتحادیه اروپا نیست اما شرایط دریافت ویزای شینگن آسانتر است.
Rate this post

پیام بگذارید